banner
עינת קליש // צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה
עינת קליש // צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

תפנית חדה במדיניות עיריית חיפה להמשך פיתוח העיר

הוועדה המקומית אישרה את התכנית האסטרטגית של רמ"י, הכוללת שינויים דרמטיים במדיניות העירונית שטרום כניסתה של ראש העיר, עינת קליש רותם, לתפקידה. בין היתר ייבנו שדה תעופה במרחב העירוני, ישונה אופי התעסוקה וייבנו כ-100,000 יח"ד

תמונה: עינת קליש // צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה חיפה החליטה לאמץ את התכנית האסטרטגית שהכינה רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) למפרץ חיפה. "במסגרת התכנית המוצעת יפונו בעתיד המפעלים המזהמים ואת מקומם יתפסו מתחמי דיור, תעסוקה, מסחר, תיירות, פארקים והכל בשילוב של נחלים ותעלות מים מרהיבות", כך לדברי עיריית חיפה.

התכנית נערכה ע"י צוות רב תחומי בנושאי אדריכלות, נוף, תנועה, תשתיות, כלכלה וסביבה. מטרות התכנית כפי שהוגדרו ע"י הצוות כוללות התחדשות והעצמה של מטרופולין הצפון, חיבור עיר – ים, "אורבניזם נופי" – מרחב עירוני מוטה מים,  שילוב נמל ושדה תעופה במרחב העירוני ושינוי אופי תעסוקה. שטח התכנית כולל כ-41,000 דונם ובשלב הסופי כ-100,000 – 80,000 יח"ד.

ראש העיר, עינת קליש רותם: "החלטת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, לאמץ את התכנית, משנה את השיח לו הורגלנו במשך עשרות שנים. אירוע זה עשוי להירשם כרגע היסטורי בו חל המפנה שיהפוך את מפרץ חיפה מהחצר האחורית והמזוהמת של ישראל  – לעיר מטרופולינית בריאה, שוקקת, ייחודית ונקייה. מאז המנדט הבריטי הפכה חיפה לעיר התעשייתית במדינת ישראל ותושביה הורגלו לקבל את המפעלים המזהמים הפוגעים בבריאותם ובאיכות חייהם כעובדה מוגמרת. בתקופת המנדט הונחה גם מסילת הרכבת שיצרה את החיץ הנמשך עד היום בין העיר לים. באימוץ התכנית אנו משנים את השיח אליו הורגלנו".

עוד הוסיפה קליש רותם: "ראיתי שיקום אזורי תעשייה בעולם, ראיתי את זה קורה ואני יודעת שזה אפשרי. לפני כשבוע גיליתי שיש אנשים במערכת השלטון, ברמ"י, שרואים כמוני. אומנם הכל נראה סוריאליסטי, ואני בעצמי יכולה להבין את הציניות של אנשים מול תכניות שכאלה,  אך אני יודעת שזה אפשרי עם הרבה עבודה קשה ואני רוצה שתאמינו יחד איתי".

על פי הצעת ההחלטה שאושרה: "ייזום התכנית מהווה נקודת מפנה בהתייחסות הממשלה לאזור מפרץ חיפה, בכך שלראשונה מוצג הפוטנציאל העצום בהפיכתו של מפרץ חיפה לליבה הפעילה של המטרופולין, תוך שיקום, ניקוי ושינוי פני הסביבה כולה, ופינוי התעשיות המזהמות. זאת בניגוד לגישה, שהייתה נהוגה לאורך שנים, לפיה היווה המפרץ מוקד לפיתוח תשתיות מזהמות ומסוכנות".

עוד על פי ההצעה, יוצאת ראש העיר הנכנסת עינת קליש רותם, כנגד המדיניות התכנונית של קודמה בתפקיד, יונה יהב: "תכנית זו ממצבת את חיפה באופן חד משמעי ושאינו משתמע לשני פנים כמטרופולין הצפון, בהתאם לתמ"א 35, ובניגוד לאמירות תכנוניות ופוליטיות אחרות שהושמעו בשנים האחרות. לראשונה מוצגת באופן ברור תמונת עתיד שונה, המהווה בסיס לשינוי המגמה השלילית של פגיעה מתמשכת באיכות חיי התושבים. מגמה זו מהווה שינוי מוחלט לגישה התכנונית שהובלה עד היום בממשלה, כפי שבאה לידי ביטוי בתמ"א 30 (שלא אושרה) ובתמ"מ 6, שלא הצביעו על חזון מיטבי של שינוי מגמות ולא חתרו לפינוי התעשיות המזהמות מהמרחב".

נוסח ההחלטה שאישרה הוועדה המקומית, קובע כי: "התכנית המוצעת נותנת מענה ארוך טווח ובר קיימא, לגידול האוכלוסייה הצפוי במדינה. הפיתוח העירוני מוצע במיקום מיטבי, נגיש ובסביבה איכותית, תוך מתן דגש, לניצול ערכי הטבע והנוף, נחל הקישון וחוף הים. תכנון זה ממחיש היטב כי חיפה, במתווה זה, תהיה עיר מטרופולין ייחודית, אטרקטיבית צומחת ומתפתחת.

לתמונת עתיד זו גם השלכה מידית על החלטות בטווח הקצר ולכן הועדה המקומית מחליטה כי יוקם צוות ליווי לקידום המשך הליכי התכנון והיישום של התכנית, בדגש על יישום וקידום שלבי הביניים בצורה שתשמור על איזון הצרכים הכלכליים, הסביבתיים והחברתיים במרחב".

בסיום הנוסח הובהר כי: "הועדה המקומית פונה בדרישה לממשלת ישראל, לאמץ מתווה זה ולהביא למימושו כבר בעתיד הקרוב, בשיתוף פעולה עם משרדי הממשלה והרשות המקומית".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות