banner
קרית שמונה הרחבה דרומית // צילום: קורין יחיאל אדריכלים
קרית שמונה הרחבה דרומית // צילום: קורין יחיאל אדריכלים

מקדמים 12,000 דירות בקריית שמונה ואופקים אבל מי ייבנה ויגור בעוטף ישראל?

היזמים במשבר, התושבים התפנו, הביטחון בתחתית אבל שתי תוכניות חדשות לאופקים וקריית שמונה יועברו לקידום במסלול מהיר

ועדת שרים לענייני פנים שירותים תכנון ושלטון מקומי הכריזה בישיבתה היום על 2 מתחמים מועדפים לדיור, שהוגשו ע"י רשות מקרקעי ישראל ויקודמו במסלול המהיר בותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור) אבל מכאן ועד שהדירות יצאו לאיכלוס הדרך עוד ארוכה, ובמרכזה עומדת השאלה, מי יבוא לגור בפריפריה בהעדר תחושת ביטחון, מקומות עבודה ופתרונות תחבורה?  

מדובר בהרחבה דרומית לעיר קריית שמונה ובדרום מערב אופקים. בקריית שמונה, שאלפים מתושביה מפונים ופזורים בכל הארץ בימים אלו, הוכרז מתחם בסמוך לתחנת הרכבת הארצית שנמצאת על הנייר בלבד, עם תוספת של כ-2,000 יח"ד ושטחי תעסוקה ובאופקים הוכרז מתחם עם תוספת של כ-10,000 יח"ד למגורים ותעסוקה. 

בתוך כך, השבוע אושרה תוכנית המיתאר לקצרין, אזור שעליו הכריזה המדינה טרום המלחמה כמועדף לקידום תוכניות התיישבות אבל ראש המועצה, דימי אפרצב, כבר הבהיר בשיחה עם "מגדילים" כי: "קצרין לא הולכת לפתור את כל מצוקות הדיור במדינה". בינתיים, תושבי קריית שמונה והעוטף נקלטו כאמור באזורים אחרים בארץ, חלקם כבר הודיעו כי לא ישובו לעוטף ישראל. תחושת הביטחון תהיה מרכיב משמעותי בהגירה לפריפריה הדרומית והצפונית אבל מעבר לכך, המצב העגום של המיגון, העדר התחדשות עירונית וחיזוק מבנים והעדר מקומות פרנסה, לצד תחבורה מיושנת למרכז הארץ – יכריעו את הביקושים. וכל זה עוד לפני שידוע מה יקרה עד לבניית התוכניות למגורים בפועל ושיווקם, בצל המשבר של היזמים בענף הנדל"ן. ללא ספק מוקדם מידי לדמיין את הפריחה המחודשת של קריית שמונה או אופקים בשלב זה.  

מתחם קרית שמונה – הרחבה דרומית
ממוקם בשכונה ממזרח לאזור התעשיה הדרומי של קרית שמונה, דרומית לכביש 9779 ומתפרש על שטח של כ-1,702 דונם. המתחם מהווה המשך לרובע המגורים המתוכנן במסגרת תכנית הרובע המזרחי – רובע נחלים המקודמת בימים אלו בחלקו הצפוני של הכביש. המתחם יכלול תוספת של כ-2,000 יח"ד, תוספת לאזור התעסוקה הקיים  בכ-612 דונם, מבני ציבור ומרכז תחבורה שיכלול גם תחנת רכבת. מועד צפוי לאכלוס 2028. התוכנית מתוכננת ע"י אדריכל עפר קורין ממשרד קורין יחיאל אדריכלים.

מתחם אופקים – דרום מערב
ממוקם בדרום מערב העיר אופקים, דרומית לישוב המתוכנן דניאל ומתפרש על שטח של כ-7,347 דונם. המתחם אמור  לכלול תוספת של כ-10,000 יח"ד בצפיפות ממוצעת של 18 יח"ד לדונם נטו, תעסוקה כ-150,000 מ"ר, מסחר, מוסדות ומבני ציבור. "העיר אופקים נמצאת בתנופת פיתוח משמעותית בשנים האחרונות, במסגרתה אושרו מספר מתחמי מגורים בותמ"ל. במקביל, רמ"י מקדמת בעיר שני מהלכי תכנון, תכנית אב להתחדשות עירונית לעיבוי וחיזוק המרקם הקיים עם תוספת של כ-1,000 יח"ד וכן הרחבה נוספת של שטח העיר במתחם זה", כך מציינים ברמ"י. התכנון נעשה ע"י משרד "יסקי מור סיון אדריכלים", בניהולו של אדריכל אבנר אקרמן.

שר הפנים, משה ארבל // צילום: דוברות משרד השר
שר הפנים, משה ארבל // צילום: דוברות משרד השר

שר הפנים, משה ארבל, מסר כי: "דווקא היום בעוד העיר קריית שמונה מפונה בינתיים ממשלת ישראל מאשרת תכנון מהיר לאלפי יחידות דיור בקרית שמונה ואופקים שיביאו פתרונות דיור בר השגה גם לחיילי צה״ל שנלחמים בגבורה בצפון ובדרום״.

הרב יצחק גולדקנופף, שר השיכון והבינוי // צילום: אלעד זגמן, ענבה, לע"מ
הרב יצחק גולדקנופף, שר השיכון והבינוי // צילום: אלעד זגמן, ענבה, לע"מ

שר הבינוי והשיכון, הרב יצחק גולדקנופף, מסר כי: ״הנחתי את רמ״י לעשות הכל ולקדם את הרחבת וחיזוק הפריפריה, חיבורה למרכז הארץ, בד בבד עם מתן תמריצים להבאת זוגות צעירים. כל אלו, יביאו לשיגשוג ופריחה של הפריפריה״.

ינקי קוינט // צילום: ברונו שרביט | Depositphotos
ינקי קוינט // צילום: ברונו שרביט | Depositphotos

ינקי קוינט מנהל רשות מקרקעי ישראל: "אני מברך על אישור ועדת השרים לקדם במסלול מהיר את התכניות אותן רמ"י יזמה ל 12000 יח"ד באופקים ובקריית שמונה. רמ"י מקדמת בעת האחרונה תכניות רבות לעשרות אלפי יחידות דיור בצפון ובדרום ובין היתר בנתיבות שדרות אשקלון.

עינב רינגלר, מנהלת אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל, ציינה כי: "רמ"י רואה את חיזוק יישובי הדרום והצפון כיעד עליון ותמשיך לתכנן אזורים אילו על מנת לחזקם ולתרום לשגשוג ולפיתוח שלהם". 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות