banner
אילוסטרציה // מגדילים
אילוסטרציה // מגדילים

דו"ח חדש: הפרות וליקויי בטיחות ב-364 אתרים של מתחמי פינוי בינוי

דו"ח חדש של המוס"ל מציג את הפרות הבטיחות במתחמי פינוי בינוי בישראל: ב- 39% מהאתרים חסר שילוט תקני, ב- 17% מדרכי הגישה אינן בטיחותיות, ב-10% מאתרי הבנייה נמצא כי עבודת בנייה מתבצעת ללא ניהול ישיר – כל הממצאים והדגשים של המוס"ל

שנת 2021 היוותה נקודת מפנה ענף הבנייה, ובעיקר בהתנעה מחודשת של גלגלי ההתחדשות העירונית. בשנה זו ניכרת עלייה משמעותית במתן היתרי הבנייה, כאשר במיזמי פינוי-בינוי ניתנו היתרים לכ-7,000 יחידות דיור ב-32 מתחמים (עלייה של כ-300%) ובמיזמים לפי תמ"א 38 ניתנו היתרים ל- 13,163 יחידות דיור ב-545 בניינים (עלייה של 25%). בשנת 2021 חלה עלייה במספר ההיתרים שניתנו ביחס לשנת 2020 בשיעור של כ-300% בפינוי-בינוי ו-25% בתמ"א 38.  לצד תנופת ההתחדשות העירונית, קיימים סכנות רבות באתרים אלו שאינם מטופלים כראוי על ידי מנהלי העבודה באתר.

דו"ח חדש של המוס"ל (המוסד לבטיחות וגהות), שאבחן את הפרות וליקויי הבטיחות ב-364 אתרים של מתחמי פינוי בינוי, מציג נתונים קשים על פערים בניהול הבטיחות באתרי הבנייה שהבולטים שביניהם: 39% מהאתרים היה חסר שלט בכניסה לאתר עם פרטי בעלי התפקידים והחברה המבצעת את הבניה, 34% מהאתרים היה חסר למנהל העבודה פנקסי עבודה כללים, 17% מהאתרים נמצאו דרכי גישה לא בטיחותיות, ב-16% מאתרי הבנייה נמצאו משטחי עבודה ומדרכות עם בורות ללא גידור בעומק העולה על 2 מטרים, 10% מאתרי הבנייה נמצא כי עבודת בנייה מתבצעת ללא ניהול ישיר ומתמיד של מנהל עבודה.

במהלך החציון הראשון של שנת 2022 המוסד לבטיחות ולגיהות המשיך להגביר את פעילותו בחניכת מנהלים לקידום הבטיחות באמצעות אבחונים במקומות העבודה, וביצע כ-5,003 פעילות אבחון והדרכות בטיחות באתרי בנייה, כ-364 פעולות אבחון והדרכה בתחום הבטיחות באתרי הבנייה, המוס"ל שם דגש מיוחד בפעילות ההדרכתית במבני מגורים ומבני תעשייה וציבור וכמו כן גם באתרים של התחדשות עירונית ושיפוצי מבנים קיימים.  

דגשי בטיחות למזעור הסיכון לעובדי אתרי הבנייה בזמן הריסת מבנה באתר הבנייה:

נפילות מגובה: בכדי למנוע נפילה מגובה, המוס"ל ממליץ להוסיף אמצעי הגנה ליד פתחי קיר גדולים. גם פתחי הרצפה חייבים להיות מאובטחים עם אמצעים המסוגלים לעמוד בעומסים שעשויים להיות מוטלים עליהם. פתחים המשמשים לסילוק פסולת אסור שיעלו על 25% משטח הרצפה הכולל. במבנים מסוימים, אף קיים סיכון בו העובדים עלולים ליפול למרתף ויש לנקוט באמצעי זהירות מתאימים. תקנות הבטיחות בבנייה קובעות שעובדים הפועלים על משטח אופקי או אנכי שיש לו צד או קצה בלתי מוגן בגובה של 6 מטר או יותר חייבים להיות מוגנים מנפילה על ידי מערכת לעצירת נפילה אישית, מערכת רשת ביטחון או מערכת מעקה בטיחות.

חשיפה לחומרים מסוכנים ועובש: במהלך סקר הנדסי מקדים, קיימת סבירות גבוהה למצוא חומרים כמו אסבסט או עופרת הנמצאים לעתים קרובות בבניינים בני 40 שנים ומעלה, וייתכן שיידרשו בדיקות כדי לאשר את נוכחותם של חומרים מסוכנים. הסרת אסבסט וחומרים אחרים כרוכה בציות לתקנות הבטיחות השונות ובנוסף לאלו של המשרד להגנת הסביבה. במבנים להריסה אשר נפגעו מנזקי מים יש לקחת בחשבון חשיפה לעובשים.

מפגעי סיליקה ורעש: הריסת בטון, המשמש ליסודות, עלולה לחשוף את העובדים והסובבים לאבק סיליקה ולהוביל למחלות מקצוע, כולל סרטן ריאות, מחלת ריאות חסימתית כרונית, מחלת כליות וסיליקוזיס – מחלת ריאות חשוכת מרפא. לצד אלו יש גם סיכוני רעש המצריכים הקפדה בנושא הגנה על שמיעה. 

פיזור אבק: סוגים שונים של אבק יכולים להתפזר במהלך עבודות הריסה, במיוחד כאשר מבנה מגורים שלם מופל. בדרך כלל, הצוותים יתיזו מים על המבנה כדי להתמודד עם פיזור האבק. בלימת פיזור האבק קריטית במיוחד כאשר אתר ההריסה נמצא באזור מגורים מיושב. ריסוס עם ערפל מונע את פיזור האבק למבנים הסמוכים לאתר בו מתבצעת עבודת ההריסה.

עבודה בתנאי חום: חום יכול להיות בעיה נוספת הקשורה לעבודות הריסה, במיוחד אם העובדים לובשים מסיכות או ביגוד מגן הנדרש בעבודות עם חומרים מסוכנים. המעסיקים חייבים להשגיח ולפקח על העובדים לאיתור סימנים של עומס חום ולספק מים, מנוחה וצל.

סיכון לפגיעה במרחב ציבורי: הריסה של מבנה מחייבת הערכת סיכון לפגיעה במרחב הציבורי כתוצאה מפעולת ההריסה או פיצוץ יכולים לעוף חלקים מעבר לאתר הבנייה ויש להעריך סיכון זה, ולפעול בתכנון מקדים למזעורו.

לסיכום, פרויקטים של התחדשות עירונית הם מבורכים ומטרתם לפעול נגד יוקר המחייה ולספק דיור חדיש, מוגן, בטוח וראוי יותר לאזרחי ישראל. לצד זה, אסור לזלזל בנהלי הבטיחות באתרי הבנייה. אני קורא למנהלים להשתמש במדריכי המוס"ל ויחד איתם לבצע אבחון סיכונים וחניכה לדרכי מזעור הסיכונים הספציפיים להריסת מבנה באתר, לדוגמא: שימוש בציוד מגן אישי, הגנה מפני נפילה, התקנה ועבודה על פיגומים, חללים סגורים, סיכוני חשמל, עבודות ריתוך וחיתוך. קיימת חובה לספק הדרכת בטיחות לכל עובד חדש, ולאחר מכן לוודא שהעובד מקבל באופן קבוע, הדרכה עדכנית על הסיכונים באתר. אנו צריכים לפעול ביחד למנוע את התאונה והנפגעים באתרי הבנייה, אני מזמין את כל היזמים והקבלנים לפנות אלינו לסיוע ללא עלות. 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות