אורי אילן // צילום: ניב קנטור
אורי אילן // צילום: ניב קנטור

אושרה תוכנית מתאר כוללנית ליישוב אִעבלין שבגליל המערבי

הוועדה המחוזית צפון החליטה להפקיד תוכנית מתאר ליישוב הכוללת תוספת של 3,500 יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של 34 אלף תושבים. התוכנית מגדילה את השטח לפיתוח בכ-2,000 דונם, כ-62% משטח הפיתוח כיום

כרמלה קופר 21.09.2020

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה צפון בראשות אוֹרי אילן, אישרה להפקדה תוכנית מתאר כוללנית חדשה לאִעבלין שבגליל המערבי, אשר מונה כיום כ-13,000 נפש בכ-3,000 משקי בית.

התוכנית כוללת תוספת של 3,500 יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסייה של 34 אלף תושבים, והיא מגדילה את השטח לפיתוח בכ-2,000 דונם, כ-62% משטח הפיתוח כיום. במינהל התכנון מציינים כי: "לצורך כך, המליצה הוועדה המחוזית על שינוי תוכנית המתאר המחוזית, כך שתאפשר את התפתחותו כיישוב עירוני מרכזי עם תשתיות לתעסוקה, שירותים לציבור ושטחי ספורט, פנאי ונופש. לכל אורך הליך התכנון השתתפו תושבי אעבלין והנהגה של היישוב".

התוכנית, יוזמת מינהל התכנון מחוז צפון והמועצה המקומית אִעבלין, הינה תוכנית כוללנית המאגדת שלוש תכניות מפורטות גדולות לעיבוי היישוב הוותיק והרחבתו, אשר מקודמות במקביל במוסדות התכנון. במתחמים אלה אופי הבינוי יהיה בצפיפות גבוהה יחסית של מינימום 6 יחידות לדונם. 

כמו כן, התוכנית שמה דגש על פיתוח הרחובות העירוניים הראשיים כמוקדי המסחר, התעסוקה והשירותים, ומגדירה את הכניסות לישוב מהדרך האזורית (מס' 781) כ"מוקדי שער" שבהם פיתוח אינטנסיבי ושימושים מעורבים. בצפון הישוב, יוקם אזור תעשייה על שטח של 330 דונם ובו יוקצו 470,000 מ"ר שטחי בנייה. עפ"י התוכנית, המרכז הוותיק של אִעבלין מיועד להתחדשות כמרחב עבור הולכי רגל ולשימור המורשת הבנויה של אעבלין.

לאורך ערוץ נחל אבליים החוצה את היישוב, יוקם פארק עירוני נרחב. בנוסף לפארק, התוכנית מקצה כ-152 דונם עבור שטחים פתוחים ביישוב. התוכנית תוכננה בידי צוות בראשות האדריכל פרופ' אלי פירשט.

מתכנן מחוז צפון במינהל התכנון, אדר' יהונתן כהן ליטאנט, ציין כי: "התוכנית הכוללנית לאִעבלין הנה חלק מהמאמץ האדיר של השלמת נדבך התכנון הכוללני ליישובי מחוז צפון, תוך מתן דגש על הכוונת הישובים הערביים הגדולים לעבר תשתית עירונית מודרנית, יצירת מלאי מספק של עתודות זמינות לפיתוח, הבטחת איכות החיים של התושבים ושמירת נכסי הסביבה והנוף של המחוז". 

יו"ר הוועדה המחוזית צפון, אוֹרי אילן, ציין כי: "אִעבלין מקבלת לידיה תוכנית שיכולה להוות מנוף אדיר לצמיחה חברתית וכלכלית, ועתה, בידי ההנהגה שלה, כפי שהובילה עד כה את תהליך התכנון המורכב הזה, המפתח לממש את קפיצת המדרגה המונחת לפִתחה. עם השלמת המסגרת התכנונית לפיתוח עתידי של הישוב, שהופך לעיר, על ההנהגה לשים את עיקר המאמץ בעיבוי ובחיזוק פנימה, התחדשות ומיצוי שטחי הישוב הוותיק ושיפור איכות החיים והסביבה. אתגר נוסף לישוב ולהנהגתו, כמו גם לערים הסמוכות, טמרה ושפרעם, הוא התנעת חשיבה ותכנון השלב הבא, שבו יתגבשו מטבע הדברים שלושת הישובים למרקם עירוני אחד מתפקד ותוסס". 

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות