banner
יאיר רביבו // צילום: דוברות עיריית לוד | Depositphotos
יאיר רביבו // צילום: דוברות עיריית לוד | Depositphotos

יאיר רביבו, ראש עיריית לוד, תומך בחוק הוותמ"ל החדש: "תיקון וייעול של לוחות הזמנים"

יאיר רביבו על היתרונות של מהפכת התכנון: "המהפכה האורבנית של לוד מתאפשרת בזכות הותמ"ל ובזכות ההיערכות החשובה שלנו כרשות"

זיו גולדפישר וכרמלה קופר 22.02.2024

"הפיכת הוותמ"ל לוועדה קבועה – לדעתי זה מהלך שיכול רק לאפשר לעוד ערים כמו לוד להפיק תועלת מתהליכי התכנון היעילים, הזריזים והאיכותיים של הותמ״ל", כך אומר יאיר רביבו ראש עיריית לוד, בעקבות חשיפת תזכיר החוק החדש, היום ב"מגדילים", לפיה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה צפויה לדון בשבוע הקרוב, יום לאחר הבחירות מוניציפליות, בתיקון לחוק לקידום הבנייה במתחמים מועדפים, המעניק סמכויות נרחבות לוותמ"ל (הוועדה לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים) בקידום פרויקטים של פינוי בינוי. 

החוק מאפשר לוועדה להרחיב מתחמי פינוי בינוי בעד 50 אחוז, ולקדם הכרזה על מתחמים שכאלה ללא התייעצות עם ראשי ערים. בנוסף, החוק מציע להפוך את ותמ"ל לוועדה קבועה, על רקע המשבר בענף הדיור.

רביבו מסביר את תמיכתו בתזכיר התיקון לחוק: "ידוע כי לעיריית לוד ולותמ"ל דרך משותפת ארוכה ומוצלחת. לוד היא שיאנית הותמ"לים הארצית, יש לנו 8 ותמ"לים מאושרים, ועוד שניים בהליך ההפקדה, אחד שעבר תנאי סף לדיון, ועוד שניים מוכרזים בתהליך התכנון כלומר סה״כ 13. 

"המהפכה האורבנית הגדולה של לוד מתאפשרת בזכות הותמ"ל ובזכות ההיערכות החשובה שלנו כרשות לניהול ולקידום התוכניות עם מיטב הצוותים וגיבוש המדיניות העירונית התומכת בתכנון העירוני. וזה המקום להודות לאגף ההנדסה שלנו בראשות מהנדסת העיר אדריכלית גל גבריאל, שיחד עם צוות מתכננים והחברה הכלכלית, מובילים פה תהליכים היסטוריים.  למשל בשלוש מהתוכניות שלנו המטרו כבר הוטמע ולאורך התוואי אם יזמים בנוסף לרשות ירצו להכריז על תוכניות, לותמ"ל יש כבר את ההיכרות עם העיר לוד על כל המשתמע ואת היכולת לערוך את האינטגרציה המלאה לטובת העיר שמנו לב גם שלאורך השנים נדרשים תיקונים ודיוקים של תוכניות שאושרו ורצוי מאד שהותמ"ל יהיה תמיד זמין לערוך אותם בצורה היעילה ביותר". 

באשר להצעת התיקון לחוק למתן סמכות לותמ"ל להרחיב את שטח ההכרזה של מתחמי פינוי בינוי בעד 50 אחוז, אומר רביבו כי הדגש הוא על הצורך בהרחבה לטובת התכנון המיטבי: "התיקון חשוב מאד ומדבר בעד תכנון איכותי ומכליל. ההכרזות אצלנו בעיר נעשות על בסיס בדיקות ההתכנות הראשוניות של השכונות הוותיקות והיכולת של המינהלת להתחדשות עירונית להניע את התהליך החברתי בהם במקביל לתכנון עצמו, אך עם התקדמות התכנון אנו מזהים פוטנציאלים מרחביים וחברתיים נוספים של חיבור בין השכונות וחלקי העיר לחיזוק הרקמה העירונית, ויחד עם תושבים נוספים המעוניינים להיכנס לתחומה של תכנית, השטח המוכרז גדל והרי שזה משובח. מכאן שאין טעם בעיכוב הליכי האישורים וההפקדות עד לאישור הממשלה שממילא תומכת וצריכה להמשיך לתמוך בחזון ההתחדשות העירונית וחיזוק מרכזי הערים". 

באשר לתיקון הדרמטי האחרון שמציע החוק, ביטול החובה להתייעץ עם ראש הראשות אלא רק הרשות לצורך הכרזה, הוא אומר כי: "יש בתיקון הזה ייעול של לוחות הזמנים ולא היו אצלנו מצבים בהם השתמשתי ב 30 הימים לפרט איזו הסתייגות מהכרזה שקודמה במסלול שהרשות יזמה כי התוכניות שלנו מקודמות מראש על פי חזון ואסטרטגיה ברורה. 

"חשוב לציין כי ההצלחה היא תוצר של ניהול עירוני הדוק של איכות התכנון ושל השיח עם התושבים בכל תוכניות ההתחדשות העירונית והאסדרה ואני לא רואה בעתיד צורך לשנות את השיטה שהתוונו ככלל עירוני. לגבי שטחים פתוחים וייזום תוכניות בהן, אנחנו כבר אחרי שלוש תוכניות כאלה ואם תהיה תכנית נוספת, גם שם ההובלה והניהול יהיה של העיר". 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות