banner
מריו זוזל // צילום: לילך רז | Depositphotos
מריו זוזל // צילום: לילך רז | Depositphotos

ישראל היא מדינת "סטארט אפ ניישן" חזקה וחדשנית

מריו זוזל, הבעלים של חברת אלמוגים, מבקש שנזכור עד כמה רבים הם הישגי המדינה ב-76 שנותיה // דעה

מריו זוזל 14.05.2024

מאז שהוקמה מדינת ישראל לפני 76 שנה היא מצויה במסע התפתחותי בסימן של ההתמודדות מול אתגרים רבים ומגוונים, אשר חישלו אותה להיות מדינת "סטארט אפ ניישן" חזקה וחדשנית, בעולם בכלל ובמזרח התיכון, בפרט. כל זאת תחת סביבה של מתיחות דיפלומטית על עצם הצדקת קיומה, מלחמות, התקפות טרור והמשך התמודדות מול אנטישמיות .

לאורך השנים צברה מדינת ישראל הישגים מרשימים והמרכזיים ביניהם הם:

1. הקמת מדינה יהודית דמוקרטית: עצם הקמתה של מדינה יהודית עצמאית לאחר אלפי שנות גלות מהווה הישג היסטורי אדיר. ישראל הצליחה להקים דמוקרטיה יציבה ותוססת, תוך שמירה על רוב יהודי מובהק. הישג זה משקף את נחישותם ועוז רוחם של העם היהודי, כמו גם את יכולתו להתמודד עם קשיים ואתגרים רבים.

2. ביטחון: ישראל נתונה באזור גאופוליטי מורכב ומועד לסכסוכים, אך הצליחה לבסס מערכת ביטחונית חזקה ואפקטיבית. צבא ההגנה לישראל (צה"ל) נחשב לאחד הצבאות החזקים והמתקדמים בעולם, והצליח להגן על המדינה מפני איומים חיצוניים רבים. הישג זה חיוני לשמירה על שלום אזרחיה של ישראל ועל ביטחונה הלאומי.

3. כלכלה: ישראל חוותה צמיחה כלכלית מרשימה לאורך השנים, והפכה לאחת המדינות המפותחות בעולם. היא מובילה בתחומים רבים כגון טכנולוגיה, חקלאות, תעשייה ורפואה. הישג כלכלי זה משקף את היכולות היזמיות והטכנולוגיות הגבוהות של תושבי ישראל, כמו גם את יכולתה להשתלב בהצלחה בכלכלה הגלובלית.

4.חברה: ישראל היא חברה מגוונת ורב-תרבותית, שבה חיים יהודים, ערבים, דרוזים ומיעוטים אחרים. למרות האתגרים, המדינה הצליחה לשמור על אחדות לאומית ולפתח חברה סובלנית ודמוקרטית. הישג חברתי זה משקף את המחויבות של ישראל לערכים של שוויון, צדק ודמוקרטיה.

5.חדשנות טכנולוגית:  מדינת ישראל נקראת "גם-עם נייד" עקב מספרה הגבוה של חברות הייטק ותרומתה לתחומים שונים, כולל ביטחון מידע, חקלאות ומחקר רפואי. חברות ישראליות כמו מובילי, וייז וצ'ק פוינט זכו להכרה בינלאומית.

6.מדע ואקדמיה: בנוסף להתקדמותה הטכנולוגית, ישראל גם עשתה התקדמות ניכרת בתחומי המדע והאקדמיה. אוניברסיטאות ישראליות כדוגמת אוניברסיטת ירושלים הטכניון ומכון ויצמן למדע הם שם דבר בכל הקשור למחקר ולחדשנות, ומושכות סטודנטים וחוקרים מרחבי העולם. מדענים ישראלים חתומים על גילויים חדשניים בתחומי רפואה, חקלאות ומדעי הסביבה, ומחזקים עוד יותר את הפרופיל של ישראל כמרכז חדשנותי וידע, בל נשכח את זוכי פרסי הנובל הרבים .

5. תרבות: ישראל תרמה רבות לעולם בתחום התרבות, עם הישגים משמעותיים בספרות, מוזיקה, קולנוע, אמנות ועוד. הישג תרבותי זה משקף את העושר הרוחני והיצירתי של החברה הישראלית, כמו גם את יכולתה להשפיע על העולם דרך התרבות.

לצד כל זאת, חשוב להדגיש שכל אחד עשוי להעריך הישגים אלו במבט שונה, בהתאם לתפיסות עולמו ולערכיו. בל נשכח שבנוסף להישגים אלו, מדינת ישראל ניצבת בפני אתגרים רבים החל מהסכסוך הישראלי-פלסטיני, הפערים החברתיים-כלכליים, והאיומים הביטחוניים.

לסיכום, ישראל הצליחה במניין 76 שנות קיום להשיג רבות, היא חתומה על אבני דרך מרשימות, אך המציאות הפנימית והחיצונית השתנתה ואולי זה הזמן לקדם במרץ חוקה שתעזור לה לעמוד באתגרי המחר.

*הכותב, מריו זוזל, הינו הבעלים של חברת אלמוגים.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות