banner
באדיבות דוברות עיריית רחובות
באדיבות דוברות עיריית רחובות

בלעדי: הפשרת קרקעות לבניית שכונה חדשה במזרח רחובות

מליאת הוועדה המקומית רחובות אישרה את עקרונות תכנית מזרח העיר אשר מקודמת על ידי הותמ"ל ומשרד האוצר והיא כוללת הקמת שכונה בעירוב שימושים, בת 6,500 יח"ד, על קרקעות חקלאיות שיופשרו

כרמלה קופר 15.05.2019

הדמיה באדיבות דוברות עיריית רחובות

תכנית מזרח רחובות מתבשלת על האש במשך שנים רבות, כאשר היזמים ובעלי הקרקעות לטשו עיניהם בקוצר רוח וחיכו להחלטה התקדימית לאשר הפשרת אחוז מסוים מתוך שטחי החקלאות במזרח רחובות. עוד לטשו עיניים לתכנית הגופים "הירוקים" ועדות התכנון, אשר לא אהבו בלשון המעטה את כוונת העיריה להפוך את "השטחים הפתוחים" בעיר לעוד שטחי מגורים ובנייה. לצד זאת, המשיך ראש העיר רחמים מלול, לקדם את התכנית ואף הביא אותה בפני הוועדה הארצית, תוך שהוא חוזר ומשכנע את הגורמים בצורך מידי בקרקעות למבני ציבור מזרח העיר וכן, תוך שהוא מציע פתרונות רחבים לפיתוח האזור, שהפך ברבות השנים לקרקע פורייה להשכלת פסולת בניין. בסופו של יום השתכנעו גורמי התכנון הארציים כי התכנית ראויה ומביאה את מכלול הצרכים והיא הובאה כעת לאישור עקרוני במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה רחובות. התכנית מקודמת במסלול של תכניות למתחמי דיור מועדפים (ותמ"ל) ובשיתוף "דיור להשכיר", החברה הממשלתית לדיור ולהשכרה במשרד האוצר. בעיריה מערכים כי המתחמים החדשים שאושרו לתכנון, מהווים מלאי פיתוח ארוך טווח, ולכן לא צפויים להשפיע על היקפי הביקוש או רמות המחירים בתכניות אחרות שצפויות להתממש בשנים הקרובות כגון ההתחדשות העירונית בשכונת קריית משה.

תוכנית מזרח העיר // באדיבות דוברות עיריית רחובות
תוכנית מזרח העיר // באדיבות דוברות עיריית רחובות

מדובר בכ- 1,200 דונם, הכוללים 6,500  יחידות דיור, 700,000 מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר ו-200 דונם פארקים. בעיריה מסבירים כי לאחר שהמליאה נתנה את אישורה העקרוני , יחל כעת תהליך לשיתוף הציבור להמשך קידום התכנון. השכונה החדשה תבנה ממזרח לדרך בגין, ברצועה שגבולה הצפוני מקביל לשכונת אחוזת הנשיא וגבולה הדרומי הוא כביש 40, כאשר התכנית מספקת צרכים ציבוריים שונים, ביניהם מבני ציבור, פארקים ירוקים בשטח מתוכנן של למעלה מ- 200 דונם ותשתיות, שיתנו מענה להיקף ופיתוח המתחם, וכן יספקו פתרונות תנועה ושירותי ציבור לאוכלוסייה הוותיקה במזרח העיר.

ישיבת המליאה שהתקיימה אמש // באדיבות דוברות עיריית רחובות
ישיבת המליאה שהתקיימה אמש // באדיבות דוברות עיריית רחובות

את התכנית מוביל ראש העיר, רחמים מלול, המחזיק את תיק ההנדסה, יחד עם צוות התכנון העירוני במינהל ההנדסה בעיריית רחובות, והאדריכל החיצוני מנדי רוזנפלד, המלווה בצוות מומחים בתחומי התנועה, נוף, סביבה, כלכלה, חברה, תשתיות ועוד.  ראש העיר, רחמים מלול: "תוכנית מזרח העיר היא תוצאה של חשיבה אסטרטגית לטווח רחוק לטובת העיר: היא עונה על הצורך בגידול טבעי, ותתרום לחוסנה הכלכלי של העיר עם הגדלת היצע שטחי התעסוקה והמסחר שישרתו היטב את תושבי העיר.  העיר רחובות נדרשת לייצר מענה לגידול הטבעי שלה, ומקדמת מספר תכניות ברחבי העיר שיאפשרו לה לגדול בהתאם בעשרות השנים הבאות. כמו כן, המתחם עתיד להוסיף מאות אלפי מ"ר מבוקשים של שימושים לתעסוקה, הייטק ומסחר, שיחזקו את העיר, ויגדילו את היצע התעסוקה והמסחר של תושבי העיר . בטרם נתחיל בתכנון המפורט – התוכנית תוצג בפני הציבור, שיהיה שותף בתהליך . השכונה החדשה תציע איכות חיים גבוהה, עם מגוון של מרחבים ציבוריים ורחובות מסחריים שוקקים שילוו בתשתית מפותחת להולכי רגל, אופניים, תחבורה ציבורית ורכבים פרטיים".

רחמים מלול // צילום אלירן אביטל
רחמים מלול // צילום אלירן אביטל

מעיריית רחובות נמסר עוד  כי: "עקב העובדה כי הביקוש עולה על ההיצע בעיר, מה שמביא לעליית מחירים עקבית ולשיווק מהיר של פרויקטים בעיר, באה התוכנית להגדיל את ההיצע בשנים הבאות, לספק פתרונות דיור ראויים ובמחירים סבירים לזוגות הצעירים החפצים להשתקע בעיר.

עקב התמשכות הליכי התכנון לפיתוח שכונות מגורים ואזורי תעסוקה חדשים, אזלו בעיר עתודות הקרקע הזמינות לפיתוח ומלאי יחידות הדיור הצטמצם משמעותית. התכניות המקודמות ברחבי העיר יספקו את היצע יחידות בראייה ארוכת טווח. כמו כן, תכניות אלו נמצאות במתחמים שאושרו בעבר על ידי וועדת התכנון המקומית בתכנית המתאר ואינם חורגות מהיקף הפיתוח שקבעה תכנית תמ"א 35 שנועדה להבטיח שמירה על השטחים הפתוחים.

הדמיה באדיבות דוברות עיריית רחובות
הדמיה באדיבות דוברות עיריית רחובות

קידום התכנון מלווה בייעוץ כלכלי-תכנוני לשלביות פיתוח מאוזנת בין שטחי המגורים לשטחי תעסוקה ומסחר שמתבסס על בדיקה מקיפה שנערכה על ידי יועצים חיצוניים בעלי מומחיות בנושא. הייעוץ הכלכלי המליץ על קצב הפיתוח הנכון לעיר, בדגש על שלביות נכונה לתוספת שטחי מגורים מול פיתוח שטחי תעסוקה וביצוע תשתיות תומכות כך שרמת השירות לתושבים תשתדרג. על בסיס זאת הוצגו לוועדות התכנון דרישות לצמצום היקף המגורים בתכניות ובעקבות כך צומצמו בצורה ניכרת חלק ממתחמי הוותמ"ל שהוכרזו על ידי הממשלה".

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

בואו להגיב ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק הפורום הישראלי להתחדשות עירונית >>> להצטרפות

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לרשימת 70 המשפיעים בנדל"ן והתחדשות עירונית >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות