banner
עדי מגדל // צילום: דורון קדלץ
עדי מגדל // צילום: דורון קדלץ

רוכשים דירה? כך תוכלו לחסוך עד כ-30% מצריכת החשמל

היזמים והקבלנים יידרשו להציג בפני רוכשי הדירות את דירוג האנרגיה – הרוכשים יוכלו לחסוך עד כ-30 אחוזים מצריכת החשמל והאנרגיה בכלל בדירתם החדשה // דעה

מהנדסת עדי מגדל 11.07.2022

לא רבים שמו לב, אולם לאחרונה קיבלה ועדת הכלכלה של הכנסת החלטה דרמטית המשדרגת את שוק הדיור בישראל לתקן שממנו נהנות 27 מדינות האיחוד האירופי. מדובר בהחלטה לחייב את כל היזמים והקבלנים, להציג בפני רוכשי הדירות את דירוג האנרגיה של הדירה שאותה רכשו.

מדובר בהחלטה דרמטית לא רק מבחינת הרוכשים, שיוכלו לחסוך עד כ-30 אחוזים מצריכת החשמל והאנרגיה בכלל בדירתם החדשה, אלא גם ובעיקר מבחינת שוק הדיור בכלל המשק הישראלי בפרט, שיוכל באמצעות החלטה זו לחסוך מיליארדים רבים שמבוזבזים מידי שנה שלא לצורך על צריכת אנרגיה מיותרת.

יתרה מכך: הדירוג החדש יחייב כל קבלן וקבלן להציג הן בפני רוכש הדירה והן בפני משרד האנרגיה, דו"ח מפורט ומממוחשב שיציג במדויק את הדירוג האנרגטי של הדירה, כפי שמתרחש בשוק האירופאי, כלומר מדובר בצעד ענק לצמצום הפער התפיסתי בין ישראל לאירופה. לשם המחשה, הציון הגבוה ביותר יהיהA+  והנמוך ביותר יהיהF-  בדומה לתקן האירופאי ולשיטת הציונים הנהוגה בבתי הספר באירופה.

לאחר ההחלטה מחודש מרץ האחרון לאמץ את תקן 5281 לבניה ירוקה, זוהי לטעמנו ההחלטה החשובה ביותר. נכון להיום, לפרוטוקול, רוב רובם של רוכשי הדירות אינם מתמצאים ומבינים כלל ועיקר בכל מה שקשור להתייעלות אנרגטית ומשמעותה, הן כלכלית והן רפואית, במהלך השנים הארוכות שבהן יחיו באותה דירה.

מעבר לחסכון הדרמטי בצריכת החשמל, ההתייעלות האנרגטית תבוא לידי ביטוי בדירוג משמעותי של איכות החיים של רוכשי הדירה, החל מבידוד תרמי של הבניין בכלל והדירה הנרכשת בפרט, של גודל החלונות בדירה ואיכות הזכוכית, ניצול מיטבי של העמדת הבניין על מנת לאפשר כניסת אור שמש מקסימלית, ובמיוחד במדינה ים תיכונית דוגמת ישראל הנהנית מיותר מ-300 ימי שמש בשנה ועוד.

ההחלטה, שהייתה יוזמה משותפת של משרדי השיכון, הגנת הסביבה והאנרגיה, תייצר לטעמי מהפכה בכל מה שקשור לתרבות הבנייה ותרבות המגורים במדינת ישראל, שהיו עד כה דומות בתפיסה שלהן הרבה יותר למדינת עולם שלישי, מאשר למדינה מודרנית מפותחת החברה ב-OECD.

היא תגרום מחד גיסא ליזמים ולקבלנים מחויבות הרבה יותר עמוקה ויסודית לאיכות המוצר שאותו הם בונים, מה שלא קרה עד כה במקרים רבים. מאידך גיסא היא תהפוך את רוכשי הדירות, שעד כה התמקדו בעיקר במחיר הדירה, בשטח ובמפרט, לקבל תמונה ממוחשבת אמינה ומדויקת של איכות המוצר שאותו רכשו. 

אבל נשכח כי דירה הינה המוצר היקר ביותר שרוב רובם של הישראלים רוכשים במהלך חייהם. כל מי שרוכש, לדוגמא, מכונית, בודק בשבע עיניים את רמת הנוחות שלה, האמינות שלה וכו', זאת בנוסף למחיר ולמפרט הטכני של המוצר. כנ"ל רוכשי מוצרים חשמליים ביתיים או חבילות טיסה לחו"ל. 

דווקא ברכישת מוצר כה יקר דוגמת דירה, שכולל במרבית המקרים גם הון עצמי וגם משכנתא גדולה, שומה על הרוכש לקבל מידע עדכני, אמין וקוהרנטי של איכות המוצר שאותה רכש. חובת דירוג האנרגיה, ללא ספק, תיצור מעתה ואילך סטנדרטים חדשים לחלוטין!

*כותבת המאמר, מהנדסת עדי מגדל, היא מבעלי חברת Greener קיימות ובניה ירוקה 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות