banner

נדרש סדר חדש: "נדל"ן הוא לא אפוד קרמי אבל הוא כן ממ"ד שמציל חיים"

אילי בר, מנכ"ל אקו סיטי, על הרצון לקדם התחדשות עירונית אל מול הפקידות, שלא תמיד מבחינה בין עיקר לטפל: "בסוף אנחנו חוצבים בסלע"

"הכוח של החיים דוחף קדימה, ומצד שני הם מאוד קשים וכואבים", אילי בר, מנכ"ל חברת אקו סיטי, התארח באולפן הפתוח של "מגדילים", וחשף מה קורה בעולם ההתחדשות העירונית בצל המלחמה. 

חברת אקו סיטי בניהולו בונה התחדשות עירונית בתל אביב, שם ניהל ראש העיר מאבק על סגירת האתרים עם פרוץ המלחמה, על כך אומר כיום בר כי: "הגענו לסטטוס קוו שאפשר להמשיך ולבנות איתו. היו הרבה חרדות שהתנקזו לענף הבנייה, התושבים פחדו מעבודות, רעשים, סגירת רחובות. זה הגיוני לתחילת המלחמה אבל אז מתחילים להניע מחדש פרוייקטים ולא היה קל, הרשויות מאוד הקשו, אני יכול להבין את השיקולים אבל זה היה לא מידתי, יכולנו לחזור לעבודה גם בלי להוריד את הענף שעליו אנחנו יושבים, כי הנדל"ן הוא ספינה ששטה למרחקים ארוכים". 

מה היו התגובות בשטח?
"כולנו קודם כל אזרחי המדינה, ויש סולידריות. היתה פעולה של המדינה ורצון לקצר טווחים כדי לאכלס דירות, יש נכונות. עוד לא ראינו את זה מתורגם לחתימה על טופס 4 אבל מהנדסי העיר נכונים לסייע". 

האם בפועל רשויות התכנון צועדות איתכם לחידוש מתחמים?
"בסוף אתה תמיד מרגיש שאתה חוצב בסלע, שום דבר לא הולך בקלות, כל דבר זה עוד הליך ועוד טופס ועוד עיכוב, ובסוף זה מייצר נזק וקושי לנהל התחדשות עירונית. כולם מאוד רוצים אבל בפועל זה לא קורה וחבל, כי זו הזדמנות לעשות סדר עדיפויות – מה חשוב ומה ממש לא חשוב. 

"הרבה שנים התרגלנו שהכל נמצא באותה רמת חשיבות, שאפשר לעכב שנתיים היתר בנייה על סוגיה מאוד קטנה. נכון הוא, שבשביל אותו פקיד בשרשרת מקבלי החלטות, אותה סוגייה היא עולם ומלואו אבל היא לא באמת עולם ומלואו, יותר חשוב להרוס ולבנות בניין חדש שעומד בפני רעידות אדמה וטילים. 

"הנורה מהבהבת הרבה זמן, וכשתהיה רעידת אדמה, היא עלולה להיות בסדרי גודל מפחידים. לכן צריך עכשיו ייעול, בלי פופוליזם, לא החלטות של מה שעושה לרגע טוב בכתבות במקומונים  או בסקרים לבחירות ברשויות". 

איזו השפעה יש לבחירות?
"צריך להבחין בין תוכניות גדולות לבין היתרים כמו רובע 3-4 עם מסלול ירוק. בכל מה שקשור לוועדות יש עצירה של תוכניות גדולות לפני בחירות. יש בזה הגיון, כי נדל"ן הוא מדיניות שצריך להתוות ולנהל אבל יש הרבה יותר מידי בירוקרטיה בתהליכים שאפשר היה לחתוך בחצי, נדל"ן הוא לא אפוד קרמי אומנם אבל הוא כן ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) וכן חיזוק לרעידות אדמה וכן איכות חיים לאנשים. גם באזורי ביקוש כמו ת"א יש בניינים מתפרקים. התחדשות צריכה להיות בקונטקסט רחב של אקט חיובי שמניע כלכלה, תהליכים ומשפר את תחושת הביטחון".

הרוכשים התעוררו?
"העובדות הן שרוב הרוכשים בת"א הם לא רוכשים של דירות להשקעה אלא דירות למגורים או בשביל הילדים שיבואו לגור בהן, אלו צרכים של חיים ולא של השקעה. 

"אנשים לא יכולים לדחות את ההחלטות של החיים לעוד חמש שנים, והביקושים בת"א תמיד היו חזקים. נכון שיש שאלה של יכולות רכישה ועדיין, אנחנו מרגישים חזרה של רוכשים לפגישות לעסקאות, דבר שמעיד על ביקוש אמיתי ויציב, יש אנשים שיש להם הון ויכולים לרכוש. אני מעריך שתהיה התפרצות של ביקושים, אחרי תקופה ארוכה שאנשים לא קיבלו החלטות ולא קנו דירות, שהתחילה עוד לפני המלחמה". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות