banner
אליעד מלמד | קבוצת ביתא // יחצ
אליעד מלמד | קבוצת ביתא // יחצ

ברנז'ה 38 עם אליעד מלמד מ'קבוצת ביתא'

מדור ברנז'ה 38 בפורטל "מגדילים", מכיר לכם באופן אישי את האנשים שמאחורי העשייה בתחום ההתחדשות העירונית, תמא 38 ופינוי בינוי

תמונה: אליעד מלמד // יחצ

מדור ברנז'ה 38 בפורטל "מגדילים", מכיר לכם באופן אישי את האנשים שמאחורי העשייה בתחום ההתחדשות העירונית, תמא 38 ופינוי בינוי.

הכירו את אליעד מלמד, מנהל אימפקט חברתי בחברת נדל"ן העוסקת בהתחדשות עירונית – "קבוצת ביתא"

כמה שנים בתחום העיסוק?
בתפקידי הנוכחי בקבוצת ביתא אני שנה וקצת, ומדהים כמה הספקנו כבר לעשות . לפני כן עבדתי 11 שנים בעמותת ארץ עיר, שהייתי מבין מייסדיה, במספר תקפידים: סמנכ"ל פיתוח עסקי חברתי, סמנכ"ל כספים, ומנהל תחום קהילות המתיישבות ופועלות בפריפריה אותו יזמתי.

מנטור שהשפיע עליך בתחילת הדרך?
אסף אלבר (מנהל מרכז שח"ף). אסף היה המנהל ישיר שלי, אבל בפועל שימש יותר כמנטור עבורי. הוא זרע בי את הזרעים של ניהול שיתופי פעולה בין גופים בעלי אינטרסים קצת שונים. לימד אותי כיצד להעצים וללוות את העובדים ויזמים שאיתם עבדתי מתוך העיקרון שאם אתה נותן תנאים ומאמין שאפשר לשנות עולמות אז עם הרבה מאמץ ויצירתיות ניתן להגיע לכל מטרה.

ההישג שאתה מתגאה בו?
בתקופת עבודתי בארץ עיר הובלתי את העמותה לצמיחה והשפעה משמעותית בהיקף ארצי. ממחזור של כשני מיליון ₪ בתחילת עבודתי ל 15 מיליון ש"ח לשנה, מעבודה עם כשלושה ישובים לעבודה עם 30 ישובים מהכנסות של 95% פילנתרופיה ליצירת הכנסות ממשלתית ועצמיות של כ 70%. בתקופה זו הובלתי פיתוח של שני תת עסקים תחת העמותה אחד בתחום תיירות תוכן בפריפריה והשני פיתוח של תחום ההתחדשות העירונית בפריפריה שמשלב עבודה קהילתית וחברתית בשכונות עם השקעות עסקיות, פילנתרופיות וממשלתיות. פעילות זו הובילה אותי לעבור לעבודה בקבוצת ביתא העוסקת בהתחדשות עירונית, הבנתי את גודל ההשפעה החברתית שיש לפרויקט שכזה על שכונות בפריפריה במידה ועושים אותו בעיניים חברתיות שרואות את תושבי המקום ואת עתידם. אני שמח על המעבר לקבוצה, נכנסתי ישר לעניינים לתווך פרויקטים גדולים, עם תכנון חדשני, בחברה דינאמית עם וויב צעיר , שחושבת ומתכננת בגדול ופועלת עם כל הלב לקדם שכונות וותיקות.

מה הרגע הכי מאושר שהיה לך בתפקיד?
לפני כמה חודשים ביתא, קרן שחף ועיריית חיפה הוציאו קול קורא להפעלת מיזמים חברתיים וקהילתיים בשכונת קרית אליעזר בחיפה כחלק מההשקעה של קבוצת ביתא בהתחדשות העירונית בשכונה. הרגע המאושר היא לראות שאיך השקעה רבה בבניית השותפות ואסטרטגיית פעולה, משהו שאתה מתכנן ובונה שנים יוצא לפועל ועם רוח גבית ואמונה מאוד גדולה מצד בעלי הקבוצה. במסגרת הקול קורא חלק מתקציב שיווק נדל"ן הולך למימון עמותות בשכונה המתעסקות בחינוך, קהילה ותרבות ועוזרות לפתח את השכונה. העמותות שנבחרו במסגרת הקול הקורא יפעלו להשקעה בחינוך ותרבות יחד עם תושבי השכונה ומשיכה של קהילות משימתיות שיעברו לשם לחיי קבע ויפעלו לקידום איכות חיים יחד עם תושבי המקום הוותיקים. הפעילות נעשית באמצעות מודל ייחודי המשלב תהליכי התחדשות קהילתיים- חברתיים עם תהליכי התחדשות עירונית פיזית שאותה תבצע קבוצת ביתא. המודל משלב את התכנון העורבני המתקדם עם שיווק חדשני וחברתי שאני מאמין שבעתיד יהיה סטאנדרט בתחום.

מה המצב הכי מייאש שנתקלת בו?
עבדתי כנציג קבוצת ביתא עם קואליציה של ארגונים נוספים לשכנע את כל חברי ועדת הכספים להצביע בעד התיקונים לחוק עידוד השקעות הון שיאפשר הגדלת הטבות מס לקידום וכדאיות של פרויקטים של התחדשות עירונית עם שכירות ארוכת טווח בפריפריה. במסגרת הדיונים על החוק נוצר ויכוח בנוגע להטבות באחוזי מס ליחידים לעומת אחוזי מס לחברות וסביב נושא זה קידום החוק נתקע. אחרי עבודה מאוד קשה ומקיפה מול כל הגורמים המעורבים לראות את החוק נדחק למגירה מאוד מאכזב ומייאש. במיוחד כי הוא היה יכול לשנות את המציאות של אלפי תושבי הפריפריה שגרים בשיכונים ישנים ומסוכנים במידה ותהיה רעידת אדמה או טילים ושהיו שמחים מאוד לקבל דירה חדשה ומשופצת במסגרת התחדשות עירונית. אני מקווה מאוד שנצליח להחזיר אותו לשולחן הוועדה ולהצבעת הכנסת.  

כמה שעות מתוך 24 מוקדשים לעבודה?
11/12 שעות פלוס מינוס, מנסה להשקיע לפחות 3-4 שעות ביום לבנותי ולמשפחה. אבל העבודה בביתא היא כמו לעבוד בחברה משפחתית שבה אני מגשים את השאיפות והחלומות שלי. אני נהנה מהעבודה והעשייה.

מסעדה או בית קפה מועדפים לקיום פגישות?
קפה רינגל בלום בב"ש. מסעדת פסטות ודגים מעולה שאכלתי בה לא מעט במהלך השנים בהם גרתי בב"ש. האוכל במסעדה מוכן על ידי בני נוער בסיכון שעוברים שיקום ולומדים להיות שפים. לצערי המסעדה נסגרה לפני כחודש לאחר פעילות של כמעט 10 שנים.

חופשה מועדפת?
המתכון המנצח לחופשה זה- אוכל טוב, אנשים חמים והרבה ירוק ומים. תמיד אעדיף חופשות באזורים כפריים עם מסלולי הליכה ולינה בשטח שהיום קצת פחות אפשרית עם הילדים. בקיץ היינו בחופשה כזו ברומניה שם ניכר מאוד השילוב בין הישן לחדש. אנשים נוסעים על עגלה עם סוס ומחזיקים ביחד סמארטפון. אנשים מיוחדים חיים באוזרים אלו, חמים ונעימים.

קולגה בענף שאתה רוצה לפרגן לו?
אשמח לפרגן לסתיו חביב, אחראית על מחלקה לאחריות משותפת בעיריית חיפה אשר מונתה לאחרונה להיות המתכללת של קריית אליעזר מתאם עירית חיפה. לסתיו יש יכולת לעשות עבודה לא פשוטה וסיזיפית בסבלנות רבה ולהצליח לייצר חיבורים שנראים בלתי אפשריים. סתיו היא בחורה אמתית וכנה עם יכולות מצוינות לגרום לדברים לקרות, היא בן אדם של מעשים וזה ניכר בהצלחותיה.

המלצה לנכנסים לתחום?
בשביל לעבוד בתחום הנדל"ן בכלל ובהתחדשות עירונית בפרט צריך המון סבלנות ואורח רוח. חשוב לגשת לכל פרויקט עם אמונה והרבה יצירתיות ולהקיף עצמך בשותפים וחברים שיכולים לחלום ולהפוך ביחד את השאיפות לפרקטיקות שמשנות חיים של אנשים ויש להם ערך כלכלי גבוה.

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות