banner
אסף כהנר // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos
אסף כהנר // צילום: רז רוגובסקי | Depositphotos

הברבור השחור: לנצח את האירוע העולמי הבא

המשבר העולמי הבא יגיע במוקדם או במאוחר. יזמים, כך תיערכו לקראת הבלתי צפוי

אסף כהנר 19.09.2023

מאז תחילת העשור נדמה שהעולם משתנה בקצב מהיר הרבה יותר מבעבר: ברמה העולמית, מגיפת הקורונה, שהתפשטה כמו אש בשדה קוצים, שינתה בצורה דרמטית את אורחות החיים של מדינות, ארגונים ומיליארדי בני אדם; המלחמה הרוסית-אוקראינית, מלחמה אירופאית בסדרי גודל מעצמתיים שלא נראתה דוגמתה ביבשת מאז סיום מלחמת העולם השנייה. גם בזירה המקומית, אנו עדים בשנים האחרונות לחוסר יציבות פוליטי וחברתי, שנכנס וחודר לחייהם של מיליוני ישראלים. 

לכך יש גם להוסיף את הסביבה הכלכלית – מעולם נטול אינפלציה וסביבת ריבית נמוכה, הרי שבשנתיים האחרונות העולם, וישראל בתוכו, מתמודד עם אינפלציה גבוהה, וסביבת ריבית נוסקת. אם היינו מנסים לחזות את העתיד בסוף העשור הקודם – שום דבר מהאירועים הללו לא היה נראה אפשרי, אולי רק כסיפור מדע בדיוני או תסריט לסרט אסונות הוליוודי. אולם הם התרחשו, ניתצו את מציאות חיינו ופרדיגמות שליוו אותנו שנים רבות, והלכה למעשה עיצבו ומעצבים מחדש גם את הענף בו אנו פעילים – סקטור הנדל"ן.

הכלכלן האמריקאי ממוצא לבנוני, נאסים ניקולאס טאלב, קרא לתופעה הזו "ברבור שחור", והכוונה שלו הייתה שכמו שברבורים שחורים הינם יוצאי דופן ובלתי ניתנים לחיזוי אם ומתי נראה כאלו, כך גם אירועים שלא היו ניתנים לניבוי הם בעלי השפעה מכרעת על אופן התנהלות העולם. למעשה, בקצב בו הופיעו "ברבורים שחורים" בשלוש השנים האחרונות, נדמה שהעולם חווה הגעת להקה שלמה של ברבורים שחורים, וישראל אינה יוצאת דופן.

נשאלת השאלה – כיצד יכולים ארגונים הפעילים בתחום הנדל"ן להיערך לא רק למשבר אותו אנו חווים כיום, אלא להתמודד ולהתגבר גם על המשברים של השנים הבאות, כשינחת בחצרנו ה"ברבור השחור" הבא?

הג'ונגל של עולם העסקים
אחת ההשלכות של אירועי השנים האחרונות היא האטה ברכישת הדירות שאנו עדים לה כיום. בחודש מאי האחרון נמכרו 6,163 דירות חדשות ויד שנייה, זאת לעומת 10,470 דירות שנמכרו בחודש המקביל אשתקד – צניחה של 41%. למעשה, היקף העסקאות היה בחודש מאי השנה החלש ביותר ב-20 השנים האחרונות, כאשר נתון נמוך יותר נרשם רק במאי 2003, בשיאה של האינתיפאדה השנייה, אז בוצעו 5,012 עסקאות בלבד. גם תזרים המזומנים ממכירות ירד במאי להיקף 4.9 מיליארד שקלים, ירידה ריאלית בשיעור של 48% לעומת מאי אשתקד. בחמשת החודשים הראשונים של השנה הסתכם תזרים המזומנים של הקבלנים ממכירת דירות ב-26 מיליארד שקלים – נמוך ריאלית ב-43% ביחס לתקופה המקבילה בשנת 2022, ואחת הרמות הנמוכות בחמש השנים האחרונות (ע"פ משרד האוצר).

השפעת האירועים הללו אינה פוסחת על אף שחקן הפעיל בעולמות הנדל"ן, ורמת הסיכונים בענף גדלה. אחת הדרכים לצמצום רמת הסיכון הגדלה היא באמצעות גיוון הפעילות העסקית. המשמעות של אמירה זו היא כזאת – אם פירמת נדל"ן פעילה בתחום פעילות אחד, אזי עליה לצאת לתחומי פעילות נוספים; אם פעילותה מרוכזת באזור גיאוגרפי מסוים, אזי עליה להתרחב לאזורים גיאוגרפיים נוספים; ואם הפעילות מרוכזת בישראל, אזי עליה לשקול התרחבות גם למדינות אחרות.

לגוון את הפעילות העסקית גם בחו"ל, הדמיית פרויקט אורוקליני של Ewave Nadlan בקפריסין // Pitom Studio
לגוון את הפעילות העסקית גם בחו"ל, הדמיית פרויקט אורוקליני של Ewave Nadlan בקפריסין // Pitom Studio

זו בדיוק הייתה הדילמה בפניה ניצבה חברת Ewave Nadlan לפני שש שנים בדיוק. הייתה לחברה פעילות נרחבת של התחדשות עירונית בתא השטח של דרום תל אביב. לא ידענו לחזות פני עתיד, אך ידענו שכדי להפוך את החברה לבעלת טביעת אצבע משמעותית יותר בשוק הנדל"ן הישראלי, עלינו להרחיב ולגוון את הפעילות. השלב הראשון היה להתרחב מדרום תל אביב לתאי השטח של מרכז תל אביב וצפון העיר, ובהמשך לערים נוספות בגוש דן ולאזורים ביקוש נוספים, דוגמת נתניה, בת ים והרצליה. בשלב השני התרחבה החברה לפעילות בחו"ל, בדגש על הקמתה של זרוע יזמית ומלונאית באי השכן קפריסין. בשלב השלישי, החברה יצרה זרוע יזמית נוספת גם בתחום הנדל"ן המניב עם פעילות בהקמת שטחי מרלו"ג, מסחר ומשרדים במספר פרויקטים אסטרטגיים. 

כאשר התכנית האסטרטגית להתרחבות הפעילות העסקית שלנו יצאה לדרך, המטרה לאו דווקא הייתה גיוון. בראייה לאחור, ומתוך הסתכלות על מצב שוק הנדל"ן בארץ, הרי שברור שגיוון הפעילות העסקית של החברה העניק לנו חוסן ועמידות יוצאות דופן ביחס לאירועים והמאורעות שאנו חווים לא רק בחודשים האחרונים, אלא אפילו בשנים האחרונות.

לסיכום, מציאות של ודאות שינתה את פניה למציאות של אי ודאות, וכל חברה עסקית נדרשת להיכנס ולו לתהליך קטן כדי להפחית תלות בתחום, שוק או תא שטח גיאוגרפי בו היא מרכזת את עיקר פעילותה. זה יכול להיעשות בצעדי תינוק מדודים, אולם בסופו של תהליך, החברה תהפוך לחסונה ועמידה יותר ביחס למציאות המשתנה.

 *כותב המאמר, אסף כהנר, מכהן כמנכ"ל חברת Ewave Nadlan, המאמר התפרסם לראשונה במגזין מימון הנדל"ן של חברת רובי קפיטל.

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות