banner

מנכ"לית אפריקה התחדשות עירונית: "אני לא מתהדרת במספר הפרויקטים שמתויקים בקלסר"

עו"ד רונית אשד לוי: "הדיירים נותנים לי מפתח לבית שלהם ואנחנו מתייחסים לזה בחרדת קודש, אני רוצה שייבחנו אותי, אני עומדת למבחן כל הזמן"

עו"ד רונית אשד לוי, מנכ"לית אפריקה ישראל התחדשות עירונית, עומדת בראש אחת מחברות הנדל"ן הגדולות בישראל להתחדשות עירונית, שהיתה מבין הראשונות להתגייס לסייע לעורף ביום שאחרי ה 7.10. בראיון לאולפן הפתוח של מגדילים, בהנחיית כרמלה קופר, היא אומרת "כל עם ישראל התגייס והלוואי שרק נמשיך לראות את זה" אבל גורמים בכירים בעיריית אשקלון מספרים, שבימים שכולם פחדו להגיע לעיר המטווחת, היא התייצבה. אם תשאלו את רונית אשד לוי, בנושא, היא תגיד שזו היתה תגובה טבעית. "באשקלון נבחרו כיזמים לקראת החגים, עוד לא התחלנו לקדם חוזים ואז פרצה המלחמה והיה רצון מאוד גדול להתגייס ולעזור", אומרת אשד לוי. 

איך מצליחים לזכות באמון הדיירים בימים כל כך קשים?
"עשינו זום עם דיירים, ביקשנו לדעת איך אפשר לסייע. מצאנו שמאוד ריגש אותם שפנינו, והכי בער להם זו סוגיית הגישה למקלטים, שלא היו שמישים, ללא תאורה, ללא מים זורמים. יום למחרת ירדנו לשטח, מיפינו את המקלטים, קיבלנו תרומות מעוד גורמים והשמשנו 12 מקלטים, כל העובדים התגייסו, ועשו זאת ברצון מתוך תחושת שליחות. התושבים משתמשים במקלטים, זה תרם לתחושת המוגנות והחוסן וזה מתחבר מאוד לתחום ההתחדשות העירונית, שבאמצעותה אנחנו יוצרים מלאי של דירות ממוגנות בכל הארץ".

יש תחושה שהמלחמה לא האיצה את הדיירים לקדם התחדשות עירונית.
"בסוף, לא נעלם המשא ומתן, הם רוצים תמיד לדעת מה עוד אפשר לקבל, עדיין כל דייר רוצה למקסם כמה שיותר אבל יש לזה פתרון. כשרשות מקומית אומרת 'אנחנו לא מאשרים לקבל יותר מתמורת מטרים מסוימת', אז זה משרת את המטרה, העיר יודעת מה היא צריכה לתת במכפילים, הדיירים יודעים מה הם יכולים לקבל ולא בוחנים כל מטר, הרי מה שחשוב הוא המאה אחוז, לבצע פרויקט ברמה הכי גבוהה, עם יזם מוביל שיודע לקחת אותך את כל הדרך

כי הדרך מאוד ארוכה". 

ועדיין, יש פער בין הרצון לבין הזמן שלוקח לקדם פרויקטים, מדוע?
"זה מצער שיש פער, לקח זמן עד שהשוק למד לדבר התחדשות עירונית והבין את החשיבות. הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית עשתה עבודה נהדרת עם הקמת המינהלות להתחדשות בערים. התחדשות היא מורכבת, צריך לגבש הסכמות, לייצר תכנון, זה פעם בחיי בנייין, אז הדברים צריכים להיעשות בכובד ראש. 

"ועדיין, זו משימה לאומית, צריך להקצות משאבים, לשים כוח אדם איכותי בוועדות, עיר צריכה להגיד שהיא שמה את זה בראש סדר העדיפויות. עיריית ירושלים למשל, אמרה את זה בצורה ברורה, ורואים שם עליית מחירים בגלל ההתחדשות העירונית, צריך לרצות אבל גם לדעת ליישם. יש שם אלפי אנשים שנהנים היום מהתחדשות עירונית בירושלים, ראש העיר ומהנדס העיר יושבים איתנו, דוחפים קדימה".

יש ראשי הערים שמאוד דואגים מעומסי תשתיות, איך עוזרים להם?
"צריך ראייה מתכללת, אי אפשר להגיד שכל האשם בעיכובים נמצא אצל מישהו אחד אבל צריך לבדוק איפה החסמים ולתת פתרונות, יזמים מוכנים להירתם לכך. לחזק את מרכזי הערים, זה שומר את העיר חייה, במקום לפתוח עוד שכונות לוויין". 

האם אפשר לקדם התחדשות עירונית בפריפריה?
"אנחנו בונים בכל מדינת ישראל, אנחנו פעילים בכל מקום שבו אנחנו מרגישים שיש רצון. 

בנוף הגליל למשל זה אתגר כי צריך מכפיל גבוה, הקרקע צפופה אבל אנחנו לא מרפים ידנו מהעשייה, יש שם רשות מקומית תומכת, שמוכנה לייצר פתרונות ולחשוב מחוץ לקופסא ולכן, אנחנו שם. מנגד, יש עסקאות שמגיעות עם מכפילים גבוהים ורווח אבל אם אנחנו לא מזהים רצון ברשות המקומית אז לא נשקיע בזה את הזמן. אני לא מתהדרת במספר הפרויקטים על הנייר אלא במספר הפרויקטים שנדע לממש ולהביא לגמר. המטרה היא לא לתייק פרוייקטים בקלסר. אנחנו נפגשים עם כל הדיירים בכל הארץ לישיבות עבודה שוטפות, לא הייתי עושה את זה אם הייתי חושבת שאני לוקחת אותם לסיבוב שאין לו סוף".

איך בוחרים חברה יזמית שיכולה להחזיק את התקופות הקשות לאורך השנים?
"חברת כלל רכשה 20 אחוז ממניות אפריקה ישראל התחדשות עירונית, הזרימה לחברה 337 מיליון שקל וזה העניק לחברה תג מחיר של 1.7 מיליארד שקלים. אפריקה התחדשות היא אחת החברות היציבות והאיתנות בשוק, ודיירים צריכים להבין עם מי הם נכנסים לקשר הארוך הזה. צריך לבחור איכות, לדעת שהיזם עשה את זה, יודע לעשות את זה, שיש לו רצון ואנרגיה, שהוא ישקיע את התשומות ולא ישים אותך בעוד שורה של מסמכי האקסלים. לכן יש לי פגישות של מעקב עם הדיירים, הם נותנים לי מפתח לבית שלהם, ואנחנו מתייחסים לזה בחרדת קודש הראויה, אני רוצה שייבחנו אותי, אני עומדת למבחן כל הזמן, ואני רואה שאנחנו עומדים במבחן התוצאה".

האם יש הרגשה ליזמים שהממשלה שכחה אותכם בתקופת המלחמה?
"הרשות הממשלתית עושה עבודה מופלאה להשאיר את ההתחדשות על סדר היום. היום יש עוד דברים בוערים לצערנו, ואני חושבת שהפתרון צריך להיות ברמת הרשויות המקומיות, שם יפתרו הדברים יותר מהיר, יותר יעיל, ראשי הערים מחוברים לצרכים של התושבים והעיר ואנחנו לא מגיעים לאי בודד, צריך לדעת להשתלב במרקם הקיים".

מה מצב העסקות היום בשוק, יש התאוששות?
"מרגשיים התעוררות במשרדי המכירות של החברות, מתקיימים מכרזי דיירים, יש הבנה שאין לנו ארץ אחרת, אנחנו כאן בשביל להישאר, ומדינת ישראל מוכיחה חוסן מאוד גבוה. כולנו מאמינים בה מחדש, אני חושבת שזה שולח אותנו לחזור לעבוד, לעשות עסקאות ולשמור על שגרה ככל הניתן". 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות