banner
אמיר רוזנבלום // יח"צ | Depositphotos
אמיר רוזנבלום // יח"צ | Depositphotos

אביב חדש למשקיעים

הערך הסגולי של המשקיעים היה מאז ומתמיד "סמן ימני" לשוק הנדל"ן. בעת המלחמה קיימת לו חשיבות משנה, גם תודעתית וגם כלכלית // דעה

אמיר רוזנבלום 24.04.2024

חג אביב משמעו חג המסמל פריחה מחודשת ואכן אין מועד טוב מזה לבחון מחדש את החידה- מדוע מקבלי ההחלטות שמטו לחלוטין מהאג'נדה את נגזרת משקיעי הנדל"ן, ישראלים במיוחד משקיעי חו"ל.

בפועל  נטישת המשקיעים החלה זמן רב לפני אירועי ה-7 באוקטובר, כאשר ליברמן, כשר אוצר, השית מס רכישה בגובה של 13 אחוזים על דירות יוקרה.

אמנם רוב רובם של המשקיעים יכלו בהחלט לעמוד בגזירה זו מהבחינה הכלכלית, אולם מהבחינה התודעתית הוא שידר למשקיעים שהם אינם רצויים.

היה זה, אכן, משגה קשה שהבריח כבר במהלך 2023 את המשקיעים ובפועל מדינת ישראל הייתה זו שהפסידה כפל כפליים כתוצאה מכך שהיו הרבה פחות עסקאות בדירות יוקרה, כך שהרווח כביכול בהעלאת מס הרכישה, יצא בהפסדה.

במחצית השנה שחלפה מאז פרוץ המלחמה נעלמו ואתם מתי מעט משקיעים שנותרו, להוציא אי אילו משקיעים ישראלים. לטעמי הייתה זו טעות נוספת של מקבלי ההחלטות בכך שבמסגרת הפעולות לשיקום ענף הנדל"ן, לא הייתה כלל התייחסות, לא מניה ולא מקצתה, למשקיעים.

פסח, חג האביב, הינו כידוע מועד בו יהודים רבים נוהגים לבוא ולנפוש בישראל, לבקר את קרוביהם, ולעיתים קרובות גם לעשות עסקים.

הצעתי למקבלי ההחלטות בממשלה ובכלל: תתכוננו לקראת בואם. חלקם, לא במפתיע, אף שוקלים לבוא ולעלות לישראל או לרכוש אי אילו נכסים עבור ילדיהם לכל צרה שלא תבוא.

המצרף של המלחמה עם האירועים האנטישמים, שחרגו מעל ומעבר לכל מה שידענו, כולל במדינות שבהן לא ניכרו בעבר סממנים שכאלה באופן אינטנסיבי, דוגמת בריטניה וצרפת, הינה לדידי קריאת השכמה למי שעדיין לא הבין את הפוטנציאל הגלום במשקיעים.

הצפי, על פי נתוני הסוכנות היהודית והקהילות בתפוצות, הינו לבואם של רבבות יהודים. ובמילים אחרות, גלומה כאן אפשרות פז לעוד מאות עסקות, חלקו הגדול נדל"ן יוקרה למגורים ומקצתן בנגזרות נוספות דוגמת נדל"ן מניב של משרדים ומסחר.

הערך הסגולי של נגזרת המשקיעים היה מאז ומתמיד "סמן ימני" למצב שוק הנדל"ן. כעת, בעת המלחמה, קל וחומר קיימת לו חשיבות משנה, גם תודעתית וגם כלכלית.

זהו גם איתות לעולם הרחב שלמרות כל לתלאות המלחמה ולמרות כל הקשיים ולמרות כל היגון באלפי בתים, למרות כל זאת אנחנו לא לבד ואנחנו איננו מסתגרים בפני העולם הרחב.

אולם, וזה אולם גדול, על מנת להגשים את היעד הזה של חזרת המשקיעים כבר עם בוא האביב, אסור למקבלי ההחלטות לקפוא על השמרים ולהמתין הדברים ינועו מאליהם. מוטלת עליהם חובה לסייע בהתנעת המהלך ובראש וראשונה באמצעות יצירת "סל הטבות, למשקיעים, כפי שמקובל בעל מדינות העולם הקפיטליסטי הנאור.

כמו כן הייתי מצפה מעמיתי, אנשי קהילת הנדל"ן, שישקלו, על אף ולמרות צוק העיתים, לקדם ירידי דירות ופעולות נוספים למען המשקיעים אצלנו כאן, בדיוק כפי שפעולות כאלה בוצעו במהלך החודשים האחרונים בקרב קהילות יהודיות בחו"ל ונחלו, על פי כל הנתונים, הצלחה מרובה.

אין לי ספק כי פעולות שכאלה יבשרו את בוא פריחת האביב שאליו כולנו זקוקים נואשות לאחר ימי הסתיו והחורף האפרוריים!

*כותב המאמר אמיר רוזנבלום הוא יועץ ניהול ואחזקת מבנים ונכסי משקיעים ובעלי עידן (ש.נ.י)

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות