banner
חיים אביטן יור הרשות הממשלתי להתחדשות עירונית // צילום: שלומי אמסלם
חיים אביטן יור הרשות הממשלתי להתחדשות עירונית // צילום: שלומי אמסלם

האם בקרוב יקום משרד ממשלתי חדש להתחדשות עירונית?

ראש הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, "לא יתפלא" אם בממשלה הבאה נראה משרד חדש, העונה לשם "המשרד להתחדשות עירונית", טוען כי 90% מראשי הרשויות בעד התחדשות עירונית ונותן לראש עיריית רמת גן כמה חודשים "עד שהוא ישנה את התפיסה"

תמונה: חיים אביטן // צילום: שלומי אמסלם

בכנס התאחדות בוני הארץ, נשא דברים חיים אביטן, יו"ר הרשות להתחדשות עירונית, שאמר כי: "ההתחדשות העירונית זה אחד הדברים החשובים ביותר שקורים במדינת ישראל, אנחנו בשטח עם משרדי הממשלה הנתונים מדברים בעד עצמם. בהתחדשות העירונית, פינוי בינוי ותמ"א 38 צריך להתרכז בתכנון הכללי. אנחנו ברשות מימנו תכנון שכונתי, תכנון שכונות שלמות לרשויות. 90% מראשי הרשויות בעד ההתחדשות העירונית, צריך לראות בהתפתחות ובתאוצה שזה קורה היום במדינת ישראל ברחבי הארץ וגם עם הרעידות אדמה שהיו, ההתחדשות העירונית זה הפתרון – מיגון מפני טילים, רעידות אדמה, וכמובן לחדש את המבנים שבנו לפני 60 שנה, לתת לאותם עולים לחיות בכבוד עם דירה חדשה". בשלב זה אמר אביטן: "אני לא אתפלא אם בממשלה יקימו משרד בנושא התחדשות עירונית, חשוב שמישהו מהבוקר עד הלילה יחשוב איך מקדמים ומקצרים את הנושא הזה".

אביטן התייחס לשינוי המדיניות של ראש עיריית רמת גן ואמר: "לגבי עיריית רמת גן – זה עניין של כמה חודשים הוא ישנה את התפיסה. עיר צריכה להבנות ולהתפתח. הם ירוצו לחדש את הערים שלהם".

עוד אמר אביטן: "מאז שהו"תמל נכנס לפעילות רואים התעוררות ותחרות, לא פעם התקשר אליי ראש עיר שרוצים להעביר את התכנית מהמחוז לו"תמל, זו תחרות בריאה".

פאנל דרושה רפורמה למימוש התחדשות עירונית // פוטו מרסלו
פאנל דרושה רפורמה למימוש התחדשות עירונית // פוטו מרסלו

הרב אוריאל בוסו, מ"מ ראש העיר פתח תקווה, יו"ר ועדת משנה לתכנון ובנייה, אמר בכנס כי: "רואים שיש הרבה ראשי ערים שאין מצידם שיתוף פעולה, צריך לראות למה זה קורה – אולי משהו לא תואם איתם או לא תוכנן. כולם יודעים שדירות לא מכניסות לרשות. בסופו של יום ראש עיר נבחר על ידי תושבים. ראש העיר צריך לתת פתרונות לחינוך, לתשתיות, תחבורה, שטחים ירוקים ועוד. צריך לתת לראשי רשויות בזמן הוצאת ההיתר את התמרון, אפילו לתת בזכויות. כל יזם שתגיד לו שאם תיתן לו היתר בניה ב-7 חודשים-יוזיל את הדירה".

עו"ד כרמית יוליס, ראש אשכול נדל"ן, משרד המשפטים אמרה כי במשרד המשפטים בוחנים לעגן בחקיקה מהלך שיביא לוודאות תכנונית "שקבלנים כל-כך משוועים לה,  שיהיה ברור מוקדם ככל האפשר בכל פרויקט והליך תכנוני האם יחויב היטל השבחה או לא. כל מה שקורה בין יזמים לרשות מקומית – אני מאמינה שזה יגיע לבית משפט. אנחנו מודעים ששינויי מדיניות הוא דבר שפוגע בוודאות, ואנחנו שוקלים להניע מהלך שידון בהגבלה מסוימת של השינויים".

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז, אמר כי: "ראשי הערים כל הזמן טוענים לקיפוח תקציבי ואומרים שחסר להם כסף, יש להם גירעון על כל דירה חדשה שנכנסת לתחום שלהם, אם לא יהיה שינוי תהיה בעיה. צריך לשנות את שיטת הארנונה – בכל מדינה מתוקנת קיימת ארנונה לפי ערך הנכס, וזה יוצר מצב שמשלמים בדירות פחות ארנונה ומקבלים יותר שירותים. ראשי עיר נבחרים ע"ס אג'נדה מסוימת, ברמת גן חלק מהעניין שהרבה אנשים גרים בהתחדשות עירונית ושבאים ללבנות לידם הם נגד. צריך לזעזע את המדינה בנושא הזה".

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

בואו להגיב ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק הפורום הישראלי להתחדשות עירונית >>> להצטרפות

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות