אשדוד // Depositphotos
אשדוד // Depositphotos

מינהלת הסכם הגג לאשדוד: מצופה מהמדינה לממש את הבטחתה

ראש מינהלת הסכמי הגג באשדוד, אייל דוידוביץ', מסכם שנתיים של פעילות, מדבר על תכנית לבניית כ-3,000 שבוטלה בהחלטת בית המשפט ונמצאת בערעור, על המדיניות לבנות דיור לצעירים וההערכות העירונית לבניית כ-30 אלף יח"ד בתוך עשור

מגדילים 22.06.2020

אשדוד // Depositphotos

אשדוד היא העיר השישית בגודלה בישראל וכיום מתגוררים בה רבע מיליון איש. בשנים הקרובות, עם האצת הגידול הדמוגרפי, התחדשות העירונית והסכם הגג, אשר נחתם לפני למעלה משנתיים, העיר עתידה לצמוח ולחצות את רף 300 אלף תושבים.

ראש מינהלת הסכם הגג באשדוד, אייל דוידוביץ', מציין כי בעשורים הקרובים ייבנו על פי הסכם הגג כ-30 אלף יחידות דיור בפריסה עירונית, כאשר כ- 3000 יחידות מתוכן יוקמו ברובעים הקיימים של העיר. במסגרת ההסכם, מתוכננים להיבנות מתחמים חדשים ברובעים סיטי, מע"ר צפון, י"ג ,ט"ו, א', ב, ו' , בסמוך לפארק לכיש, בפאתי הדיונה ובפאתי אזור התעשייה הקלה (קריית חלוצים). "חשוב לציין כי כמעט בכל המתחמים שיוקמו במסגרת הסכם הגג יתקיים עירוב שימושים, כלומר מגורים, מסחר, מבני ציבור", מציין דוידוביץ', ומוסיף כי: "עד כה עברו לעיריית אשדוד הרשאות תקציביות לתכנון ולביצוע בסכום העולה על 100 מיליון ₪, כאשר העירייה מקדמת בתקציב זה את התכנון וכן ביצעה פרויקטים בעיר. אנו תקווה כי בתקופה הקרובה נראה גם שיווק של מגרשים ובעתיד גם הגרלות ליחידות דיור לצעירים".  

יחד עם זאת, למרות שבשנתיים הראשונות לפעילותה קידמה המנהלת לא מעט תכנית בניין עיר ותוכניות מפורטות, אחת המרכזיות שבהן בוטלה בהחלטת בית המשפט. "השלמנו את התכנון המפורט של שכונת פארק לכיש הכולל כ – 3000 יח"ד , שטחי תעסוקה ומסחר וקריית ספורט הכולל אצטדיון עירוני ל – 20,000 צופים", מספר דוידוביץ', "אולם לצערנו, התכנית נעצרה בעקבות עתירה של התאחדות התעשיינים לבית המשפט לביטול התכנית, בעילה של קירבה לחומ"ס בנמל ועל מנת שלא להגביל את פעילות הנמל. עיריית אשדוד הגישה ערעור לבית המשפט העליון על החלטה זו, ואנו ממתינים לפסק הדין".  מעבר לכך, מוסיף דוידוביץ', המנהלת מקדמת תב"עות למתחמים ברובעים סיטי, מע"ר צפון, י"ג, רובע ו' הכוללות יח"ד, שטחים עבור מבני ציבור ומעט שטחי מסחר ותעסוקה. דוידוביץ': "התכניות ברובע י"ג , סיטי מע"ר צפון כבר אושרו להפקדה בוועדה המחוזית ואנו צופים כי הן יופקדו בזמן הקרוב. התכנית של רובע ו' אושרה במקומית ונמצאת כיום בתאום מול הוועדה המחוזית. המינהלת גם מקדמת תכנון של תשתיות העל בעיר ובין השאר מקדמת תכנון של גשר חדש במקום גשר לסקוב הקיים והפרדה מפלסית בשדרות בני ברית פינת משה סנה". 

האם תוכניות מחיר למשתכן מקודמות בעיר?

"עפ"י החלטת ראש העיר כדי להקל על מצוקת הדיור של צעירי אשדוד כל הפרויקט יהיה במסגרת מחיר למשתכן. פירוש הדבר שזוגות צעירים יוכלו להתמודד בהגרלה על רכישת דירה במחיר נמוך יותר ממחיר השוק. לתושבי אשדוד שמורים 25 אחוז מהדירות אשר ישווקו ויימכרו, כאשר יתר הדירות יהיו פתוחות, במסגרת הגרלה, לתושבים מחוץ לעיר. תושבי אשדוד יוכלו להגיש מועמדות גם לדירות אלה". 

לפי מודל תכנית מחיר למשתכן, הסכם־ הגג מבטיח דירות לזוגות צעירים בהנחה של מאות אלפי שקלים, כאשר רבע מהדירות ישוריינו לתושבי העיר. במינהלת הסכם הגג מעריכים כי מכרזים ראשונים יצאו בקרוב. על מנת להבטיח דיור בר השגה, 40 אחוז מהדירות שייבנו במסגרת ההסכם יהיו דירות בנות 3 חדרים, שגודלן לא יעלה על 75 מ"ר, 40 אחוז מהדירות יהיו דירות בנות  4 חדרים, ששטחן לא יעלה על 100 מ"ר ורק 20 אחוז מהדירות יהיו גדולות מ־100 מ"ר. 

הרקע למדיניות הוא זליגת צעירים לערים שכנות, דוגמת אשקלון וגן יבנה. "מחירי דירה או בית פרטי בישובים אלו הם שווי ערך לדירת יד שניה בעיר הנמל", אומר דוידוביץ', "אנו סבורים כי יצירת מאגר דיור חדש של דירות ישטח את עקומת ההגירה השלילית מהעיר. תוספת קבועה של יח"ד תיתן מענה לזוגות הצעירים בתוך העיר אשדוד וימנע מהם את הצורך לחפש מענה מחוץ לאשדוד. על פי סקרים שערכה העירייה , תושבי אשדוד אוהבים את העיר ומעוניינים להישאר בה".  

כיצד אתם נערכים מבחינת תשתיות? 

"במסגרת הסכם הגג המדינה מחויבת להוספת שתי כניסות ויציאות חדשות לעיר. בצפון העיר מבוצע כיום מחלף חדש ע"י נתיבי ישראל ומתוכנן כביש גישה חדש לחיבור לנמל ולעיר. בדרום מקודם פתרון של כביש יציאה דרומי חדש נוסף, שיחבר את אשדוד למחלף חדש על כביש 4 מחלף אמונים. אמנם יש התנגדויות לחיבור הדרומי, אך המינהלת תעשה כל שניתן על מנת לקדמו.

על פי ההסכם, העיר אשדוד תקבל מהמדינה השקעה בפיתוח תשתיות לרבות כבישים, מדרכות, גנים ציבוריים, תאורה, ניקוז ועוד בהיקף העולה על מיליארד ₪ לכל אורך ההסכם. ההסכם נחתם כאשר לנגד עיניו של ראש העיר, יחיאל לסרי, חשוב רק דבר אחד: עתידם של תושבי העיר. פני העיר נשואות לעתיד טוב יותר, עתיד של דיור בר השגה לצעירי העיר, עתיד של התחדשות עירונית, עתיד של שיקום תשתיות קיימות, עתיד של הקמת מבני ציבור ופיתוח המרחב האורבאני, עתיד של פיתוח מרכזי מסחר ותעסוקה חדשים, עתיד של פתרונות תחבורתיים ועוד.

העיר אשדוד מחולקת לרובעים כאשר בכל רובע מגורים, קיימים מבני מסחר, חינוך וציבור משלו. הוא כמו ישוב בפני עצמו הכולל את מירב השירותים לתושב. הכבישים המתוכננים, השטחים הירוקים והמיועדים למבני ציבור לפי תכנית בנין עיר משתלבים במרקם האורבני במחשבה לעשורים הבאים". 

האם יש התנגדויות לבינוי המאסיבי?

"תכנית הרובעים הדרומיים כוללת כ – 10,000 יח"ד בפאתי השכונות י"ג ו ט"ז . לצורך תכנון הרובעים הדרומיים בפאתי הדיונה, בשנה האחרונה עובד צוות מתכננים בשיתוף עם ארגוני הסביבה ונציגי העירייה על מנת למצוא דרך לשלב את הבנייה עם האינטרסים הסביבתיים ותוך שמירה על הדיונה. אנו סבורים שהחלופה שגובשה נותנת מענה לשילוב האינטרסים של שימור הדיונה בשילוב בניית השכונה ותוספת יחידות הדיור. תכנית השלד הוצגה בוועדה המקומית ואנו עובדים כיום על התכנית המפורטת. אנו צופים שבחודים הקרובים התכנית המפורטת תובא לדיון הוועדה המקומית".

האם משבר הקורונה השפיע על קצב יישום הסכם הגג?

"אין כל סיבה מוצדקת לדחיקתן של תכניות הסכמי הגג בישראל. על אף משבר הקורונה, מצופה מהמדינה לממש את הבטחתה ולקדם את הסכם הגג באשדוד, ביתר שאת, דווקא כעת, למען הזוגות הצעירים. כמי שמובילים ומקדמים את התכנית עבור הרשות המקומית, אני מצפה שלמרות השינויים הפוליטיים והמשבר שהיה, הממשלה תשמור על החלטת ראש העיר, יחיאל לסרי, לפתח את העיר. חיוניות הסכם הגג לפיתוחה של העיר השישית בגודלה בישראל היא רבה ונחוצה להבטחת עתידם של צעירי אשדוד". 

 

בחן את עצמך: האם אתם בקיאים בתחום ההתחדשות העירונית

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות