banner
אילוסטרציה // מגדילים
אילוסטרציה ת"א // מגדילים

העסקאות הגדולות שעשו חברות הנדל"ן בשנה החולפת

11 עסקאות בולטות אפיינו את השנה החולפת שעברה על החברות הגדולות בענף הנדל"ן, אשר בחרו את המהלכים המובילים שלהן לשנת תשפ"ב במיזוגים, רכישות וזכייה במכרזים – אלו הם הנבחרים

חברת מצלאוי זכתה במכרז להקמת קאנטרי ביהוד מונוסון
חברת מצלאוי זכתה במכרז של עיריית יהוד מונוסון להקמת קאנטרי קלאב חדש בעיר, ותקדם ביחד עם העירייה את התב"ע בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. היקף ההשקעה מוערך בכ-65 מיליון שקל. החברה תממן את הפרויקט ממקורותיה העצמיים וכן באמצעות מימון חיצוני. הקאנטרי יוקם בשטח כולל של כ-14 דונם ויופעל על ידי מצלאוי למשך 23.5 שנה כפרויקט B.O.T (Build-Operate-Transfer – בנה-הפעל-העבר). זכייתה של מצלאוי היא למימון, תכנון, הקמה, ניהול, תפעול ותחזוקה של מתחם קאנטרי בקריית הסביונים ביהוד מונוסון, שיכלול בהתאם לתנאי המכרז של העירייה והחברה הכלכלית לפיתוח יהוד, מספר בריכות שחייה – בריכה מקורה, בריכה עונתית פתוחה, בריכת פעוטות ובריכה טיפולית מקורה; כמו גם חדרי כושר ואולמות לחוגים, מדשאות, מגרשי ספורט, שטחי מסחר וחניה. במסגרת תנאי הזכייה, מצלאוי תגבש תב"ע למתחם על בסיס הצעתה התכנונית שהגישה במכרז, תביא אותה לאישור הוועדה המקומית יהוד מונסון ובהמשך לאישורה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לצורך קבלת היתר בנייה לפרויקט. החברה תתקשר עם העירייה בהסכמי הקמה והפעלה בתנאים שנקבעו מראש.

סמי מצלוואי בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
סמי מצלוואי בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל

לדברי סמי מצלאוי, יו"ר ובעלים של חברת מצלאוי, "המודל של המכרז להקמת הקאנטרי העירוני של יהוד מונוסון זהה למודל שיישמנו בקריית אונו בהצלחה רבה, ואנו נרתום את הניסיון הזה לטובת הפרויקט החדש. בכוונתנו להתחיל מייד בעבודות לתכנון התב"ע. אני מעריך שתהליך אישור התב"ע ייקח בין שנה לשנה וחצי, וקבלת ההיתר תיקח בין חצי שנה לשנה, כאשר הבניה תארך כ-3 שנים".

רכישה המעירה את אזור התעסוקה של רמת החייל
חברת RAY TLV רכשה השנה שני בנייני משרדים ברמת החייל תל אביב תמורת כ-90 מיליון שקל. מדובר בבניינים צמודים ברחוב ראול ולנברג 14 – בבניין הקדמי שחזיתו לרחוב רכשה החברה את 4 הקומות שמעל לשטחי המסחר (מולם פועלת RAY TLV בשת"פ) בהיקף של 3,400 מ"ר אשר נרכש מחברת "בית קדימה", הבניין השני האחורי והגובל עם השצ"פ המתוכנן ששטחו 4,800 מ"ר נרכש מחברת "מייג השקעות" בתמורה. הקרקע כולה בשטח של כ 4 דונם. בכוונת RAY TLV לפעול ליצירת מתחם תכנוני אחד עליו ניתן יהיה לתכנן בניין עצמאי בשטח בנוי של כ- 23 אלף מ"ר לשימושי תעסוקה (מסחר, מלונאות, משרדים, מרפאות וכדומה).

אזור התעסוקה רמת החייל בתל אביב חווה בשנה האחרונות פריחה נדל"נית מחודשת עם עוד חברות גדולות שמצטרפות למגוון הקיים ומקימות את המטה שלהן. הקו הירוק של הרכת הקלה שהעבודות עליו ברחוב ראול ולנברג החלו בחודש מרץ האחרון, לצד עדכון תוכנית המתאר (תא 5500) הצפויה להתאשר ולהשפיע על האזור, ייצרו ביקושים גבוהים לאזור שכבר היום נמצא בתפוסה של 92%. מאז הרבעון האחרון של 2020 ישנה התעוררות מחודשת לביקושים לשטחי משרדים באזור, בעיקר מצד חברות ההייטק והפיננסים, והתפוסה במגמת עלייה. לצד חברות ההייטק, מתאפיין האזור "כקריה רפואית" בה מאות אנשי רפואה מתחומים שונים לצד בתי חולים פרטיים והמרכז הרפואי הפרטי "אסותא" הממוקם במתחם.

קבוצת תצפית נדל"ן רכשה את הקרקע הגדולה ביותר בכנרת
קבוצת תצפית נדל"ן רכשה השנה חטיבת קרקע בשטח 135 דונם בכניסה הצפונית לטבריה על אגם הכנרת, מתוכם רצועת חוף של 20 דונם. מדובר באחת מעתודות הקרקעות האחרונות שהיו פנויות בטבריה ובאזור הכנרת, והיא נחשבת לנדירה. החברה רכשה את הקרקע במשותף עם איש העסקים המקומי אבי דהאן ובוחנת ייעודים שונים בקרקע. הקרקע היתה בבעלות משותפת של איש עסקים איטלקי עם יורשיו של יאיר ובמן ז"ל שהיה מגדולי הקבלנים בצפון הארץ. שווי הקרקע מוערך ביותר מ-50 מיליון שקל.

מדובר בקרקע הפרטית הגדולה ביותר באזור טבריה, והתב"ע שחלה עליה כוללת מספר ייעודים שונים, ביניהם כ- 43 דונם מיועדים למתקנים הנדסיים בהם ניתן לעשות מספר שימושים כגון- מתקני סירות, אגירת חשמל, מתקני פינוי אשפה וכדומה. היזמים יוכלו בין היתר להשתמש בחלקות החוף לשירותי הסעדה. ייחודיות נוספת של הקרקע היא  שרובה מישורית, וחלקה הגדול  נמצא ממערב ובצמוד לשכונת המגורים מצפה רקת שנמצאת בחלקה המערבי של טבריה.

קבוצת רמי צרפתי זכתה במכרז רמ"י בתל השומר
קבוצת רמי צרפתי זכתה במכרז רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לבניית מתחם מעורב שימושים של מגורים, מסחר ומשרדים ברמת גן, הכולל 36 יחידות דיור, כ-3,000 מ"ר בשטחי משרדים וכ-360 מ"ר בשטחי מסחר. מדובר במגרש בשטח של 2,300 מ"ר הנכלל בתוכנית "דרום תל השומר" (תמ"ל/1023) שבתחומה עתידים להיבנות כ- 3,050 יחידות דיור למגורים, שטחי תעסוקה ומסחר, מוסדות ומבני ציבור, פארקים ושטחים ציבוריים פתוחים. ההצעה הזוכה של קבוצת רמי צרפתי גברה על הצעותיהם של 10 יזמים שנגשו למכרז, ועמדה על כ- 68.6 מיליון שקל לרכישת הקרקע כולל הוצאות פיתוח.

הדמיית הפרויקט // סנאפשוט
הדמיית הפרויקט // סנאפשוט

ההתקשרות לרכישת הקרקע הינה בחוזה חכירה ישירה לתקופה של 98 שנים עם אופציה לתקופה נוספת של 98 שנים. החברה מעריכה כי היקף המכירות במגרש שבו זכתה יגיע לכ-200 מיליון שקל. לדברי רמי צרפתי, מנכ"ל ובעלים של קבוצת רמי צרפתי "מדובר בפרויקט משמעותי בעיר מרכזית המתווסף לפרויקטים אותם מקימה החברה, וממשיך בביסוס מעמדה כחברה מובילה בענף הנדל"ן הישראלי. אנו מעריכים כי היקף המכירות במגרש שבו זכינו יגיע לכ-200 מיליון שקל".

מנורה מבטחים משקיעה ברם אדרת
מנורה מבטחים חתמה על הסכם השקעה עם קבוצת רם אדרת בהיקף כ-60 מיליון שקל. תמורת ההשקעה, מנורה תיכנס כשותפה בחברה בכ-20% משוויה של רם אדרת שנאמד בכ-300 מיליון שקל. לדברי דורון נמרוד, מנכ"ל ובעלים משותף בקבוצת רם אדרת, "ההשקעה של גוף מוסדי גדול וחזק כמו מנורה מבטחים מהווה הבעת אמון ביכולותיה של רם אדרת, וכניסתה כשותפה בחברה תאפשר לנו להמשיך ולהרחיב את מגמת הצמיחה וההתרחבות שהחלנו בשנים האחרונות, בתחום המגורים בישראל ובעיקר בתחום ההתחדשות העירונית".

מעמד החתימה על הסכם רכישה // יחצ
מעמד החתימה על הסכם רכישה // יחצ

צמח המרמן ואזורים נבחרו להקים במשותף פרוייקט מגורים במתחם דפנה במרכז תל אביב
החברות נבחרו ברוב קולות ע"י בעלי הדירות לבצע פרויקט פינוי בינוי יוקרתי באחד מהמתחמים הנחשקים בתל אביב. הפרוייקט יכלול 201 דירות במגדל מגורים בן 25 קומות שאליו צמוד מבנה מרקמי בן 6 קומות מעל קומת מסחר ומבנה ציבור. בעלי הדירות ייהנו מבריכת שחיה פתוחה על גג המבנה המרקמי ובנוסף ממתחם ספא מפנק, לובי מפואר פינות עבודה וחדר כושר מודרני הפונה לגינה פרטית ולרחוב דפנה.

פרויקט דפנה 504 כולל מגדל מגורים יוקרתי בן 25 קומות, שאליו צמוד מבנה בבנייה מרקמית בן 6 קומות מעל קומת מסחר וחניון תת קרקעי. על התכנון אחראי משרד האדריכלים המוביל של קיקה ברא"ז ועל עיצוב הפנים אחראי משרד דנה אוברזון. הדירות החדשות ייבנו במקום 66 דירות קיימות בבניינים ישנים בני 4 קומות שייהרסו ויפונו.

חיים פייגלין // צילום: ינאי אלפסי
חיים פייגלין // צילום: ינאי אלפסי

לדברי חיים פייגלין, מנכ"ל ומבעלי השליטה בצמח המרמן, "אנו מודים לבעלי הדירות על האמון שנתנו בנו בבחירתנו ברוב קולות. תכנון הפרויקט מוקפד, העיצוב האדריכלי יוקרתי ויחדיו ניצור כאן אייקון תל אביבי מוביל שייחשב לאחד מהפרוייקטים היותר טובים ויוקרתיים של תל אביב. צמח המרמן פעילה בייזום פרויקטים בישראל בפרישה ארצית ובמסגרת זו  רואה בהתחדשות העירונית חלק מהותי מפעילותה. החברה  מקדמת כיום כ – 4,000 יח"ד בהתחדשות עירונית בשלבים שונים של תכנון וביצוע". 

יוסי אברהמי תקים פרויקט התחדשות עירונית במתחם יפת בתל אביב
קבוצת יוסי אברהמי תקים פרויקט פינוי בינוי במתחם יפת בשכונת יפו ג' בתל אביב-יפו, שבמסגרתו ייהרסו 84 יח"ד בשבעה מבני שיכון ישנים ובמקום ייבנו 273 יחידות דיור חדשות ב-5 בניינים בני 8 קומות מעל חזית מסחרית ושטחי תעסוקה בשטח של כ-800 מ"ר, וכן מגדל מגורים בן 18 קומות. עלות ההשקעה בפרויקט מוערכת בכ-320 מיליון שקל.

הדמיית הפרויקט: סנפשוט & כהן
הדמיית הפרויקט: סנפשוט & כהן

 

לדברי יוסי אברהמי, יו"ר ובעלים קבוצת יוסי אברהמי, "מתחם יפת הוא מתחם הממוקם במיקום אסטרטגי ונחשק, בסמוך לחוף הים ועם נגישות גבוהה לכל חלקי תל אביב, ואין לי ספק שהדירות במתחם ובאזור כולו ישביחו את עצמן במהירות. בחירתנו על ידי הדיירים באמצעות קול הקורא שפורסם על ידי חברת עזרה וביצרון שבבעלות עיריית תל אביב, מהווה הכרה ביכולותיה של חברת יוסי אברהמי ליזום, לבצע ולנהל פרויקטים מורכבים בהתחדשות עירונית. מדובר בהמשך ישיר להתפתחות הקבוצה כחברה יזמית מובילה בעיר תל אביב ולהתפתחות חטיבת ההתחדשות העירונית בחברה".

שרביב נבחרה לבצע פרויקט פינוי בינוי ענק בנשר
חברת שרביב תבנה את פרויקט "רמת הטכניון" בנשר – פרויקט פינוי בינוי הגדול בעיר שבמסגרתו ייהרסו 177 דירות בבנייני שיכון ישנים ומסוכנים בדרך הטכניון 24-48 וייבנו במקומם כ-1,100 יח"ד חדשות ב-8 מגדלי יוקרה בני 30-16 קומות המשקיפים לנופו המרהיב של מפרץ חיפה, הכרמל והים.

הדמיית פרויקט רמת הטכניון // OLIN
הדמיית פרויקט רמת הטכניון // OLIN

במרכז הפרויקט יוקם פארק ענק ומושקע לרווחת התושבים. לדברי אבי קליש, מנכ"ל החברה, "אנו גאים לחזור ולבנות בנשר פרויקט גדול ובעל משמעות רחבה לתושבים ולרשות המקומית. חברת שרביב זכתה להיות מהראשונים שעלו על הקרקע בנשר לפני כ-30 שנים עם שכונה ענקית שהקמנו ברמות יצחק, ממש הפכנו את נשר מיישוב קטן לעיר ואנו שמחים לקחת חלק בהמשך הפיתוח שלה גם כיום".

לוינשטין זכתה במכרז בגבעת שמואל
קבוצת לוינשטין תקים שני בניינים במתחם הנשיא במערב העיר גבעת שמואל – האחד בן 9 קומות והשני מגדל בן 25 קומות – ובהם כ-154 יחידות דיור חדשות וכ-760 מ"ר מסחר. החברה זכתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל ותשלם החברה כ-238 מיליון שקל (לא כולל הוצאות פיתוח בסך של כ-6.5 מיליון שקל), מחיר המשקף עלות של כ-1.5 מיליון שקל לקרקע ליח"ד. כמו כן, ייבנו בפרויקט קומת מסחר בקרקע וחניון תת קרקעי. צמוד לקרקע נמצא פארק רמון המרכזי של גבעת שמואל, ושדרת המסחר המרכזית של העיר שבה קיימים שלושה מרכזים מסחריים.

שאולי לוטן, מנכל קבוצת משולם לוינשטין // יחצ
שאולי לוטן, מנכל קבוצת משולם לוינשטין // יחצ

לדברי שאול לוטן, מנכ"ל קבוצת לוינשטין, "הזכייה במכרז רמ"י מהווה חיזוק נוסף לצבר הפרויקטים של החברה בתחום הבנייה למגורים ומצטרפת לאלפי יחידות הדיור ברחבי הארץ, שנמצאות בשלבי תכנון וביצוע. המגרש נמצא במיקום הטוב ביותר בשכונה הכי מבוקשת בגבעת שמואל". 

קרסו נדל"ן השלימה הנפקת מניות ראשונה לציבור בבורסה בתל אביב (IPO)
קרסו נדל"ן, מחברות הנדל"ן היזמיות הגדולות בישראל בבעלות משפחת קרסו ובניהולו של דן פרנס, השלימה הנפקת מניות ראשונה לציבור בבורסה בתל אביב (IPO). 

ביולי האחרון החברה גייסה כ- 332 מיליון ₪ בהצעה לא אחידה למשקיעים מוסדיים, מתוכם כ-170 מיליון ש"ח לחברה והיתרה בהצעת מכר. שווי החברה  כ-2 מיליארד ש"ח לאחר הכסף. קרסו נדל"ן החלה לפעול בשנת 2009 בסיומו של תהליך שינוי מבני שכלל פיצול בין פעילויות הרכב והנדל"ן של בני משפחת קרסו. החברה מתמחה בייזום ופיתוח נדל"ן למגורים, משרדים ומסחר שכונתי לצד החזקה וניהול של נכסיה המניבים. לחברה צבר פרויקטים מגוון באזורי ביקוש, ויכולותיה מוכחות בכל הקשור לזיהוי טרנדים ומגזרי פעילות אטרקטיביים. כספי ההנפקה ישמשו את החברה למימוש צבר הפרויקטים, להאצת הצמיחה והרחבת פעילותה.

הנהלת קרסו // צילום קובי וולף
הנהלת קרסו // צילום קובי וולף

לדברי דן פרנס, מנכ"ל קרסו נדל"ן: "אנו מודים לשוק ההון ולציבור המשקיעים על הבעת האמון, במיוחד בתקופה של תנודתיות וחוסר ודאות בשווקים הפיננסיים. בהנפקה לקחו חלק שורה של גופים מוסדיים מובילים ואנו רואים בכך הכרה ביכולות החברה. הפיכתה של קרסו נדל"ן לחברה ציבורית היא נקודת ציון חשובה ומהותית בהתפתחות החברה, והיא משקפת את פועלה הנרחב בתחום הנדל"ן בישראל".

איציק תשובה רכשה זכויות ייזום בגליל ים
קבוצת איציק תשובה וקבוצת טריגו רכשו אופציה לזכויות לייזום בשטח של כ-3 דונם בשכונת גליל ים בהרצליה, במסגרת זכות השבה מקיבוץ גליל ים. החברות רכשו אופציה לרכישת זכויות פטורות ממכרז להקמת 78 דירות חדשות ב-2 בניינים בני 10 קומות, כשבקומת הקרקע שטח מסחרי בהיקף 700 מ"ר. עלות הקמת הפרויקט מוערכת בכ-300 מיליון שקל. לפרויקט קיימת תב"ע מאושרת. 

ויקטור חביב // צילום ARTAMIR
ויקטור חביב // צילום ARTAMIR

לדברי ויקטור חביב, מנכ"ל קבוצת איציק תשובה, "העסקה הייתה מורכבת למדי וכללה אופציה לרכישת זכויות בקרקע, בשונה מעסקאות רגילות בשוק. מדובר בפרויקט בלב הפועם של העיר הרצליה, באחת מהשכונות הכי מבוקשות במרכז הארץ הממוקמת במרחק קצר מחוף הים של הרצליה, ממתחמי ההייטק, וממרכזי בילוי ופנאי של הרצליה ותל אביב. במערב השכונה יוקם פארק רחב ידיים לרווחת התושבים". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות