banner
ח"כ יעקב אשר ונגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון // צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב
ח"כ יעקב אשר ונגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון // צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

נגיד בנק ישראל מאשים את רמ"י: תתאימו את מחירי הקרקע לביקושים

פרופ' אמיר ירון נקרא לכנסת במטרה להציג את מדיניותו לשוק הדיור אבל לא התייחס לריבית, וטען כי מכרזי רמ"י נחלו כישלונות רבים

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, נקרא לדיון שנערך בוועדת הפנים של הכנסת, במטרה להציג את מדיניות בנק ישראל בכל הקשור לשוק הדיור אולם לא התייחס להעלאת הריבית. בפתח דבריו הוא עסק בסקירת המגמות, כאשר לדבריו, משנת 2008 מחירי הדיור בישראל נמצאים במגמת עליה שהואצה ב-2020-2022 והגיעה לקצב שנתי של למעלה מ-20%. מתחילת שנת 2023 חלה התייצבות של המחירים ואפילו ירידה קלה בנתוני הקצה. היתרי הבניה והתחלות הבניה עלו משנת 2021 והגיעו לרמות גבוהות מאוד ב-2022. ברבעון האחרון של 2022 והראשון של 2023  מספר ההיתרים והתחלות הבניה ירדו במעט אבל הרמה עדיין גבוהה ביחס לממוצע של שנים עברו. 

בניתוח המגמות התייחס הנגיד להסדרת תמריצים לרשויות המקומיות, ואמר כי: "מספר ההיתרים בשנה האחרונה היה גבוה מאשר התחלות הבניה וכך נוצר מלאי דירות שקיבלו היתר ובנייתן לא החלה. הצפי של הקבלנים, לפי מדדים שונים, הוא להמשך התרחבות הפעילות, אבל לטווח הארוך יש שני שלבים קריטיים – שלב התכנון ושלב השיווק. השלב הראשון הוא שלב התכנון המבוצע על ידי ועדות התכנון. היקף התוכניות שאושרו ירד בשנים של הקורונה, ועלה ב2022. כדי לתמוך בהגדלת ההיצע צריך להגדיל את פוטנציאל התכנון בדגש על תחבורה ציבורית, בנוסף, צריך להסדיר תמריצים לרשויות מקומיות". 

בהמשך הוא התייחס לשיווקים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), אשר נחלו כישלונות רבים בתקופה החולפת. לדבריו, "השלב הבא הוא שלב השיווק שנעשה על ידי בעיקר על ידי רמ"י. בשנה וחצי האחרונות קצב השיווק ירד ושיעור המכרזים שנסגרים ללא הצלחה עלה והתופעה הזאת עלולה להוביל להאטה בקצב התחלות הבניה. כדי לקדם את שיווקי הקרקע צריך לפעול להסרת חסמים ולייצר היקף גבוה של שיווקי קרקעות מוצלחים. אחת הדרכים היא באמצעות התאמת מחירי הקרקע במכרזים לביקושים המשתנים". 

ינקי קוינט // צילום: ברונו שרביט | Depositphotos
ינקי קוינט // צילום: ברונו שרביט | Depositphotos

ינקי קוינט, מנכ"ל רמ"י שנכח בדיון, השיב כי: "בפריפריה יכשלו מכרזים – יש לסבסד את הפיתוח בפריפריה". ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים לא ויתר והתייחס לעליית הריבית : "היום הבעיה היא לא בתכנון ולא בקרקע אלא בעליית הריבית;  אם המשכנתא לזכאים תגדל פי שלושה ופי ארבעה עם הטבות מס משמעותיות יותר, זה יאפשר להרבה מאוד זוגות צעירים לקנות דירה". 

הנגיד התייחס למיחזור משכנתאות, ואמר כי: "אנחנו מנחים את הבנקים לפשט ולהקל את תהליך מחזור המשכנתא". בהמשך הדיון אמר הנגיד כי: "יש מקום ליצור קרן חוץ תקציבית. הנושא של תשתיות הוא קריטי וישפיע על שוק הדיור. אני מציע לא להיכנס לנושא ניהול סיכוני הבנקים והמערכת הפיננסית. ראינו מה קרה בחו"ל כשהחריגו בנקים קטנים. המלחמה באינפלציה עוד לפנינו למרות שאנחנו רואים הקלה בנושא".  

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר, אחרי שהריבית תרד ייווצר גל ביקושים ששוק הנדל"ן לא יידע לספק ונגיע שוב לעליית מחירים תלולה: "אם מחסנית התכנון תהיה ריקה, אם ליזמים לא תהיה כדאיות כלכלית – לא נוכל לפתור את הבעיה. נדרש פה שילוב כוחות של משרד האוצר עם משרד השיכון ונגיד הבנק, כדי להביא פתרונות מחוץ לקופסה. מכרזים תקועים בגלל דרישות שאינן קשורות והופכות את הפרויקט לבלתי כלכלי, אם יתאימו אותם למציאות היזמים יבואו בהמוניהם. כך גם בהתחדשות עירונית בפריפריה, אם יביאו את המנופים הכלכליים היזמים יידעו להרים פרוייקטים. ראיתי בישיבה הזאת התנעה של דברים. נמשיך ונתכנס כאן לישיבות המשך שיציפו ויציגו פתרונות לאתגרי שוק הדיור".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות