banner
כחלון, נשיא ושר האוצר השוויצרי, שר הכלכלה השוויצרי, ומשמאל שי באב"ד // דוברות האוצר
כחלון, נשיא ושר האוצר השוויצרי, שר הכלכלה השוויצרי, ומשמאל שי באב"ד // דוברות האוצר

"ישראל חייבת לחדש את הסכמי הסחר מול מדינות העולם"

כך אומרים במשרד האוצר, עם חזרתה של המשלחת הישראלית מהכנס השנתי של הבנק העולמי וקרן המטבע בוושינגטון. נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "מהשיח הכלכלי העולמי, כפי שהוא השתקף בכנס השנה עולה כי המדיניות המוניטרית בעולם צפויה להיוותר מרחיבה לזמן ממושך"

כרמלה קופר 22.10.2019

תמונה: כחלון, נשיא ושר האוצר השוויצרי, שר הכלכלה השוויצרי, ומשמאל שי באב"ד // דוברות האוצר

בסוף השבוע האחרון התקיים בוושינגטון הכנס השנתי של הבנק העולמי וקרן המטבע העולמית, בהשתתפות המשלחת הישראלית, בראשות שר האוצר, משה כחלון, ונגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון, שקיימו מספר רב של פגישות עם קובעי מדיניות בכלכלה העולמית ועם גופים פיננסיים בינלאומיים מהמגזר העסקי.

בין היתר, המשלחת קיימה פגישות משותפות עם שר האוצר הבלגי,  אלכסנדר דה־קרו ועם הדירקטור שעומד בראש קבוצת המדינות בה חברה ישראל בקרן במטבע הבינלאומית, אנטוני דה לנוי. עוד נפגשה המשלחת עם נגיד הבנק המרכזי של בלגיה, נשיא ושר האוצר של שוויץ, אולי מאורר ושר הכלכלה, שר האוצר ההולנדי, שרת האוצר הנורווגית ועם הכלכלנית הראשית של הבנק העולמי, פני גולדברג. 

במשרד האוצר ציינו כי: "שרי האוצר איתם נפגש השר כחלון התעניינו בעיקר באימוץ הטכנולוגיות הישראליות בסייבר בדגש על הגנת המערכות הפיננסיות של המדינות. עם המשלחת השוויצרית הוחלט לקיים מפגש משותף של משרדי אוצר בתחילת 2020 בנושא הזה. המשלחות של נורווגיה ובלגיה התעניינו בתרגיל של מתקפת סייבר על המדינה שנערך בישראל בפברואר האחרון. סוכם שיוקמו צוותים משותפים משני הצדדים שיעבדו בשיתוף פעולה לטובת למידה". 

נושא נוסף שעלה בשיחות הוא חידוש הסכמי הסחר מול המדינות. לדברי האוצר, הסכמים אלה נחתמו בשנות התשעים כשכלכלת ישראל היתה מוכוונת ייצוא סחורות, "אך כיום ייצוא השירותים מישראל גדל משמעותית, מה שמחייב הסכמים חדשים שעוסקים בפתיחת חסמים והתאמת רגולציה".  

במקביל, משלחת בנק ישראל נפגשה בין השאר, עם נגידים ובנקאים מרכזיים בכירים ועם משלחות של הבנקים המסחריים החשובים בעולם ובתי השקעות זרים המשקיעים בשוק ההון בארץ. הם ממשיכים להתרשם מהנתונים הטובים של המשק הישראלי. "במסגרת השיחות הסבירה המשלחת על השינויים במדיניות המוניטארית בחודשים האחרונים לאור התגברות הסיכונים שמקורם בהאטה במשק העולמי ומלחמת הסחר. המשלחת פגשה גם את מנהלי ההשקעות המבצעים עבור בנק ישראל את ניהול תיק המניות של יתרות המט״ח כהכנה לדיונים על ההקצאה השנתית עבור שנת 2020", ציינו בבנק ישראל

שר האוצר, משה כחלון: "המסר מהכנס השנתי הוא מאוד ברור: אי ודאות אינה טובה לכלכלה.  כלכלת ישראל נמצאת במקום טוב ביחס לאתגרים הכלכליים שעומדים בפני העולם כולו בימים אלו, אך כל זה עלול להיות בסכנה. ההצלחה של כלכלת ישראל בשנים האחרונות, היא רבות בזכות הוודאות והיציבות שהיתה במערכת הכלכלית והפוליטית. תקופה מתמשכת של חוסר וודאות פוליטית עלולה לפגוע בכלכלת ישראל, דווקא בתקופה לא פשוטה בכלכלה העולמית".

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון: "מהדיונים והפגישות עולה כי הערכת המצב השתנתה לרעה, והתחזיות השונות לצמיחה של מרבית המשקים ולסחר העולמי הופחתו. בדיונים הודגשה גם העובדה שאי הוודאות הכלכלית הגבוהה, ובמיוחד זו הקשורה למלחמת הסחר והברקזיט, מהווה נטל על הסיכוי לשיפור בהתפתחויות הכלכליות. הדיונים עסקו גם בתמורות והשינויים הטכנולוגיים והשפעתם על עולם הבנקאות והפיננסים, מה שמייצר הזדמנויות רבות שלצדן סיכונים אותם יש לנהל באחריות. 

מהשיח הכלכלי העולמי, כפי שהוא השתקף בכנס השנה עולה כי המדיניות המוניטרית בעולם צפויה להיוותר מרחיבה לזמן ממושך, ושנדרשת במקביל מדיניות פיסקלית אחראית ותומכת צמיחה, כדי לאפשר לכלכלות להתמודד עם האתגרים השונים לצד ההזדמנויות השונות. התובנות הללו נלקחות בחשבון על ידי בנק ישראל בעיצוב מדיניות המוניטרית והמלצות המדיניות לממשלה". 

במשלחת השתתפו עוד: מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, ראש חטיבת השווקים בבנק ישראל אנדרו אביר, הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שירה גרינברג, מנהל רשות המסים ערן יעקב וכן בכירים נוספים מבנק ישראל וממשרד האוצר.

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות