banner
יאיר רביבו - ראש עיריית לוד // צילום: עיריית לוד, הדמיה: קיסלוב קיי אדריכלים
יאיר רביבו - ראש עיריית לוד // צילום: עיריית לוד, הדמיה: קיסלוב קיי אדריכלים

לוד מתחדשת בענק: מתחם דוד המלך עם 3,823 יח"ד נמצא לקראת הפקדה

התכנית עולה בשנית, לאחר שוותמ"ל סגרה אותה בגלל מגבלות נתב"ג. יאיר רביבו: "ההתחדשות בלוד היא מהגדולות בעולם"

זיו גולדפישר 21.01.2024

הריסת 727 יח"ד ישנות והקמת 3,828 יח"ד חדשות במקומן: חצי שנה לאחר שנדחתה מסיבות טכניות, עולה תכנית התחדשות מתחם דוד המלך בלוד לדיון לקראת הפקדה בוועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל). מדובר בהגשה שנייה של התכנית, לאחר שוותמ"ל החליטה על סגירת התכנית בעקבות הצורך בתיאומים מול רשות התעופה האזרחית, בגלל מגבלות שנובעות מהקרבה לנתב"ג. כעת, לאחר שהושגו האישורים, התכנית עולה בשנית לדיון.

פינוי בינוי לקניון הישן ואלפי דירות חדשות
התכנית מציעה את פינויים של 727 יחידות דיור והקמת 3,828 יחידות דיור במקומן בבניינים שגובהם הכולל נע בין 7 לבין 35 קומות. התכנית כוללת 10,605 מ"ר שטחי מסחר ו- 75,120 מ"ר שטחי תעסוקה. מדובר בתוספת של 3,101 יח"ד. הצפיפות ברוטו המוצעת היא כ- 79 אלף נפש לקמ"ר וצפיפות נטו של 62 יח"ד לדונם.

התכנית, ששטחה 170 דונמים, המהווה חלק מתהליך תכנוני נרחב של התחדשות עירונית בלוד, הכולל העצמת זכויות בניה לאורך הרחובות הראשיים ומוקדי העניין בעיר ובסמוך לצירי המתע"ן המתוכננים והמבוצעים. הבינוי המוצע נשען על ההיסטוריה המרקמית המקומית. כלל המתחמים ייבנו סביב רצף ככרות עירוניות וגנים פנימיים המשכיים, בבנייה מרקמית בת 7-8 קומות (לרבות קומת גג בנסיגה), המשלבת מגדלים בני 23-35 קומות. כחלק מתפיסה הכוללת של חיזוק הרחובות הראשיים, דפנות שדרות דוד המלך ושדרות ירושלים ייבנו בעירוב שימושים של מגורים ומסחר, אשר ייצור מסגרת פעילות מלאה (יום ולילה).

בחלקה המזרחי של התכנית ממוקם מתחם המשפט הנמצא מזרחית לשד' ירושלים. באזור זה נמצא ביהמ"ש, קניון לוד מבנה משרדים וחניון. התוכנית מציעה את הריסת הקניון הישן לטובת הקמת מתחם תעסוקה, מסחר ומגורים חדש הנושק לפארק הלינארי ולצירי התחבורה הציבורית המפותחים על שדרות ירושלים. התכנית כוללת פינוי בינוי לקניון הישן במרכז העיר, שייהרס ובמקומו ייבנו מגדלי משרדים ומגורים וקניון חדש.

תכנית התחדשות מתחם דוד המלך בלוד // הדמיה: קיסלוב קיי אדריכלים
תכנית התחדשות מתחם דוד המלך בלוד // הדמיה: קיסלוב קיי אדריכלים

רשות שדות התעופה דרשה את הנמכת מגדלי המגורים
כאמור, זוהי הפעם השנייה שהתכנית מוגשת, ללא שינויים. התכנית הקודמת עברה תהליך של שולחן עגול בוותמ"ל, ונקלטה בוועדה. מדיון שנערך בוועדה בחודש יוני בתכנית עולה כי הקרבה לנתב"ג יוצרת מגבלות תכנוניות וכי רשות התעופה האזרחית (רת"א) הבהירה כי למרות שהתכנית המוצעת אינה יוצרת הפרעה בטיחותית לנתיבי הטיסה של נתב"ג, קיימות מגבלות תפעוליות הנובעות מתמונות המכ"ם הנדרשת לנתב"ג המצריכות הנמכה מהותית בבינוי המוצע והסרתן של מאות יחידות דיור אשר מאיינות את כלכליותה של התכנית.

הוועדה ציינה בהחלטתה כי היא סבורה כי: "מדובר בתכנית טובה ומשמעותית הממוקמת במרכזה של העיר לוד, ובסמיכות למערכות תחבורה ציבוריות תומכות (קו מטרו 1M, הקו החום, "מהיר לעיר")", אך נאלצה להודיע על סגירת התכנית מסיבות טכניות של החוק המחייב דיון להפקדה תוך 45 יום מאישור העמידה בתנאי הסף. עם זאת, הוועדה קראה לבצע הליכי תיאום שיאפשר מציאת פתרון אשר יאפשר מימושה של התכנית בנפחי הבינוי הנדרשים. כעת, לאחר, לאחר שהתקבלו האישורים מרת"א, התכנית עולה מחדש לדיון, והשבוע היא עולה לדיון לקראת הפקדה. 

ראש העיר לוד, יאיר רביבו: "התכנית היא אותה תוכנית. הגרסה הראשונה נסגרה על ידי הותמ״ל מסיבות טכניות של החוק המחייב דיון להפקדה תוך 45 יום מאישור העמידה בתנאי הסף. הזמן שנדרש בין לבין היה לצורך קבלת אישור מלא של רת״א לגובה הבינוי המוצע בהתאם למגבלות גובה הבניה לצרכי בטיחות טיסה שעודכנו בשנה האחרונה. כעת יש אישור רת"א. כמו כן נוצל הזמן גם לטובת שיפור הכלכליות של שניים ממתחמי הפינוי בינוי. התכנית הזו משלבת גם פינוי בינוי איכותי וגולת הכותרת שלו הוא פינוי בינוי לקניון הישן במרכז העיר, שייהרס ובמקומו ייבנו מגדלי משרדים ומגורים וכמובן קניון חדש ומודרני".

עוד אומר רביבו:  "העיר לוד מקדמת התחדשות עירונית מהגדולות בישראל ובעולם (מעל 80% מהעיר הקיימת) על ידי מהנדסת העיר – גל גבריאל וכלכלית לוד בהובלת עשהאל גדות, תוך הקפדה על יצירת קשרים וקישורים עירוניים על פני רצף מבנים חי ותוסס, שנשען על ההיסטוריה המרקמית המקומית של השכונות אך עם פני העתיד והתחדשות לשנים קדימה. לדוגמה, כלל המתחמים ייבנו סביב רצף ככרות עירוניות וגנים פנימיים המשכיים, בבנייה מרקמית בת 7-8 קומות (לרבות קומת גג בנסיגה), המשלבת מגדלים בני 23-35 קומות. זה כחלק מתפיסה הכוללת של חיזוק הרחובות הראשיים. ב"ה, לוד מתחדשת!".

את התכנית יזמה הרשות המקומית באמצעות החברה הכלכלית, והיא הגישה אותה יחד עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. העורך ראשי הוא אדריכל תאה קיסלוב.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות