banner
תל אביב // depositphotos
תל אביב // depositphotos

קרב השכונות של מזרח תל אביב

מי היא כתר המזרח – נחלת יצחק או יד אליהו? מתלבטים באיזו שכונה לגור בתל אביב או היכן לקנות דירה להשקעה? איזו שכונה בעלת מוסדות החינוך הטובים ביותר, מי הכי נגישה ולמי יש את האופק התכנוני הטוב ביותר בתחום ההתחדשות העירונית? אתר מגדילים פוצח בסדרת כתבות על השכונות שלנו שמתחרות על התואר השכונה שהכי שווה להתגורר בה

שכונת נחלת יצחק היא אחת השכונות השקטות והמיוחדות בתל אביב. נחבאת אל הכלים במזרח העיר עם אופי ואווירה של הצפון הישן ונמצאת במיקום יוצא דופן – בין גבעתיים לנתיבי איילון, שכונת ביצרון בדרום, בקרבת מתחם הבורסה ועזריאלי וקרובה לתחנת הרכבת של דרך השלום. בעתיד יעבורו בשכונה שני קווי המטרו M1 ו- M2.

שכונת יד אליהו– שכונה ירוקה ורגועה, גם היא במזרח העיר. בעבר השכונה נתפסה כשכונת פועלים, אך בשנים האחרונות יד אליהו מושכת אליה זוגות צעירים ממרכז העיר שמחפשים סביבת מגורים שקטה וקהילתית בקרבה למרכז. השכונה נבנתה בשנות ה-50 כשכונת שיכונים קלאסית, עם מבני רכבת, שטחים פתוחים רבים ומוסדות קהילה. 

השכונה גובלת עם שכונת ביצרון בצפון. שכונות תל חיים וכפר שלם ממזרח. נווה שלום ושכונת התקווה בדרום וכביש 20 ממערב.

מחירי דירות: 

על פי נתוני אתר יד 2, דירת 3 חדרים בשכונת נחלת יצחק נמכרת לפי 33,017 ₪ למ"ר ומחיר ממוצע של 2,313 מיליון ₪ דירת 4 חדרים במחיר ממוצע של 32,444₪ למ"ר ומחיר ממוצע של 2.987 מיליון ₪ לדירה.

שכונת יד אליהו היא שכונה עם בניינים ישנים יותר ובמיקום פחות טוב ולכן גם מחירי הדירות שם זולים יותר. 3 חדרים לפי 30,590 ₪ למ"ר ו 2,156 מיליון ₪ לדירה ודירת 4 חדרים עולה 28,468 ₪ למ"ר כאשר דירת ארבעה חדרים ממוצעת עולה כ 2,664 מיליון ₪.

מחירי השכירות בשתי השכונות בהתאם. שכירות לדירת 3 חדרים בנחלת יצחק – 5,775 ₪ בממוצע ו דירת 4 חדרים כ 7,000 ₪ וביד אליהו – 4,000 ₪ לדירת 3 חדרים ו 5,500 ₪ לדירת 4 חדרים.

"בשל צפי התכנון והבניה המשמעותיים של פרויקטים בהתחדשות עירונית וכן פרויקטים חדשים שכבר היום מוקמים באזור, בשתי השכונות צפויה עליית מחירים בשנים הקרובות. שתי השכונות, זוכות לביקושים גבוהים מאוד בקרב רוכשי דירות למגורים ומשקיעים שמבינים את הפוטנציאל הגדול של השכונות שבעבר נתפסו כפחות טובות והיום, לאור השינוי המשמעותי בבינוי והמיקום המעולה, במיקום אסטרטגי מאוד בת"א וצמוד לגבעתיים, הפכו השכונות להיות מהמבוקשות ביותר בארץ". אומר עו"ד נדב בריח, בעלים של חברת בי נדל"ן המתמחה בשיווק פרויקטים למגורים.

אחוז הבעלות על דירות בשכונת נחלת יצחק על פי  נתוני אתר מדלן עומד על 41% . בשכונה ישנם כ 38% אקדמאיים. ביד אליהו מנגד 53%  מהדיירים הם בעלי הדירות בפועל ורק 18% בשכונה בעלי תואר אקדמי.

צפי תכנון: בשכונת נחלת יצחק נבנה בימים אלה פרויקט בעירוב שימושים בו יהיו מגורים, מסחר ומשרדים. הפרויקט מונה 2 מגדלים בגובה של 33 ו 40 קומות ויוסיף עוד כ 400 דירות לשכונה.- 

 עיקר הבניה החדשה בשכונת יד אליהו תתבצע באזור הציר המרכזי של השכונה –ציר לה – גארדיה שם מתוכנן על פי תא 5000 לצופף את הבניה פי 5 מהיום, בין היתר באמצעות התחדשות עירונית. הרחוב אמור להפוך לרחוב מסחרי המחבר את פארק וולפסון למרכז העיר. הרחוב יחבר את המרכז המתפתח סביב אצטדיון הכדורסל אל מרכז ציבורי שיוקם באזור בית גיל הזהב.

צחי סופרין , בעלים של קבוצת סופרין מתייחס לאזור מזרח תל אביב: "מדובר באזור בו המחירים נמצאים כיום על קו הזינוק לקראת אקזיט של ממש. עם כל יום שעובר אנו מתקרבים לנקודה בה נראה זינוק במחירים ככל שמתקדמות גם עבודות הבניה למגדלי המשרדים והמגורים. רוכשים רבים הן בתחום הנדל"ן המניב והן במגורים מבינים שמזרח תל אביב היא הדבר הבא וכדאי להשקיע או להשתכן בה. לשכונת נחלת יצחק יתרונות רבים . היא נמצאת בקרבת שני מרכזים מסחריים הבולטים בגוש דן – עזריאלי ומתחם הבורסה וסמוך לציר יגאל אלון המתחדש ומצד שני מדובר בשכונה שקטה ופסטורלית , בעל חתך סוציו אקונומי גבוה ונשענת על עוגנים מסחריים ומקומות בילוי, ספורט ופנאי וותיקים ואיכותיים בשכונה, כמו הקניון ומרכז הספורט במגדלי תל אביב".

צחי סופרין מנכל קבוצת סופרין // צילום אסף פינצוק
צחי סופרין // צילום אסף פינצוק

התחדשות עירונית – בנחלת יצחק מספר מוקדים בהם מתוכננים בשנים הקרובות פרויקטים של פינוי בינוי. בין המתחמים הבולטים – רחוב פרי מגדים שם מתוכננת הריסה של 5 בניינים וותיקים והקמת  מגדל בו 160 דירות חדשות. גם ברחוב המרכזי – נחלת יצחק עצמו ישנו מתחם המיועד לפינוי בינוי והקמת 75 דירות חדשות.- 

יש לציין כי בפרויקטים בשכונה פועלת הרשות המקומית מול היזמים לקדם קרן תחזוקה לטובת הדיירים הוותיקים שתסייע להם בכניסה לבניינים החדשים כשיבנו וזאת בשל הצפי להגדלה בהוצאות של פרויקט חדש.

ביד אליהו כאמור מקדמים התחדשות עירונית סביב רחוב לה- גארדיה. הבניינים לאורכו יורחבו, ובחלק מהמקרים יתאפשר פינוי-בינוי. אחד הפרויקטים הגדולים ברחוב של 420 דירות ביזמת החברה הכלכלית של תל אביב – עזרה ובצרון.

בלב השכונה חלק גדול מהבניינים, ישנים, נמוכים ומתפוררים וכולם יכולים להיות מיועדים לפינוי בינוי, אך אין תכניות גדולות היקף נוספות בשלבי ביצוע מתקדמים.

נגישות בשכונה – נחלת יצחק נמצאת ממזרח לנתיבי אילון ובקרבה לתחנת רכבת השלום, מתחם הבורסה ועזריאלי. בעתיד יהפכו תחנות הרכבת סבידור מרכז והשלום למוקדי תחבורה עצומים, שמרכזים בתוכם פעילות רכבות, רכבות קלות, מטרו ואוטובוסים. ברחוב יגאל אלון – הציר המסחרי העיקר של השכונה, מתוכננות תחנת מטרו שתחבר בין שני הקווים הראשונים. מרכזים אלה נתפסים כמנוף משמעותי לפיתוח ועמו לצפי לעליית מחירים נוספת בשכונת נחלת יצחק גם בעתיד. פיתוח מיזם קירוי איילון שיספק חיבור נגיש ומהיר לצד המערבי של תל אביב בקרבת השכונה.

יד אליהו גובלת עם שכונת ביצרון בצפון. סמוכה כאמור לכביש 20 ממערב. צמודה לתחנת ההגנה שצפויה בעתיד להפוך ל 'האב' תחבורה מרכזי [על פי תכניות רכבת ישראל] ומפגש של המטרו, הרכבת הקלה, הרכבת הכבדה ותחנה מרכזית לאוטובוסים. תחנת האצל, תחנת גבעתי ותחנת משה דיין של הקו בסגול יעברו בגבולות השכונה.

יתרונות השכונה –  בנחלת יצחק מרכזי תעסוקה ומסחר רבים הן על ציר יגאל אלון שצפוי בשנים הקרובות להתפתח משמעותית מבחינת פרויקטים חדשים בשימושים מעורבים בדגש על משרדים, רחוב נחלת יצחק וכן קניון ומרכז ספורט, בילוי ופנאי בתוך מגדלי תל אביב. השכונה נמצאת גם בסמוך לאזור המסחר החדש – "הסיטי של גבעתיים" קרוב למתחם הבורסה של רמת גן וקניון עזריאלי. השכונה קרובה לבית החולים איכילוב ולאסותא שלום. בשכונה מספר רב של גני ילדים עירוניים ופרטיים וכן בית ספר יסודי  וצמודה לתיכון תלמה ילין מהתיכונים הנחשבים בארץ.

יד אליהו – המחירים היום בשכונה דומים לאלה שבשכונות הדרומיות של העיר, אך היא נתפסת כאופציה יותר סולידית. ביד אליהו יש בית חולים בלב השכונה – נאות לה – גרדיה ומרכז רפואי לבריאות הנפש של רעות. בית הספר התיכון עירוני ט' נמצא בשכונה. לשכונה שטחים פתוחים וירוקים רבים ונתפסת בעיני רבים כולל משקיעים, כאופציה סולידית למרות שמול שכונות אחרות בדרום העיר המחירים בשכונה דומים.

חסרונות
להבדיל משכונות אחרות בעיר, ביד אליהו יש כיום מעט מקומות של מסחר ובילוי. רבים מבנייני השכונה ישנים ומוזנחים ללא אופק תכנוני של התחדשות עירונית ל3 השנים הקרובות. החתך הסוציו אקונומי של תושבי השכונה נחשב נמוך יותר. עליית המחירים בשכונה יכולה להיות משמעותית אבל תלויה בהתקדמות התכנון והפיתוח העירוני.

שכונת נחלת יצחק נחשבת לשכונה ותיקה בעלת אוכלוסייה עם חתך סוציו אקונומי חזק יותר, אך סובלת רוב שעות הערב והלילה ממצוקת חניה. היוקרה של השכונה ממצבת אותה כבר גבוה הן מבחינת מחירי קניה והן מבחינת מחירי שכירות. הפיתוח המתוכנן של ציר יגאל אלון ותכניות ההתחדשות העירונית בלב השכונה יזניקו מחירים אך ברמה סולידית יחסית.

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות