banner
ינקי קוינט // צילום: דרור סיתהכל
ינקי קוינט // צילום: דרור סיתהכל

ינקי קווינט: "הכנסות רמ"י שעמדו בשנה האחרונה על 40 מיליארד שקל הלכו לכיסוי גרעון המדינה"

"הסיבה שאנחנו לא מאמינים בהורדת מחירי הקרקע במכרזים היא בגלל השאלה לאן הכסף ילך לקופת הציבור או לכיס של הקבלן", כך אמר מנהל רמ"י בכנס השנתי יוזמת ארגון הקבלנים והבונים מחוז ת"א והמרכז

"המדינה אשמה בנסיקת מחירי הדירות בישראל. כל עוד לא משנים את שיטת המכרזים של רמ"י כאשר ההצעה הגבוה ביותר על הקרקע זוכה במכרז לא נראה את מחירי הדירות יורדים", כך פתח יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז ת"א והמרכז את כנס הנדל"ן השנתי של הארגון, וציין כי: "כיום מחסור ביצועי של יותר מ-250 אלף דירות. אם המדינה לא תתעשת ותבין שצריך להגיע למצב של כ-100-120 אלף התחלות בנייה בשנה, המשבר ימשיך ויחריף".

יהודה כתב // צילום: פוטו מרסלו
יהודה כתב // צילום: פוטו מרסלו

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו, תקף את נגיד בנק ישראל וטען כי, "כישלון מכרזי קרקע האחרונים הוא תולדה ישירה של העלאת הריבית בישראל. יש מיתון עולמי ולא לחינם גם חברות ההייטק הענקיות מפטרות עובדים ברחבי העולם". סרוגו הוסיף, "לא יכול להיות שהסקטור העסקי והציבור הרחב יישא לבדו בנטל של האינפלציה ולכן המדינה  צריכה למצוא פתרונות ולהודיע מיידית על ירידה במע"מ וירידה במס חברות.  אין צורך בהעלאת ריבית מואצת! מחירי הדירות צפויים להמשיך ולעלות בכ-1.5-2% בכל חודש בחודשים הקרובים".

פאנל ישראל 2048 // צילום: פוטו מרסלו
פאנל ישראל 2048 // צילום: פוטו מרסלו

מנהל רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), ינקי קווינט, אמר בכנס כי: "הכנסות רמ"י שעמדו בשנה האחרונה על 40 מיליארד שקל והלכו לכיסוי גרעון המדינה, צריכים חלקם ללכת לפתרון בתשתיות הנלוות לדיור ודיור ציבורי, דיור להשכרה, פתרון להון ראשוני לזוגות הצעירים", והוסיף כי: "ממשלת ישראל חייבת לעבוד בצורה מסונכרנת בטיפול במשבר הדיור. חשוב שתהיה תוכנית אסטרטגית עם יעדים שיביאו לפתרון בנושא של סוגיית הדיור. הסיבה שאנחנו לא מאמינים בהורדת מחירי הקרקע במכרזים היא בגלל השאלה לאן הכסף ילך לקופת הציבור או לכיס של הקבלן". 

עו"ד שלומי הייזלר יו"ר מטה התכנון הלאומי נשאל על הפער הביצועי הקיים של כ-250 אלף יחידות דיור ומה הדרך ועל הדרך למגר את הפערים וציין כי: "הנושא העיקרי שלקחנו על עצמו השנה הוא צמצום הליכי הבירוקרטיה. בסוף על ידי הגדלת השיווק וקיצור הבירוקרטיה על ידי הלכים שונים כדוגמת הרישוי העצמי נוכל להגדיל את היצע יחידות הדיור. מלבד זאת, הייזלר תקף את הרשויות המקומיות שמערימות קשיים בכל הליכי הבירוקרטיה ובכך מעצימות את משבר הדיור". 

אדריכל העיר תל אביב אודי כרמלי טען בהקשר זה: "המצב בוועדות התכנון קטסטרופלי, אין כוח אדם ועצם זה שהוצאת היתר אורכת כשלוש שנים זה ביזיון". בהקשר לרישוי העצמי, הוא אמר כי: "במתכונתה הנוכחית הרפורמה לא תעבוד. צריך להשאיר אחריות כלשהיא למוסדות השלטוניים כדי לאפשר למערכת הזאת לזוז. מלבד זאת, הגיע הזמן שנתייחס לעצמנו כמדינה מתפתחת ולא מפותחת ונלמד ממדינות כמו סין איך להקים מערך תשתיות להתמודדות עם קצב הגידול". כרמלי טען עוד שהמדינה יוצרת סטגנציה ברגע שהיא רוצה לקדם תוכניות על תוואי המטרו עם השבחה של 75%.

כרמית יוליס המשנה ליועמשית // צילום פוטו מרסלו
כרמית יוליס המשנה ליועמשית // צילום פוטו מרסלו

עו"ד כרמית יוליס המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, התייחסה אף היא למטרו, ואמרה כי: "יש הצדקה להגביר את ההיטל ההשבחה בתוכנית המטרו. בעלי הקרקע יקבלו הרבה מעבר למה שהכרנו עד היום. יש לנו סמכות להתערב בחוזי קניין של לבעלי דירות בדין החדש הכל יהיה ידוע מתחילת התוכנית ולא יהיה צורך בצווים, ועדיין הרשות המקומית יכולה לחלק אזורים בכל הנוגע לתמורה והזכויות". בהתייחסות לתמ"א 38 היא אמרה: "היקף הזכויות שהועדות המקומיות מקבלות פה הוא עצום, זה הביא לשדרוג אדיר בכל מה שנוגע לתמ"א 38. אנחנו בעצם מדברים על תכנון ולא רק היתר ויש תקנות כך שלצד התוכנית ההיתר יתקדם".

עוד היא הוסיפה כי: "אין לנו מצאי של קרקעות זמינות לדיור ולכן עלינו להישען על ההתחדשות העירונית. הרפורמה בתחום הפינוי בינוי נדרשת. התיקונים שהיא מציעה משקפים את יחסינו לזכות קניין בבתים משותפים. אנחנו ביודעין מתערבים בקניין הפרטי אך זה נעשה מתוך הדאגה שפרויקטים שלא יתקעו".

סוגיה חמה נוספת שבה היא נגעה, קשורה לניהול בניינים גבוהים ומרובי דיירים לאורך השנים: "אין רגולציה בתחום חברות ניהול ותחזוקה ומרבית החוזים הקיימים מנערים מהן את האחריות. יצרנו זכויות נוספות שישמשו מקור הכנסה לתחזוקה לבניין, אם נצליח בכך זה יהיה הישג מאד יפה". 

חיים פייגלין סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ טען כי: "המדינה צריכה להקים שתי ערים מטרופוליטניות. עיר אחת בנגב של כ-3 מיליון תושבים ועיר נוספת בגליל של 1.5 מיליון תושבים. הפיתוח של הערים לא יבוא במקום המשך פיתוח הערים הקיימות, אלא בנוסף. אם רמ"י תקצה קרקעות ושטחים בעלות של 0 שקלים הקבלנים יוכלו להקים את כל המתבקש ומחירי הדיור ירדו. אם יגרמו לקבלנים למכור דירות בהפסד התחלות הבנייה יעצרו, מה שמביא לגידול בהתחלות הבנייה הוא רווחיות הקבלנים".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות