banner

העיריה והיזם משפצים בתי נזקקים בשכונות של התחדשות עירונית

התחדשות חברתית: קבוצת ביתא, הבונה פרויקטים להתחדשות עירונית בעיר לוד, חברה למחלקת הרווחה בעיריhה ולעמותה הפועלת לשיפוץ דירות בהתנדבות, ויחד הם משפצים דירות נזקקים המתגוררים בשכונות שעוברות התחדשות

פרויקט ייחודי ומשותף לעיריית לוד, קבוצת ביתא הבונה פרויקטים להתחדשות עירונית בעיר ועובדי "תנופה בקהילה": יזמו פרויקט חברתי ייחודי נרחב לשיפוץ דירות עבור משפחות קשות יום המוכרות למחלקת הרווחה של העיר, זאת כחלק ממדיניות משותפת להתחדשות עירונית חברתית. אהוד שליין, שותף ומנכ"ל בקבוצת ביתא, מסביר מה עומד מאחורי היוזמה: "אנחנו בחברה מאמינים בהתחדשות עירונית המחזקת ערים ושכונות הן בפן הפיזי והתכנוני והן בפן החברתי- קהילתי. גישתנו באה לידי ביטוי בטיפול ההוליסטי באזורים ובשכונות שבהם אנחנו פועלים. אנחנו מקדמים בעיר פרויקטים של התחדשות עירונית ונתקלים לא מעט במשפחות קשות יום הגרות בבתים או דירות הרוסות בתנאים חמורים הגרות בבניין או בשכנות לבניין אשר עובר התחדשות".

עיריית לוד מסייעת באיתור עשרות בתים
במסגרת הפרויקט, קבוצת ביתא מסייעת כלכלית לרכישת המוצרים ומימון השיפוצים, אשר מבוצע בפועל על ידי אנשי מקצוע מעמותת תנופה בקהילה, המשפצת דירות במצב פיזי קשה של אוכלוסיות נזקקות, ללא עלות ועל פי הפניית גורמי הרווחה. במסגרת הפרויקט כבר שופצו חמש דירות בלוד וחמש דירות נוספות צפויות לעבור שיפוץ בקרוב. הפרויקט כולו צפוי לכלול עשרות דירות הזקוקות לשיפוץ ברחבי העיר אשר איתורן נעשה על ידי מחלקת הרווחה של עיריית לוד.

בתים מוזנחים ודיירים ללא יכולת כלכלית
"אחת הדוגמאות למשפחה שביתה שופץ במסגרת הפרויקט הם זוג מבוגרים בני שישים. הגבר חולה מאוד, אישתו מטפלת בו ולכן לא עובדת, והם מתקיימים מקצבאות של ביטוח לאומי. אחד מבניהם, פנה למחלקת הרווחה בעריית לוד בבקשה לסייע במציאת מקום מגורים ראוי להוריו או לחילופין בסיוע לשפץ את דירתם כך שתהיה ראויה למחיה", אומרים בחברה, "הבן סיפר כי הבית בו חיים ההורים הוא בית ישן, בנוי מאסבסט מתפרק ואינו ראוי למחיה. יש נזילות, חורים בקירות, שיש שבור, אמבטיה מפורקת עם נזילות ועוד". לאחר שלמשפחה לא היתה אפשרות כלכלית לשפץ את הבית או להעביר את הורים לדירה אחרת, הפרויקט החברתי נתן את המענה ושבוע לאחר פניית בן המשפחה,  נוצר עמו קשר ישיר והשיפוץ יוצא לדרך.

עוד מתארים בחברה מקרה שבו שני ההורים חולים והיו זקוקים לשיפוץ הבית. "ביצוע השיפוץ לקח שבוע במהלכו ההורים התגוררו אצל אחד האחים", אומרים בחברה, "כשהם חזרו לדירה היה קשה לזהות אותה, הם התרגשו נורא. המשפחה אמרה שקשה לה לתאר באילו תנאים ההורים היו ממשיכים לחיות אילולא הפרויקט. כעת יש להם דירה תקינה, יפה ונעימה והם לא סובלים מקור ונזילות. זה הסיפוק הכי גדול שיש".

אורלי דהן, מנהלת אגף הרווחה בעיריית לוד, אומרת כי: " פרויקט שיפוץ הדירות החל לפני כשנה בשיתוף פעולה של האגף לשילוב חברתי בעירייה, "תנופה בקהילה" וקבוצת ביתא. במהלך השנה הפננו לפרויקט משפחות המתמודדות עם קושי כלכלי החיים בתנאים פיזיים קשים, אשר ללא סיוע של הפרויקט לא היה ניתן לשפר את מצבן. אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה ובטוחים שבעקבות ההצלחה עם חמשת המשפחות השנה נצליח להגיע למשפחות נוספות ולסייע להן. הצוותים שעבדו בבתי המשפחות היו מקצועיים בתחום השיפוץ ורגישים דיים בתחום החברתי ועבדו במסירות רבה וניכר כי השליחות לנגד עיניהם בזמן שיפוץ הבית".

שליין: "לצערי, אנחנו רואים לעיתים כי משפחות אלו נפלטות מבתיהן ומשכונות בהן חיו כל חייהן, כי הן לא יכולות לעמוד בהוצאות המגיעות עם שדרוג הדירה והבניין. באמצעות פרויקט שיפוץ הדירות אנחנו מנסים לעזור למשפחות אלו לשפר את תנאי המחיה שלהן ולאפשר להן לחיות בכבוד ובצורה ראויה בסביבה המשתנה והמתחדשת סביבן. במקביל לפעילות השיפוץ שכבר מתקיימת בימים אלו אנחנו מקדמים קמפיין גיוס במסגרתו החברה תכפיל תרומות שיתקבלו לשיפוץ דירות. אני מקווה שהקמפיין יתפוס תאוצה ונוכל בעזרת התורמים, המתנדבים ועיריית לוד לעזור לעוד משפחות הזקוקות לשיקום בתיהן".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות