banner
יו'ר ההסתדרות אבי ניסנקורן // צילום: אילן בשור, דוברות.
יו'ר ההסתדרות אבי ניסנקורן // צילום: אילן בשור, דוברות.

מליאת הכנסת אישרה את הרפורמה במשק החשמל

מצבת כח האדם של חברת החשמל תקטן בכ-25% על ידי פרישה מרצון של כ-1800 עובדים, בנוסף ל-1000 שכבר פרשו לאחרונה ואספקת החשמל תפתח לתחרות ללקוחות עסקיים גדולים ולראשונה גם לצרכני מתח נמוך

במסגרת הרפורמה שאושרה בקריאה שניה ושלישית, תוגבר התחרות בתחום ייצור החשמל באמצעות מכירת כמחצית מאתרי הייצור של החברה והפיכת יחידת ניהול מערכת החשמל לחברה ממשלתית נפרדת, תפתח תחרות בתחום האספקה, ויתבצע שינוי מבני שישפר וייעל את פעילותה של חברת החשמל.

"הרפורמה תביא למיקוד החברה ואת השקעותיה במקטעי הרשת – ההולכה והחלוקה, באופן שיבטיח את אמינות אספקת החשמל לכלל הצרכנים בישראל וכן יבטיח האצה בחיבור אנרגיות מתחדשות וייצור פרטי בכלל", אומרים במשרד האוצר.

1800 עובדים יפרשו
הרפורמה קובעת מתווה התייעלות במסגרתו תקטן מצבת כח האדם של חברת החשמל בתוך 8 שנים בכ-25% על ידי פרישה מרצון של כ-1800 עובדים, בנוסף ל-1000 שכבר פרשו לאחרונה. בתום שמונה השנים, ולאחר הפרישה המתוכננת, תצומצם מצבת העובדים בחברה ב- 2,200 עובדים קבועים ותפחת לכ-6,400. כמו כן, הוסכם על העברת דרג הניהול הבכיר לחוזים אישיים לכמאה עובדים ואפשרות לחמישים חוזים לעובדים במקצועות נדרשים.

על מנת לאפשר סגירה מהירה של היחידות הפחמיות 1-4 בחדרה, בהתאם להחלטת שרי האנרגיה והסביבה, ולאפשר ייצור נקי יותר ויעיל יותר חברת חשמל תקים באתר אורות רבין 2 מחז"מים חדשים. בנוסף, במהלך חמש השנים הקרובות תמכור חברת החשמל תמכור כ-19 יחידות ייצור, בהן היא מחזיקה כיום, ב-5 אתרים שונים.

אספקת החשמל תפתח לתחרות
במהלך שמונה השנים הקרובות יבוצעו שורה של צעדים נוספים, ביניהם ניהול מערכת החשמל הארצית יועבר מחברת החשמל לחברה ממשלתית עצמאית,  החברה תקים שתי יחידות ייצור חדישות באמצעות גז טבעי באורות רבין, אספקת החשמל תפתח לתחרות ללקוחות עסקיים גדולים ולראשונה גם לצרכני מתח נמוך ולחברה יתאפשר לספק שירותי ערך מוסף לצרכני החשמל בתחום הסייבר באופן מיידי ובתחומי ה"בית החכם" והתייעלות אנרגטית ללקוחות, מיום שבו יפחת נתח השוק שלה בתחום האספקה לצרכני מתח נמוך מ- 75 אחוזים.

שר האוצר, משה כחלון, מסר כי: "אני יודע שכולם עסוקים במי ניצח ומי הפסיד אבל אני יכול כבר לגלות לכם מי המנצחים האמיתיים: אזרחי ישראל. התעקשנו לאפשר ליצרנים הפרטיים למכור חשמל ישירות לאזרחים כי מגיע להם ליהנות מהתחרות וירידות המחירים שיבואו בעקבותיה לא פחות מלמגזר העסקי. ההטבה של חשמל חינם לא מתאימה למציאות הציבורית של ימינו ודרשנו לבטל אותה במסגרת הרפורמה. הרפורמה הזו מביאה למדינת ישראל בשורה כלכלית-חברתית עם פתיחת התחרות והשלכותיה, בשורה סביבתית עם צמצום השימוש בפחם ובשורה לאומית-אסטרטגית בשכלול ופיתוח משק החשמל הישראלי".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, מסר כי: "הרפורמה תבטיח תחרות, תגדיל באופן דרמטי את ההשקעה ברשת החשמל על מנת להבטיח אמינות באספקה, ותפתור את נושא המונופול האנכי של חברת החשמל על ידי הוצאת יחידת ניהול המערכת. בנוסף, חברת החשמל תהפוך יעילה הרבה יותר, ועם חוב קטן באופן משמעותי – מה שצפוי גם כן להתגלגל אל צרכני החשמל. בסופו של יום, הצרכן ייהנה ממשק חשמל תחרותי ומתקדם, חברת חשמל יעילה יותר, וחשמל זול וזמין".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסר כי: "אחרי עשרות שנים ונוסחאות שלא נתנו מענה אמיתי לאתגרים, היום סוף סוף אפשר לברך על המוגמר. הרפורמה הגדולה במשק יוצאת לדרך, תוך שמירה על האיתנות הפיננסית של חברת החשמל ודאגה לזכויות העובדים. בזכות האחריות הרבה שהפגינו עובדי חברת החשמל בתהליך, הצלחנו להגיע לרפורמה טובה ומאוזנת וכתוצאה מכך כל הציבור הישראלי ירוויח משק אנרגיה יעיל ומתקדם יותר".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות