banner

הדיירים דורשים מראש העיר – רוצה את הקול שלנו בבחירות? תקדם התחדשות עירונית"

גל קסטל, אורון נדל"ן: "אנחנו מצפים שהרשויות המקומיות ישנו עכשיו תפיסה, וישאלו את היזמים והדיירים 'איך מקלים עליכם'?"

חברת אורון נדל"ן ספגה מכה כואבת במלחמה, לאחר שאחד מעובדיה נרצח במסיבה בנובה ב- 7.10 ולמחרת גוייסו רבים מעובדיה למילואים. "ליקקנו את הפצעים, יש לנו עדיין הרבה עובדים מגוייסים, ילדים שנמצאים בצבא, זה היה הלם", כך מתאר גל קסטל, משנה למנכ"ל אורון נדל"ן, את הימים הראשונים שעברו על החברה עם פרוץ המלחמה. באותה עת החברה 

נרתמה ותרמה מיכולותיה והתגייסה למען הבסיסיים צבאיים והחלה לנהל את שגרה המציאות החדשה. קסטל, שהתארח באולפן הפתוח, בהנחיית כרמלה קופר, מספר כי בימים אלו כבר מורגשת התאוששות של השוק. "הציבור חזר לתלם, לא בשיא הווליום שאנחנו מכירים אבל כן הביקושים חוזרים, ואני מאמין שמחירי הדירות ינסקו מעלה בשנה הקרובה. אין עובדים פלסטינאים, לפרויקטים החדשים כנראה  יגויסו עובדים סינים והם גובים פי 3-4 יותר, המשמעות היא שתקורות הבנייה צומחות – וכל זה מתגלם לכיסים של הרוכשים, אז מי שיחכה, יספוג עליית מחירים".

יש לכם אוויר להמשיך לבנות?
"כפי שנאמר 'כשהגלים מתחזקים – החזקים מתגלים'. אנחנו חברה איתנה, זה לא חדש לנו, אנחנו בנויים לתקופות כאלו, ויכולים למשוך קדימה. התחדשות עירונית ויזמות מובילה אצלנו את העשייה בחברה, כאשר בהתחדשות עירונית לא צריך לשים הון עצמי גדול, מאחר ולא רוכשים את הקרקע ולא צריך לממן אותה לאורך כל השנים עד להיתר, זו חצי נחמה ליזמים. במקביל, כולם הבינו שקרקעות מינהל קשה מאוד לקנות, המחירים גבוהים והמכרזים של רמ"י נכשלים. יש תחושה שהימים האלו שבהם יזמים רכשו קרקעות במחירים אסטרונומיים נגמרו, יש גבול כמה יזמים יכולים לשלם ולקחת סיכונים. כמה 'סטירות' אפשר לקבל ולהגיד הכל בסדר? לא הכל בסדר, צריך לנהל סיכונים ואנחנו מנהלים אותם בצורה סולידית ונכונה". 

מה מצב הרווח היזמי בהתחדשות העירונית?
"אין דרך סלולה בשושנים בהתחדשות או ביזמות. אנחנו תמיד נגד הגלים, נגד הרשויות, נגד הבנקים, זה מעייף אבל זו דרכם של יזמים. אחרי ה -7.10 המדינה צריכה להסיק הרבה מאוד מסקנות בהרבה מאוד תחומים, צריך שינוי אקוטי ואמיתי, ואני מקווה שהוא יקרה. בין השאר נדרש שינוי גם בהתחדשות עירונית. עד ה-7.10 לא היה מוקש שלא נתקלנו בו מול הרשויות המקומיות, אין קושי שלא מערימים עלינו, ואנחנו מצפים שעכשיו הרשויות ישנו תפיסת עולמן, וישאלו את היזמים והדיירים 'איך מקלים עליכם?"". 

איך הבחירות ישפיעו על ההתחדשות העירונית?
"כבר היום אפשר לראות שאיפה רשויות התעקשו לא לקדם התחדשות עירונית, הדיירים לא מתביישים, הם אומרים לראש העיר – 'אתה רוצה את הקול שלנו – אנחנו רוצים כאן פרויקט חדש, תשנה את המדיניות שלך, בוא לקראתנו ונשנה ביחד את הדברים'. הרי הכתבות על הקיר, אנשים חיים בבניינים ישנים ללא מיגון וחיזוק, אנשים יהרגו וכל מה שצריך כדי להציל חיים הוא שהרשויות יהיו עם נפש חפצה לעשות את השינוי". 

מה הכי אקוטי לשנות כרגע?
"הדיירים מבינים שההתחדשות העירונית מצילה חיים, נפל להם האסימון אבל הרשויות המקומיות לא שינו את המדיניות ואי אפשר לקדם פרויקטים ללא האישור שלהן. שם נדרש השינוי – כשזה יקרה אז נראה פרויקטים רצים. לא סביר שלקדם תב"ע (תוכנית בניין עיר) למתחם התחדשות עירונית לוקח עשר שנים". 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות