banner
רוני חזקיהו, החשב בכללי // באדיבות דוברות האוצר
רוני חזקיהו, החשב בכללי // באדיבות דוברות האוצר

החשב הכללי באוצר: "אין מתיחות בתוך האוצר"

החשב הכללי, רוני חזקיהו הבהיר: "אין מתיחות בתוך האוצר. הצורך ללבות מצב שלא נכון הוא מיותר ומזיק ברמה גבוהה". שר האוצר כחלון השיב לביקורת שמתחה החשבת הכללית הקודמת על הגרעון: " כאנשי מקצוע בפועל ולא לשעבר ונתמודד עם המציאות האמיתית"

תמונה: רוני חזקיהו // באדיבות דוברות האוצר

שר האוצר, משה כחלון אמר היום בכנס אגף החשב הכללי, שמתקיים בירושלים כי: "אגף החשכ"ל עושה את אחת העבודות החשובות למשק והכלכלה הישראלית. החשכ"ל מנהל אופרציה בכל תחום בחיינו. הוא לא רק מנהל חשבונות פשוט. החשכ"ל הוא אופרטור של המדינה. במיוחד בנושא דירוג האשראי הבאתם גאווה גדולה לישראל".

כחלון התייחס לזינוק בגרעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים, שהגיע ל-3.6% מהתמ"ג, ואמר כי: "הוצאנו הוצאות אזרחיות גבוהות אבל לא מעבר למה שציפינו וחזינו. אפשר לעשות תחזיות נמוכות אבל כדאי לאתגר, כשהתחזיות לא נמוכות. התחזיות האמיתיות שאפתניות ומאתגרות וכך צריך להיות".

עוד התייחס כחלון לדברי החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי-בויאנג'ו שתקפה את רישום הדו"חות, ואמר: "אנו נתמודד עם כל מיני אמירות של עובדים לשעבר באוצר שהם מומחים בפני עצמם ונצליח לעבוד בצורה מקצועית. כאנשי מקצוע בפועל ולא לשעבר ונתמודד עם המציאות האמיתית. הנתונים אצלנו באוצר, על כן נגיע לסוף השנה, נראה את הנתונים ונבחן אותם.

שר האוצר, משה כחלון // באדיבות דוברות האוצר
שר האוצר, משה כחלון // באדיבות דוברות האוצר

"עם כל זאת יש לנו אחריות, והנתונים משנת 2015 שיעד הגרעון היה 2.8 הסתיים בפועל ב- 2.2 וזה היה בסדר. בשנת  2016 היעד היה 2.9 והסתיים ב- 2.15 . בשנת 2017 היעד היה – 2.9 והסתיים 2.0 וגם היה בסדר. כלומר יש אחריות שלנו כאוצר לעמוד במדיניות שלנו.

אני השר הראשון שהחליט שיהיה נומרטור ולא תהיה הצעת מחליטים יותר מ-10 מיליון בלי אישור שר אוצר. זאת אחריות. להיאבק וברגעים הקשים להתמודד. זו הבנה פוליטית כשעושים מו"מ בכניסה לממשלה וכך עשיתי. אם כל המבקרים מבקרים זה אומר שאני בדרך הנכונה.

תמיד יהיו ביקורות. אני משדר יציבות פוליטית כי זה חשוב. כל המומחים בעיני עצמם שמייצרים תחזיות שליליות פוגעים בכלכלה. משום שהגורמים הרלוונטיים בארץ ובעולם קוראים מה שכתוב בעיתונים וזה מוביל לחוסר אחריות. שזה גרוע יותר מחוסר הבנה לדעתי".

כחלון התייחס עוד לסוגיית העלאת המיסים, ואמר כי: "יש לי חילוקי דעות עם בנק ישראל. אבל האמת היא שברוב הנושאים היינו יחד. המחלוקת המרכזית היתה על העלאת מיסים. מתחילת תפקידי נתנו מתווה של הורדת מס חברות – נטו משפחה, הורדת מכסים, זה כיוון טוב שאני מאמין בו. המחלוקת הזו תישאר כאן להרבה שנים. אני מאמין שזה מייצר יותר הכנסות. אבל בגדול עבדנו יחד נכון.

אם מנסים לייצר משבר מלאכותי זה לא נכון. הכל עובד. בימים הקרובים נשב עם בכירי האוצר ונבדוק לעומק את נושא הגרעון ונטפל בו".

החשב הכללי, רוני חזקיהו, אמר:  "נהוג לומר שהחשכ"ל עובד אז המשק צומח וכשהחשכ"ל עוצר המשק מעט עוצר. זה מטיל עלינו אחריות רבה מידי יום ביומו להפגין את יכולותינו ויכולות הביצוע של התקציב. זה הצד של ביצוע העסקים במדינה. יכולות הביצוע של האגף הם אחד ההישגים המרכזיים שבולטים בשלוש השנים האחרונות וגם בשנה זו.

רוני חזקיהו בכנס החשב הכללי // באדיבות דוברות האוצר
רוני חזקיהו בכנס החשב הכללי // באדיבות דוברות האוצר

"מצב המשק טוב ונקודת הפתיחה הזו מלווה אותנו מהמשבר הכלכלי האחרון הגלובלי. היה לנו יתרון וכתוצאה מזה נכנסו לעשור האחרון במצב טוב. יש לנו מנועי צמיחה – תשתיות וגילויי הגז אשר הצמיחו לנו צמיחה עודפת. זה הזמן להשקיע כשהמצב טוב. זה זמן לעשות שינויים. כשהמשק צומח, האבטלה בנתונים נמוכים וכן הלאה. זה הזמן להשקיע על מנת לשמור על היתרון הזה. צריך להסיק מסקנות ולחשוב על העתיד.

"הריבית הנמוכה והמצב הכלכלי מוביל אותנו להשפיע על המשק וכך אנחנו ביתרון על פני העולם משום שמדינות העולם בהאטה ואנחנו צריכים לשמר את הפער ולהגדיל את הצמיחה בהמשך. לשם כך נועדו הפרויקטים שאנו משתתפי בהם. לקדם את המדינה למקום טוב.

"לא הכל בשליטה בנושא הגירעון אך הסטייה לא תהיה גבוהה בסוף השנה. נסתכל על הגירעון בראיה שנתית, ההוצאה בוצעה במאה אחוז. בנוגע לגירעון הצפוי ב2018, עובדה ראשונה חשובה שצריך להגיד היא כי הגוף היחיד שיש בידיו את ההוצאות של המדינה הוא החשכ"ל ועל בסיס זה אנחנו מעריכים ביצוע מלא של התקציב. עובדה שניה היא תחזיות ההכנסות שתינתן בשבוע הבא כנראה והכלכלן הראשי הוא הסמכות לפי הערכותיו המקצועיות ועל פי זה אנחנו פועלים בצורה מקצועית וממשיכים הלאה.

אין מתיחות בתוך האוצר. אנחנו עובדים בתיאום בכל נושא ונושא. הצורך ללבות מצב שלא נכון הוא מיותר ומזיק ברמה גבוהה. לכל מי שמתבטא בנושא כולל עובדי אוצר לשעבר ומחלק ציונים – רק זורע פאניקה, ומי שעושה זאת לא על בסיס נתונים פנימיים הוא נוקט באמצעים רעים והוא פוגע במשק".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות