banner
ירושלים // Sutterstock
ירושלים // Sutterstock

עליית מחירי דירות בכפר סבא וירושלים

שיאניות ירידות המחירים השנתיות הן הערים אילת, באר שבע, חיפה ונתניה, כך עולה מסקירת הרבעון של השמאי הבכיר ויו"ר לשכת השמאים בעבר, אוהד דנוס

תמונה: ירושלים // shutterstock

מומחה הנדל"ן, השמאי הבכיר אוהד דנוס, מפרסם היום סקירת השתנות מחירי דירות ברבעון השלישי של שנת 2018, לפיו נצפתה עליה בשיעור של 0.6% נומינלי במחיר הממוצע של הדירות שנסקרו, לעומת הרבעון שקדם לו וכי אינדקס המחירים הכללי ללא דיור, ירד ב- 0.1%.

כזכור, כמי שעמד בראש לשכת שמאי הקרקעין ונלחם כנגד שיטת פרסום הדו"חות הממשלתיים, ייסד דנוס דו"חות המתבססים על שיטת העבודה שהייתה נהוגה באגף שומה שבמשרד המשפטים. דנוס מקפיד וממשיך לפרסם את הדו"חות גם כיום: "במטרה לזהות ולבודד את שיעורי השתנות המחירים בתקופת הסקירה ביחס לרבעון הקודם, ולנוכח ריבוי המשתנים המשפיעים על מחירי דירות ורמת ההטרוגניות הרבה במאפייניהן, נבחרו מתוך כלל העסקאות ברבעונים הרלוונטיים דירות בעלות מאפיינים הומוגניים ככל שניתן, שכמות העסקאות בהן גבוהה יחסית", הוא מסביר, "דירות בנות ארבעה חדרים בבניה רוויה הן המוצר השכיח בשוק הדירות העירוני הכללי, לגביו קיימת שונות נמוכה יחסית, וסקירת מאות עסקאות מאפשרת זיהוי מספק של ההשתנות במחיר. לפיכך, דירות אלה, חדשות ויד שניה, נבחרו לשמש כאינדיקטור לרמת ההשתנות הכללית בשוק הדירות".

אוהד דנוס // יחצ
אוהד דנוס // יחצ

בסך הכל, לאחר ניפוי וטיוב נותרו במדגם, בבחינת שני רבעונים, כ- 2,800 עסקאות לניתוח ב- 16 ערים, שאינן מייצגות בהכרח את כלל הישובים במדינה, ברבעון השלישי אובחנה ירידה בשיעור של כ- 6% בכמות העסקאות הרלוונטיות ועליה בשיעור של כ- 4% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

במרבית הערים חלה עלייה במחירי הדירות
תוצאות הסקירה מעידות כי ברבעון השלישי של שנת 2018 נצפתה ב- 10 ערים מתוך 16, עליה במחירי הדירות הממוצעים, ביחס לרבעון הקודם. ב- 6 ערים נצפתה ירידה. "מלבד המגמות של השתנות המחירים בערים השונות נצפתה רמת שונות מחירים אופיינית בכל עיר, שמבטאת את ההבדלים הקיימים ברמות הביקוש באזורים השונים שבעיר ואת רמת ההבדלים במאפיינים הפיזיים בין הדירות בעיר", מסביר דנוס, "לעניין זה בולט נתון השונות של מחירי הדירות בערים ירושלים, תל אביב, חיפה ואילת, שבהן רמת שונות גבוהה אשר מצביעה על הפער שבין אזורי היוקרה לבין אזורים זולים יותר באותה העיר". שונות נמוכה יחסית נצפתה בערים הרצליה, מודיעין ורחובות, שאוכלוסייתן בעלת מאפיינים הומוגניים יחסית.

כיתוב תמונה: ריכוז המחיר הממוצע לפי ערים לדירות בנות ארבעה חדרים (חדשות ויד שניה) ומגמות ההשתנות ברבעון השלישי לשנת 2018
ריכוז המחיר הממוצע לפי ערים לדירות בנות ארבעה חדרים (חדשות ויד שניה) ומגמות ההשתנות ברבעון השלישי לשנת 2018

שיאניות העלייה הרבעונית: כפר סבא וירושלים
"ההתאוששות הקלה בהיקף העסקאות בשוק הדיור נמשכת תוך המשך הדשדוש במחירים", אומר דנוס, "עם זאת, מה שנתפס כתחילתה של מגמת ירידת מחירים התברר כלא יותר מעוד תנודה שהתחלפה שוב, בעליית מחירים. רצף ירידות המחירים הרבעוניות נקטע שוב ונדנדת המחירים ממשיכה להתל בציבור, פעם ירידות ופעם עליות. חשוב לשים לב, שגם עליית המחירים השנתית התחדשה וזאת, לאחר שברבעון הקודם חווינו ירידת מחירים שנתית ראשונה מזה עשור.

שיאניות העלייה הרבעונית הן הערים כפר סבא וירושלים, כאשר ירושלים חוותה עלייה שנתית גבוהה יחסית למשק בקיפאון, כמו גם הרצליה, חולון, רמלה ותל-אביב. לעומת זאת, בחיפה ובנתניה נרשמו ירידות מחירים רבעוניות חדות יחסית, כששיאניות ירידות המחירים השנתיות הן הערים אילת, באר שבע, חיפה ונתניה.  

"כפי שניתן לראות, מרכז ופריפריה מתערבבים, בחלק מהערים המחירים עולים ובחלקן יורדים, עם נטייה לעליות מחירים במרכז וירידות מחירים בפריפריה", מסכם דנוס, "אין לי ספק כי דיבורי הבחירות אותם אנו חווים כיום, יעמידו בספק נוסף את היכולת של הממשלה להבטיח משהו לציבור או לקיים את הבטחתה לירידת מחירים דרמטית, שלא התממשה עד היום".

עוד מהסקירה עולה כי היקף המשכנתאות שנטל הציבור בחודש ספטמבר 2018 עמד על כ- 3.268 מיליארד שקל, נמוך בכ- 17% יחסית לחודש ספטמבר 2017.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות