banner
אמיר רוזנבלום // יח"צ | Depositphotos
אמיר רוזנבלום // יח"צ | Depositphotos

המע"מ שיבריח את יתרת המשקיעים

הטיעון שהתיירים, שמקצתם אכן גם השקיעו בנדל"ן בישראל, הינם האחראים לזינוק במחירי הדיור, הינו בעליל מגוחך // דעה

אמיר רוזנבלום 20.02.2023

שפשפתי את עיני בתדהמה וקראתי שוב ושוב את הפרסום אודות כוונת האוצר לבטל את הפטור ממע"מ לתיירים המגיעים לישראל. תדהמתי גברה פי כמה וכמה כשקראתי בהמשך את הסיבות, אליבא דה פקידי האוצר, להחזרת המע"מ.

ובכן, הסיבות שהעלו אותם פקידים היו, שהתיירים תורמים רבות לעומס על הכבישים והתשתיות בישראל, שהתיירים תורמים גם לזיהום האוויר, ובמיוחד ב"מדינת תל אביב" והסיבה השלישית, שומו שמיים, שהם תרמו וממשיכים לתרום לזינוק במחירי הדיור.

האמת? אפילו סיפורי חכמי חלם והמערכונים של הגשש החיוור לא הצחיקו אותי כל כך. מעבר לעובדה שמדינת ישראל הינה כבר היום, גם אחרי ביטול המע"מ לתיירים,  המדינה היקרה ביותר בעולם מבין 219 מדינות שנסקרו לאחרונה, החזרת המע"מ לא רק שתבריח חלק נכבד מהתיירים, אלא גם תגרום לנזק כפול ומכפול לכלכלת ישראל.

ראשית, הטיעון שהתיירים, שמקצתם גם השקיעו אכן בנדל"ן בישראל, הינם האחראים לזינוק במחירי הדיור, הינו בעליל מגוחך. אדרבא, השנתיים האחרונות התאפיינו בהתחזקות של השקל לעומת המטבעות הזרים, כך שהבעיה אינה קשורה כלל ועיקר לתיירים שהשקיעו בנדל"ן לסוגיו. נהפוך הוא.

שנית, יתרה מכך: רמות המחירים הגבוהות ממילא, בתוספת המיסוי ללא מצרים שהוטל במהלך השנים האחרונות על משקיעי נדל"ן, כולל מיסי רכישה שאין אח ורע להם בעולם המערבי, ובכלל, גרמו לבריחה רבתי של משקיעים שחיפשו אלטרנטיבות זולות בהרבה וידידותיות בהרבה במדינות אחרות.

שלישית, ריבונו של עולם, מה הקשר בין יתרת התיירים ויתרת המשקיעים שבכל זאת ממשיכים להגיע לישראל, לבין המחדל התחבורתי של העדר מערכת היסעים המונית, שאכן משפיעה רבות על עמסי התנועה ותורמת לזיהום אוויר? האם התיירים אשמים בכך, או שמא, כמאמר חז"ל, "הפוסל במומו פוסל"?

רביעית, ומעבר לשוק הדיור, שמשווע כאמור לאותם תיירים-משקיעים, לא קשה לדמיין לאיזה נזק תגרום החלטה נואלת זו לענף התיירות ולשוק המלונאות שעודנו מהווה את אחד ממנופי הצמיחה החשובים ביותר של מדינת ישראל ומעסיק רבבות רבות של עובדים. האם על כך לא חשבו פקידי האוצר?

חמישית, לית מאן דפליג, תמוה במיוחד בעיני הכיצד דווקא בתקופה כה מאתגרת של מדינת ישראל, הן פוליטית, הן חברתית ובמיוחד כלכלית, כשכל מיני תרחישי אימים צצים חדשות לבקרים, מוסיפים פקידי האוצר שמן למדורה, זאת במקום לשפוך עליה מים צוננים ולהרגיע את הרוחות.

והאמת? כמי שמייצג לא מעט תיירים ומשקיעים ששוכרים ורוכשים דירות יוקרה, אין לי כל דרך הגיונית וסבירה להסביר את ליקוי המאורות הזה של פקידי האוצר שבמקום לחשוב איך להחזיר את המשקיעים אלינו, כולל רבים מהתפוצות שהינם בעלי לב יהודי חם, שהיו עד לאחרונה "קהל שבוי" ורק בלית ברירה הלכו למחוזות אחרי, באים אותם פקידים ותוקעים את המסמר האחרון הארון הקבורה של ענף התיירות ושוק הדיור כאחד.

אין לנו, חברי קהילת הנדל"ן והציבור הישראלי הרחב בכלל,  אלא לקוות, שוב כמאמר  חז"ל, ש"עוצו עצמה ותופר", שאיוולת זו תזכה למות נשיקה וכפי שעלתה משומקום, כך גם תלך לעולם שכולו טוב ותעלם במרתפים המאובקים של בניין האוצר בירושלים הבירה.

*כותב המאמר, אמיר רוזנבלום, הוא יועץ ניהול ואחזקת מבנים ונכסי משקיעים ובעלי עידן ש.נ.י 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות