banner
הכניסה לעיר // צילום אבן צור תקשורת
הכניסה לעיר // צילום אבן צור תקשורת

קריית שמונה: פיילוט ראשון לפינוי בינוי הכולל מענקי מדינה

קריית שמונה רושמת היסטוריה: מסמך מדיניות הכולל כ-10 אלף דירות בהתחדשות עירונית וגידול של עד 60,000 תושבים, תוכנית אב להתחדשות עירונית הכוללת 1,600 יח"ד ופיילוט ראשון לפינוי בינוי בסיוע מענקי מדינה. יו"ר הוועדה המחוזית: "חיזוק העיר כעיר המחוז של אצבע הגליל הוא יעד לאומי אסטרטגי"

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז צפון אישרה מסמך מדיניות לתוכנית מיתאר לעיר קריית שמונה. "מדובר בתוכנית מולטי-דיסציפלינרית בפורמט דינמי יותר ונוקשה פחות מתוכנית מיתאר סטנדרטית, לרבות אופציות לעדכון עתידי", מציינים בעירייה. המסמך מגדיר את קריית שמונה כמוקד עירוני אזורי עם אפשרות לגידול אוכלוסייה עד 60,000 תושבים, פי 3 לערך ממספר התושבים הקיימים. בתוך כך, התוכנית מציעה מתחמים נרחבים בתוך העיר להתחדשות עירונית, הכוללים על פי ההערכה בין 10,000-13,000 יחידות דיור חדשות.

עוד על פי מסמך המדיניות, העיר צפויה להתרחב מזרחה בעיקר, הן במגורים והן בתעסוקה, לכיוון תחנת הרכבת החדשה העתידית "באופן בו העיר תהיה קומפקטית וקוהרנטית עם פחות 'שכונות לויין' ויותר מרקם המשכי", לדבריי העירייה. התוכנית מגדירה את מיקום תחנת הרכבת המיועדת בעיר בהתאם לתוואי המסילה שאושרה וכן, פיתוח שכונות חדשות ממזרח לעיר מסביב לתחנת הרכבת המיועדת על שטח בהיקף של כ- 1000 דונם.

כמו כן, ההתרחבות צפויה באזורים הצפוניים, מתחם גיבור וסלילים החולה ושכונה נוספת, שתקשר אזורים אלו לקמפוס המזרחי של מכללת תל חי. התרחבות אזורי תעשייה תעסוקה ומסחר באזור הצפוני והדרומי של העיר מיועדת ברובה להתבצע על אדמות מדינה, אשר מעובדות היום חקלאית ולכן, חיבור המכללה האקדמית תל חי לעיר צפויה להתבצע באמצעות שינוי ייעוד קרקע מחקלאות למסחר ומגורים.

בהיבט התחבורתי הוגדרה מערכת דרכים עירונית בדגש על חיבור בין אזור התעשייה הצפוני לדרומי, באמצעות טבעת של דרכים הכוללת את כביש 90 הקיים, כביש 99 הצפוני הנמשך ממזרח למערב, כביש 979 הנמשך בדרום העיר ממזרח למערב, וכביש 909 "העוקף" המקורי, אשר מבוקש כעת להיות חלק מהמערכת העירונית ולא כביש עוקף ברמה הארצית. על פי העירייה חלק מהכבישים כבר נמצאים בשלבי תכנון מתקדמים לביצוע, כגון כביש 99  ומקטעים של כביש 90 וחלק עדיין נמצאים בשלבי תכנון מוקדמים. "העירייה ואנשי מחוז צפון של לשכת התכנון עומלים מול משרד התחבורה לקידום הנושא", כך מציינים בעירייה.

התוכנית מתייחסת גם לריכוז מאמץ וטיפול אזורי במתחמי תיירות אשר כבר קיימים כייעודי קרקע מאושרים בצפון העיר, באזור שכונת יובלים מזרחית בסמוך לנחל עיון ואזור התעשייה הצפוני בסמוך לנחל עיון. חלק ממתחמים אלו מיועדים לצאת לשיווק על ידי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) בקרוב. בנוסף, התוכנית מציעה תיירות מצוק בצד המערבי של העיר באזורים בעלי משמעות נופית ייחודית.

המסמך הובל על ידי מחלקת התכנון באגף הנדסה בעיר בראשות סגנית מהנדסת העיר, אינה בורשטיין בשיתוף לשכת התכנון המחוזית ומשרדי הממשלה הרלוונטיים. על התכנון הוקפד אדריכל דני לזר.

אושרה תוכנית אב לתוספת 1,600 יח"ד בהתחדשות עירונית
עוד אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז צפון את תוכנית האב להתחדשות עירונית של מרכז העיר קריית שמונה. התוכנית כוללת שטח של כ-375 דונם במרכז העיר הוותיקה ומציעה אפשרות לתוספת של כ- 1,600 יח"ד על שטחים קיימים הנמצאים בתת תפוסה וכן, זכויות בנייה לתעסוקה, מסחר, תרבות ופנאי ושימושים משולבים.
"תוכנית האב עוסקת ביצירת חווית חיים של תושבים ותיירים במרכז העיר קריית שמונה מתוך רצון לחדש את מרכז העיר. התוכנית כוללת פינוי של מתחם התחנה המרכזית והפיכתו למרכז תעסוקה מסחר ומגורים", מציינים בעירייה, "כל מתחם במרכז העיר קיבל התייחסות פרטנית לכמויות הזכויות המתאימות לו לפי החזון הכולל, תוך כדי לווי של שמאי ומתן גמישות לעת הכנת תוכניות מפורטות למקומות השונים. בנוסף, מתן אפשרות וזכויות לעירוב שימושים מקסימלי וגמיש יאפשר שימושי אקדמיה, חינוך תרבות ותעסוקה, המשולבים בתוך המרקם וללא הפרדת "אזור" מיושנת של מקבצי שינה מול אזורי תעסוקה". התוכנית הוכנה במימון הרשות הלאומית להתחדשות עירונית ובהובלת מחלקת התכנון באגף הנדסה בעירייה.
מעיריית קריית שמונה נמסר כי במקביל, צוותי תכנון כבר עובדים על הכנת תב"ע (תוכנית בניין עיר) מפורטת למרכז העיר על פי העקרונות שהותוו בתוכנית האב, כך שניתן יהיה להוציא היתרים מתאימים לפיתוח מרכז העיר.

הוחלט להפקיד בתנאים תוכנית פינוי בינוי אזור "יעקב מלול"
הוועדה המחוזית החליטה להפקיד בתנאים תוכנית פינוי בינוי ראשונה בעיר. מדובר בפיילוט ראשון מסוגו להתחדשות עירונית בפריפריה, המתבסס על מענקי ממשלה, אשר אמורים לפתור את בעיית הכדאיות הכלכלית באזורי הפריפריה שבהם ערך הקרקע נמוך. בעירייה מדגישים כי מדובר ב"מעורבות של המדינה בפרויקט, אשר מראש ידוע כלא כלכלי ליזם, לרבות לווי צמוד של שמאי וצוות מקצועי אשר נותן אפשרויות מענה לחוסר הכדאיות הכלכלית".
המשמעות בפועל היא, כי עקב כמות יחידות הדיור הגבוהה הנדרשת לתוספת דירות חדשות בבנייני התחדשות עירונית, תעביר המדינה את המענקים המיועדים כיום לחיזוק מבנים נקודתי או תוספת ממ"דים נקודתית למבנים ישנים – לטובת הפרויקט וכן, תוסיף קרקע משלימה לצרכי ציבור. בנוסף, התוכנית מציעה עירוב שימושים לתעסוקה.

מדובר במתחם הממוקם ברחוב יעקב מלול בצפון העיר, במסגרתו יהרסו 5 בניינים הכוללים כ-60 יחידות דיור וייבנו 5 בניינים חדשים אשר יכללו 180 יחידות דיור, תוך ניצול הקרקע לפריסת המבנים החדשים.
בעירייה מציינים כי כעת הם  פועלים בשיתוף הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית  ליצירת מתווה למימוש הפרויקט: "מדובר בגיבוש שיטת מכרז ויצירת תנאים משפטיים וכלכליים ליזמים, על מנת שיוכלו לממש את הפרויקט, לעבוד מול הדיירים הקיימים וכן לבנות שיטה לתפעולו". התוכנית נערכה על ידי משרד אדר' גיורא גור וצוות יועצים מקצועי.

אביחי שטרן // רותם גולן
אביחי שטרן //  רותם גולן

ראש העיר אביחי שטרן, מסר כי: "אנו ממשיכים לכתוב את הסיפור החדש של קריית שמונה. סיפור על עיר צומחת, יוזמת שמאפשרת הזדמנויות רבות.  אני מאושר ונרגש על קידומן של שלוש תוכניות משמעותיות לעיר ומודה ללשכת התכנון המחוזית, לרשות להתחדשות לאומית ולכל הגורמים שסייעו לנו לקדם תוכניות אלו. אמרתי לא אחת שקריית שמונה היא האתגר של חיי. אני מתכוון להפוך כל אבן כדי לממש את הפוטנציאל הגדול הקיים בעיר הכי יפה בישראל. אנחנו עובדים מבוקר עד לילה כדי לממש את התוכניות הרבות שלנו לפיתוחה של קריית שמונה ולמשוך אליה יזמים ומשפחות צעירות רבות שייבחרו להקים כאן את ביתם".

אופיר יחזקאלי // רותם גולן
אופיר יחזקאלי // רותם גולן

אופיר יחזקאלי מ"מ וסגן ראש העיר, יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובנייה, מסר כי: "כל מעשה מתחיל בחלום. עבדנו קשה בשנתיים וחצי האחרונות לתכנן כיצד אנו רואים את קריית שמונה בעשורים הקרובים, שמנו דגש על מנועי צמיחה כלכליים ודאגה לשכונות הוותיקות לצד פיתוח שכונות חדשות. התוכניות שאושרו הן בשורה גדולה לעיר, הן מייצרות ודאות תכנונית ומגדירות חזון לעיר קריית שמונה ולמרכזיותה באצבע הגליל. כעת האתגר הוא ליישם תוכניות אלו ואנו קוראים ליזמים להגיע לקריית שמונה קיימות הזדמנויות משמעותיות".

אורי אילן // ניב קנטור
אורי אילן // ניב קנטור

אורי אילן יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובנייה, מסר כי: "חיזוק העיר קריית שמונה כעיר המחוז של אצבע הגליל הוא יעד לאומי אסטרטגי. התוכניות שאושרו הן משמעותיות ביותר ואנו נפעל יחד עם הועדה המקומית לתכנון ובנייה למימושן. אני קורא לממשלה לאגם משאבים ולתת דגש בנושא ההתחדשות העירונית של שכונות ותיקות זהו האתגר המרכזי העומד לפתחינו בשנים הקרובות. בעיר קריית שמונה קיים צוות מקצועי איכותי והנהגה צעיר וזה הזמן לקדם את העיר".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות