banner
צאלה רוזנבלום עמור // צילום: ליאת מנדל | Depositphotos
צאלה רוזנבלום עמור // צילום: ליאת מנדל | Depositphotos

"מה נשתנה"?

במיוחד העת הזאת של מלחמה מתמשכת, שומה על מקבלי ההחלטות לשנות דיסקט בכל מה שקשור לקבלנים // דעה

צאלה רוזנבלום עמור 22.04.2024

לקראת חג הפסח הבא עלינו לטובה, יסבו מיליוני משפחות סביב השולחן וישאלו "מה נשתנה"?

ובכן, ובמיוחד העת הזאת של מלחמה מתמשכת, שומה על מקבלי ההחלטות לשנות דיסקט בכל מה שקשור אלינו הקבלנים.

ראשית דבר, זה חודשים ארוכים אנו ממתינים לכך שכל אתרי הבנייה יחזרו לפעילות מלאה. עד כה, מתוך 85 אלף העובדים הזרים שהיו אמורים להגיע, הגיעו רק אלפים מעטים וגם לא כולם מיומנים בענף הבנייה. לטעמי כאן המפתח המרכזי להתאוששות בענף ולחזרה שלו לפעילות מלאה.

שנית, כפועל יוצא מהמלחמה,  מהיעדרות העובדים וכן מחסור בחומרי בנייה, הרוב המכריע של הפרויקטים מתעכבים והאיחורים במסירה מגיעים לעיתים קרובות ללא מעט חודשים נוספים, עובדה שמשיתה על הקבלנים עלויות משמעותיות נוספות וגורמת לרבים מהם לקשיים של ממש. גם כאן, לטעמי, חובתה של המדינה לעזור לאותם קבלנים ולממן את אותן עלויות נוספות.

שלישית, עוד בטרם נכנסנו למלחמה, סבלו קבלנים שניגשו למכרזי רמ"י ונטלו מימון, מעלויות תופחות ועולות, תוצאה של 10 העלאות הריבית שהיו אשתקד. ובמילים אחרות: המלחמה הפכה לחרב פיפיות שנוספה למצב שהיה עגום בלאו הכי. גם כאן הייתי מצפה ממקבלי ההחלטות שיגיעו לפתרון שיקל על הקבלנים.

רביעית, ואפרופו רשות מקרקעי ישראל, אין זה סוד שאשתקד ניגשו קבלנים מעטים מאוד למכרזי הקרקע של רמ"י, זאת בראש וראשונה בשל שיטת המכרזים שרק תדלקה את רמות מחירי הקרקע ובדיעבד גם את רמות מחירי הדיור. גם כאן הגיע הזמן לשנות את הדיסקט.

חמישית, וכמי שעוסקת 24/7 בהתחדשות עירונית. המלחמה האחרונה הוכיחה יותר מכל כי התחדשות עירונית הינה הרבה מעבר לנושא נדל"ני מובהק, אלא כורח בטחוני מהמעלה הראשונה למגן מיליוני אזרחים שנכון להיום אינם ממוגנים כלל. 

על כן הייתי מצפה שכל הרשויות המקומיות ילכו בעקבות המודל שאימצה עירית ירושלים וגרם בשנים האחרונות להתנעת ההתחדשות העירונית בבירה, אולם גם כאן יש צורך שהגורמים הממלכתיים יפשילו שרוולים ויחלצו לעזרת הרשויות.

שישית, המלחמה גם הוכיחה בין היתר את החשיבות המכרעת של התחדשות עירונית באזורי פריפריה דוגמת הגליל והנגב המערבי, שם רוב רובם של התושבים לא היו מוגנים כלל בפני התקפות טילי קסאם ונ.ט.

הסיבה העיקרית למחדל זה, היה כמובן חוסר הכדאיות הכלכלית הן של הרשויות המקומיות והן של היזמים לקדם התחדשות עירונית בפריפריה, היכן שערכי הקרקע נמוכים ביותר.

כאן קיימת לטעמי חשיבות משנה לכך שהממשלה תכניס את היד עמוק לכיס ותתקצב הן לרשויות המקומיות והן לקבלנים התחדשות עירונית בפריפריה, זאת תוך דגש בו זמנית גם על מגורים, וגם על מסחר ותעסוקה.

שביעית, הנושא הכאוב של פתרונות דיור, קל וחומר לצעירים ויוצאי צבא, צריך לבוא על פתרונו הן באמצעות הרחבה ניכרת של תכניות הדיור המוזל, שעד כה הגיעו רק למקצת מהזכאים ובד בבד גם להרחיב מחדש את האופציה של דיור לשכרה לטווח הארוך.

אאחל אם כן חג חירות שמח לכל בית ישראל, ובתקווה ואמונה שעוד הרבה זמן לפני חג הפסח הבא, נדע כולנו  נספר ב"מה נשתנה" אודות כל השינויים שהוצעו לעיל!

*כותבת המאמר, צאלה רוזנבלום עמור, היא מנכ"לית קבוצת מ.אביב

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות