banner
עפרה חדד // צילום: אמנון ארד | Depositphotos
עפרה חדד // צילום: אמנון ארד | Depositphotos

עפרה חדד: "ללא ההון האנושי שלנו – לא היתה מדינה היום"

סמנכ"לית ומבעלי חברת יורו ישראל: "מדינת ישראל חייבת להוריד רגל מדוושת הבירוקרטיה, ולייעל את עבודת הגופים הציבורים"

מה ההישג הגדול של המדינה ב-76 שנותיה? עפרה חדד, סמנכ"לית ומבעלי חברת יורו ישראל, סבורה שההון האנושי הוא זה שהביא להישגיה הטובים ביותר. "ההישג הגדול של מדינת ישראל זה ההון האנושי שלה, הנשים והגברים שפועלים בכל יום בפיתוח, בנייה, ייזום וחשיבה, ומצליחים להביא את המדינה לצמיחה כלכלית ולפריחה במשך כל שנותיה", היא אומרת במדור מיוחד יוזמת "מגדילים", לציון יום העצמאות, "ללא ההון האנושי לא היתה מדינה היום. ללא המוחות החדים, הטכנולוגיות, ההמצאות והעבודה הנחושה היומיומית, והרצון לעשות זאת למען ובשם המדינה, לא היינו מגיעים לאן שהגענו אחרי 76 שנה. האתגר של המדינה ל-76 השנים הבאות הוא למנוע מהמוחות האלה לברוח מישראל ולאפשר להם קרקע פוריה ליצור ולפתח".

הדברים נאמרים בכאב, בצל מלחמה ואובדן, חטופים שטרם שבו הביתה ומשפחות שלמות שעולמן התהפך עליהן מאותה השבת השחורה, שכמותה לא ידענו מאז קום המדינה. בתוך מציאות קשה מנשוא, עם ישראל התאחד סביב הצורך לשמור על עורף חזק ומתפקד, ובראשו התגייסו בענף הבנייה להמשיך את הפעילות. בענף לא שוכחים שלצד הקשיים והכאב, יש גם הישגים, תקווה וצורך דחוף להמשיך לבנות את הארץ. 

עפרה, מה לדעתך נדרש לשפר כדי להמשיך לבנות את המדינה?
"מדינת ישראל חייבת להוריד רגל מדוושת הבירוקרטיה שתוקעת הרבה מיזמים ופיתוח, ולייעל את עבודת הגופים הציבורים. בענף הנדל"ן למשל, רשות מקרקעי ישראל והוועדות המקומיות חייבות לשפר את דרכי העבודה מול היזמים. כיום רמ"י משווקת קרקע ללא פיתוח וללא תב"ע, ושולחת את היזמים לפתור את הבעיות בעצמם, כולל עלויות כבדות במיסוי למדינה. גם ברשויות המקומיות ההתנהלות לוקה בחסר – יזם צריך לעבור דרך מספר רב של גורמים כדי לקבל אישור לבנייה, וגורם אחד לא מתכתב עם השני ולכל אחד הדרישות שלו. כדי לייעל את התהליכים, הגופים האלה צריכים וחייבים לעבוד ביחד ובמקביל. כל עירייה חייבת לקבוע אחת לשבוע ישיבה עם כל נציג מהגורם המאשר – כבאות, הג"א, בנייה ירוקה, חברת חשמל, תנועה, תברואה ועוד – ולתת לכולם דגשים לתכנון ואישור עקרוני ליזם, הוא מצידו ישלים את התכנון לפי הדרישות ויבקש את אישור העירייה. במתווה כזה ניתן לזרז תהליכי בנייה בישראל, לקדם פרויקטים בצורה יעילה, ולהביא למצב של WIN WIN לכל הצדדים".

מה את מאחלת לעם ישראל בימים אלו?
"בבתי הכנסת ובתפוצות נאמרת בשבתות ובחגים תפילה לשלום המדינה, שבה מתפללים לסיוע מן השמים ולברכה והשגחה מלמעלה. 'אבינו שבשמים הָגֵן עָלֶיהָ בְּאֶבְרַת חַסְדֶּךָ וּפְרֹשׂ עָלֶיהָ סֻכַּת שְׁלוֹמֶךָ וּשְׁלַח אוֹרְךָ וַאֲמִתְּךָ לְרָאשֶׁיהָ, שָׂרֶיהָ וְיוֹעֲצֶיהָ, וְתַקְּנֵם בְּעֵצָה טוֹבָה מִלְּפָנֶיךָ. חַזֵּק אֶת יְדֵי מְגִנֵּי אֶרֶץ קָדְשֵׁנוּ, וַעֲטֶרֶת נִצָּחוֹן תְּעַטְּרֵם, וְנָתַתָּ שָׁלוֹם ואחדות ואהבת חינם בארץ'".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות