banner

איך תקנו דירה במלחמה? "הכל מתחיל ונגמר בתנאי המימון, המחיר הוא כבר לא העניין"

אוהד אסרף, מומחה לשיווק נדל"ן וייעוץ משכנתאות, בטוח שהצעירים חייבים לרכוש דירות עכשיו – ולקחת את המשכנתא אחרי המלחמה

אוהד אסרף, בעלים ומנכ"ל קבוצת ארי מגורים לשיווק נדל"ן ושותף ברשת "דרכנו" לייעוץ משכנתאות, התארח באולפן הפתוח של "מגדילים" בעיצומה של המלחמה, וסיפר על הצעדים הראשונים והאמיצים לפנות לרוכשי הדירות ולעודד אותם לרכישות דווקא כעת, בצל המלחמה. "שבת השחורה היתה מכה משום מקום, כואבת, חזקה, אישית. אבל מאוד מהר הבנו, שאם לא נעשה מעשה, אז נחטוף משבר עמוק יותר, כי גם ככה היינו ואנחנו בעיצומו של משבר כלכלי בשוק הנדל"ן", אומר אסרף, ומסביר כי: "טרום החגים התחלנו לראות את האור ואת הרוכשים מסתגלים לסביבת הריבית וחוזרים לשוק. ראינו את האופק לחזרה לשוק תקין וקצב עסקות תקין ואז המלחמה הפתיעה אותנו ביום האחרון של חג תשרי – וקיבלנו מציאות חדשה לגמרי".

איך פונים לרוכשי דירות פוטנציאלים באמצע מלחמה?
"אחרי שבועיים – שלושה מפרוץ המלחמה, קיבלתי החלטה שאני מחויב לכלכלה ולנדל"ן, שאני חייב לחזור ולפעול. קמתי למחרת בבוקר, החזרתי את כל הצוותים לעבודה, ואמרתי להם – 'זה כבר לא רק הפרנסה שלנו אלא הכלכלה של מדינת ישראל, חייבים להניע את הגלגלים'. התחלנו להתקשר ללקוחות. אז היו תגובות שזה לא הזמן ואיך אנחנו עושים את זה, כי היינו בין הראשונים להניע את הגלגלים, אבל היו גם אנשים שהבינו את החשיבות. שלחנו הודעות תפוצה ואמרנו בצורה פשוטה – זה הזמן, חייבים לבחור בחיים ואסור לנו לעצור". 

מדוע לדעתך זה הזמן לרכוש דירה?
"אנחנו למדים מההיסטוריה שאחרי כל משבר ומלחמה מגיע שגשוג. זה לוקח זמן, זו ירידה אבל לצורך עלייה. ממש כמו בקורונה, ראינו את העליות אחרי המגפה. אני מקווה שלא תהיה את ההתפרצות מטורפת של ביקושים אלא עליות יותר מתונות אבל הן יגיעו, ולכן זה הזמן הכי נכון לקנות דירה". 

מה העצה שלך ליזמים ולרוכשים, איך מקדמים עסקאות?
"יש פתרונות שהיזמים צריכים לייצר כדי שיותר אנשים יהיו מסוגלים לרכוש – הכל מתחיל ונגמר בתנאי המימון, המחיר הוא כבר לא העניין. 

"מה שאנחנו עושים – באמצעות רשת ייעוץ משכנתאות 'דרכנו' שבבעלותנו, אנחנו יוצרים כלים מימונים, ומבקשים מהיזמים הלוואת קבלן על חשבון היזם, כך שהרוכש משלם 10-15 אחוז ממחיר הדירה היום, ואת היתרה בעוד שנתיים שלוש. משך הזמן הזה טוב לרוכשים כי כמה שיותר שנים קדימה שהוא ייכנס לדירה, כך המשק יבריא, הכלכלה תבריא, יכול להיות שנראה ירידות ריבית מתונות וזה יפגוש את הרוכשים – הם יפגשו ריבית יותר נמוכה, סביבת כלכלה נמוכה יותר. 

"ליזמים אני אומר – אם יש לכם יכולת תזרימית ואתם בפרויקטים מתקדמים, ומסודרים עם ליווי בנקאי וצורכי התזרים, ואם אתם יודעים לתת לרוכשים עסקה של 10-90 ללא הלוואת קבלן פטור ממדד, אז אני יודע למכור כל פרויקט בכל מקום בארץ, בכל כמות של דירות". 

מה מצב המכירות כעת בפועל?
"ההצלחה הכי מרגשת שלי היא בעיר אופקים, שספגה מכה ב- 7.10 ומצד שני, בכל תקופת הלחימה, בהשוואה לערים אחרות בדרום, היא ספגה הכי פחות ירי טילים. שם אנחנו בפריסייל בשכונת אפיקי נחל, מגה פרויקט, ומכרנו מתחילת המלחמה כ-20 דירות, וזו האמירה הכי חזקה מבחינתי שאנחנו בוחרים בחיים, במדינה שלנו". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות