banner
תמ"א 38 ברמת גן וגבעתיים // shutterstock
תמ"א 38 ברמת גן וגבעתיים // shutterstock

העתיד של גבעתיים: אושרה להפקדה תוכנית המתאר בתוספת של 11,000 דירות ויעד של 100,000 תושבים

התוכנית תאפשר הקמת עשרות אלפי יחידות דיור בפרויקטים של התחדשות עירונית במתחמי פינוי בינוי ובתמ"א 38. תוספת זכויות סביב המטרו והתחדשות עירונית תותנה בהוספת "דיור מכליל"


הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב אישרה את תוכנית המתאר לעיר גבעתיים, המתווה את המסגרת התכנונית לעשרים השנים הבאות וכוללת תוספת של 11 אלף יחידות דיור שייתנו מענה להיקף אוכלוסיה של 100 אלף תושבים.

התוכנית תאפשר הקמת עשרות אלפי יחידות דיור בתחומה בפרויקטים של התחדשות עירונית, במתחמי פינוי בינוי ובתמ"א 38. עוד היא כוללת תוספת שטחי תעסוקה ומסחר וקובעת הנחיות לבינוי, עיצוב ופיתוח המרקמים השונים בעיר, בהם מרקמים לפינוי בינוי אינטנסיבי, התחדשות מתחמית, מגרשית ושימור.

במינהל  התכנון מציינים כי: "הוועדה המחוזית שמה דגש בהחלטתה על איכויות הבינוי ותמהיל הדיור המוצע סביב תחנות המטרו המתוכננות במסגרת קו המטרו 2M וקבעה כי תוספת זכויות תותנה בהוספת "דיור מכליל", וזאת בהתאם למדיניות הועדה לפיתוח לאורך צירי מערכת תחבורה עתירת נוסעים (מתע"ן)".

כידוע, "דיור מכליל" כולל יחידות דיור בגודל של 65 מ"ר מירבי, דיור בהישג יד, דירות לשכירות, דיור מוגן, מעונות סטודנטים, דיור ציבורי, דיור רווחה ודירות ללא תקן חניה.

עוד במסגרת ההחלטה נקבע כי תוכניות למגורים באזורים להתחדשות עירונית יידרשו להקצות 40% מזכויות הבניה ל"דיור מכליל".

בהיבט התעסוקה, התוכנית מציעה הגדלה של שטחי התעסוקה הגובלים בקו הסגול של הרכבת הקלה ובסמוך לתחנת המטרו בכצנלסון. התוכנית נערכה בשיתוף משרד האדריכלים ומתכנני ערים, נעמה מליס.

יו"ר הוועדה המחוזית תל אביב, ערן ניצן, ציין כי: "העיר גבעתיים ממוקמת בלב המטרופולין ומהווה מפרק חשוב בלב המטרופולין. חשיבותה של התוכנית הכוללנית מתעצמת על רקע קידומה של תוכנית המטרו שעתידה לשנות כליל את פני האזור ותאפשר להעצים ולצופף את השימושים השונים בו, כפי שבא לידי ביטוי בתוכנית המתאר".

מתכנן מחוז תל אביב במינהל התכנון, אדר' ארז בן אליעזר, אמר כי: "מדובר בתוכנית  שתאפשר את המשך צמיחתה של העיר, תוך יצירת מסגרת תכנונית מתכללת להבטחת איכות חיי התושבים. התוכנית מציעה העצמת זכויות ותוספת שימושים בהלימה למדיניות הוועדה המחוזית לפיתוח לאורך צירי מערכת תחבורת נוסעים וכן מאפשרת שילוב משמעותי של שימושי "דיור מכליל" במטרה להבטיח את נגישות המגורים סביב המטרו והרכבת הקלה למגוון רחב של משתמשים בשלבי החיים השונים."

שרית צולשין, מהנדסת העיר וראש מנהל הנדסה, מסרה כי: "אישור ההפקדה של תכנית המתאר לגבעתיים הוא צעד משמעותי בפיתוח העיר תוך שמירה על סדר תכנוני המבטיח איזון בין הצביון העירוני ובין צרכי התחדשות ההכרחיים. התוכנית גובשה במשך מס' שנים בהובלת צוות ההנדסה והתחדשות עירונית. אנו גאים בתוכנית המתאר המותאמת לצפי גידול האוכלוסייה, למגמת הצערת התושבים ולשינויים התחבורתיים הצפויים באזורנו. שמנו דגש בתכנית על עירוב שימושים, הקצאת שטחים לתעסוקה ולא רק למגורים, שיאפשרו צמיחה כלכלית חשובה לעיר. במקביל לא וויתרנו על שמירת המרקם העירוני הייחודי לגבעתיים ואיכות החיים באמצעות הקפדה על סביבה ירוקה וחומה הכוללת בין היתר שדרות הליכה המוצללים באופן טבעי. הקפדנו שלצד הגידול במס' יח' הדיור יינתן מענה הולם לשטחים ומבנים ציבוריים אשר חיוניים לתושבים".

גבעתיים היא העיר השנייה בצפיפותה בישראל

שטח העיר משתרע על 3300 דונם, והיא מונה מעל 60,000 תושבים. העיר הינה מוקד מגורים בעל מיקום מרכזי במטרופולין ודירוג חברתי כלכלי גבוה, בעלת איכויות תכנון קיימות חופות עצים ומבטים אל הנוף. תוכנית המתאר לעיר גבעתיים מתווה את המסגרת התכנונית לשנת 2040, לצפי אוכלוסיה של 100,000 נפש, תוך שיפור האיכויות העירוניות הקיימות.

מדיניות ותוכניות להתחדשות עירונית

העיר גבעתיים נמצאת בתנופת תכנון, אשר במסגרתה מקודמות בעיר בנוסף לתכנית המתאר, התכנית לפי סעיף 23 לתמ"א 38, אשר הופקדה בוועדה המחוזית ותכנית שכונתיות משמעותיות בראיה רובעית בהן:

תוכנית גבעת רמב"ם המופקדת, שהינה תכנית המשלבת שמירה על אופי השכונה הוותיקה עם התחדשות למגוון שימושים בשוליה; תכנית צפון מערב, אשר הוחלטה להפקדה ומאמצת את עקרונות הבינוי עירוב השימושים והעצמה לאורך צירי מתע"ן, תוך שמירה על בינוי מתון בלב המרקם; תכנית בן גוריון, אשר צפויה לעלות לדיון בוועדה המחוזית בשבועות הקרובים ומשלבת בין התחדשות מגרשית למרקמית בדגש על תוספת שטחי ציבור; ותכנית כורזין אשר הוחלטה להפקדה ומוסיפה שטחי תעסוקה לעיר ועוד.

כאמור, במסגרת ההחלטה נקבע כי תוכניות למגורים באזורים אלו יידרשו להקצות 40% מזכויות הבניה ל"דיור מכליל".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות