banner

חברת אזורים מחדשת את שכונת נווה דוד בחיפה עם כ-1,212 דירות חדשות בשלושה מתחמים

תמונת מצב מהשטח: סיפורו המדהים של פרויקט ענק שהחל לפני 9 שנים עם מתחם ראשון של בינוי פינוי, שבמסגרתו יבנו 616 יח"ד ואשר התרחב לשני מתחמים נוספים ובסך הכלל כ-1,212 דירות חדשות, הצפויות לשנות את פני השכונה

פרויקט התחדשות עירונית ענק בשכונת נווה דוד שבעיר חיפה הולך וקורם עור וגידים, ומתקרב צעד נוסף בדרך למימוש: הפרויקט כולל שלושה מתחמים, כשהראשון שבהם עתיד להכיל 616 יחידות דיור חדשות, במקום 111 יחידות דיור ישנות. רון אבידן, מנכ"ל אזורים, מציין כי: "מדובר בפרויקט גדול, משמעותי, חשוב לדיירים ולעיר. אזורים מקדמם כיום מעל ל- 50 פרויקטים של פינוי בינוי כתוצאה מכך שיצרנו התמחות מיוחדת בתחום, לצד איתנות פיננסית שמאפשרת לנו לקדם אלפי יח"ד במקביל".

ההתרגשות בשיאה: נותנים אופק לדיירים
בכנס לדיירי המתחם  שקיימה לאחרונה חברת אזורים, המקדמת את הפרויקט, הסבירה שלי יוסף גרין, מנהלת תחום פינוי בינוי בחברת אזורים, את ההתרגשות הגדולה שנרשמה במפגש: "האנשים שהגיעו לכנס מאוד מצפים לרגע שהם יראו את הבתים החדשים ולבוא לכאן, לראות  את הדמיות הבניינים ולראות למעשה איך החלום עומד להתגשם, זה רגע מאוד מרגש". 

אהובה כהן, יו"ר נציגות הדיירים, התייחסה בכנס לכניסת חברת אזורים לפרויקט, ואמרה  כי: "כאשר אזורים נכנסו לפרויקט למעשה הגיעה חברה שאנחנו יכולים לסמוך עליה בעיניים עצומות, לא תיארנו לעצמנו שנזכה לכזאת חברה בעלת שם שתקדם את הפרויקט שלנו".

"בגלל שהליך הוא ריצת מרתון ארוכה הדיירים לא תמיד מרגישים את ההתקדמות", מסביר עו"ד יוני יצחק, ממשרד יזרסקי-יצחק, המייצג את הדיירים, "והכנס נותן להם אופק קדימה, סקירה על הליכים שהתקדמו וגם תיאום צפיות להמשך בכל הנוגע לנדרש מהם לטובת קידום הפרויקט, בדגש על שיתופי פעולה". 

סיפורו והתרחבותו של הפרויקט הייחודי לכ-1,212 יח"ד חדשות
ההתקשרות עם דיירי מתחם שלמה המלך שבשכונת נווה דוד החלה עוד באוקטובר  2013 והתקדמה לשלב חתימת החוזים בפברואר 2014. באמצע שנת 2015 התוכנית הוצגה לפורום עירוני בראשות ראש העיר, וקיבלה את ברכתו לקידום התוכנית על פי התבססות תוכנית החוף שהחלה להתגבש בתקופה זו. 

על פי הדיווח, באותה פגישה התבקשה חברת אזורים להרחיב את מתחם הפרויקט לעוד 2 מתחמים נוספים, האחד ברחובות שאול המלך האי זוגיים והשני בהמשך של שלמה המלך במספרים הזוגיים. שני המתחמים הביאו בסופו של יום לתוספת יח"ד בפרויקט, הכולל בסך הכל 219 יח"ד קיימות בשלושת המתחמים יחד, שבמקומן ייבנו 1212  דירות חדשות. התב"ע (תוכנית בניין עיר) שאושרה לכל הפרויקט מתקדמת כיום לשלבים הבאים, כאשר בהמשך יבוצע הליך תכנון מפורט.

יש לציין כי המתחמים הבאים ייבנו בעירוב שימושים, כך שהם יכללו מרכז מסחרי, קומת תעסוקה, כיכר מרכזית כמוקד שכונתי ויוקצה  בהם שטח להרחבת בית הספר נירים הקיים, שטחים נוספים לטובת מבנים ומוסדות ציבור וכן, שטחים פתוחים.

"הדבר הבא": מתחמי התחדשות ענקיים בעירוב שימושים
"לאחר עבודה משותפת ותומכת לכל אורך הדרך עם מחלקת התחדשות עירונית וגורמי המקצוע של עירית חיפה הצלחנו להגיע לתוכנית מוסכמת הכוללת  החלפת שטחים לצורך מימוש הפרויקט במתכונת בינוי ופינוי במתחם הראשון", מציינים באזורים. 

התוכנית הוגשה ועברה תנאי סף  באוגוסט 2018, הופקדה במחצית שנת 2019 וקיבלה תוקף בספטמבר 2020. משם החל שלב תכנון מפורט למתחם הראשון לצורך כניסה לתהליך רישוי. 

כאמור, במסגרתה יפונו 111 יח"ד ויבנו 368 בשלושה בניינים של 21-22 קומות במתכונת בינוי ופינוי, ואחריו יבנו עוד 2 בניינים עם 248 יח"ד, כך שבכל המתחם הראשון יבנו 616 יח"ד ב 5 בניינים, לצד שטחים לבניית מבנים ומוסדות ציבור ושטחים פתוחים. 

תמורות ממוצעת של כ-40 מ"ר לדיירים
הרוב הגדול של הדיירים יקבלו דירת תמורה של 4 חדרים בשטח בפועל של  כ-89 מ"ר, הכוללת ממ"ד, ובנוסף מרפסת שמש, חניה תת קרקעית ומחסן. מדובר בתוספת נדירה של 40 מ"ר לדירה בממוצע – תמורה שכיום, בהתאם להחלטות גורמי התכנון הארצי בשנתיים האחרונות, כבר לא ניתן "להשיג" לדיירים. 

בתוך כך, יש לציין כי מאחר וחלק מהדירות עברו פרויקט "שיקום שכונות" ושופצו בעבר, דיירים אשר הגדילו את דירתם או בנו תוספת במסגרת הפרויקט, קיבלו תמורה בהתאם לכך.

פוטנציאל עצום להתחדשות פני השכונה
שכונת נווה דוד הוקמה בתחילת שנות החמישים של המאה הקודמת כמעברה, ולאחר זמן מה נבנו בה בנייני שיכון. בבניינים הישנים הללו עדיין מתגוררים הדיירים, ואולם עם סיום בניית הפרויקט, דירותיהם כאמור עתידות לקבל תוספת שטח משמעותית, והשכונה כולה תתחדש ותועשר במוסדות ציבור בשטחים פתוחים, חיבור ונגישות נוחה לחוף הים וזאת  על פי תוכנית האב לשכונות החוף.  השכונה ממוקמת במערב חיפה במבואה הדרומית ביותר של שכונות החוף, סמוכה מאוד לחוף הים ומציעה גישה תחבורתית טובה לכבישים מרכזים, 4 ,2 ( החוף) וכביש המנהרות. 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות