banner

בעלי דירות שרוצים ממ"ד עכשיו עלולים לסכן פרויקטים להתחדשות עירונית

עו"ד רועי גלעד דורון, התגייס ללחימה בחזית ובעורף, מספק ביטחון לדיירים אבל גם מסביר: "זכויות הבנייה לא יגדלו בעקבות המלחמה"

עו"ד רועי גלעד דורון, סמנכ"ל התחדשות עירונית – דן נדל"ן מקבוצת דן, יצא למילואים עם פרוץ המלחמה. בעיצומה של הלחימה הוא ממשיך לקדם גם התחדשות עירונית בשכונות הוותיקות של ישראל ולהושיט יד לבעלי הדירות, שזקוקים למעטפת. "זה כבוד גדול בשבילי להיות מישהו שמחדש את הארץ, להיות חלק מקבוצת דן", הוא אמר באולפן הפתוח של "מגדילים", וסיפר על רגעי האימה של ה – 7.10: "לא ראינו את זה מגיע, זאת היתה חבטה חזקה בבטן הרכה שלנו, ואני חושב שהיינו בשוק מהאכזריות. המשפחה שלי טסה לחו"ל, ואני יצאתי להתגייס למילואים. יש מחיר לחיות במדינה שלנו וזה המחיר, לסכן את החיים".

עוד הוא סיפר כי בדן נדל"ן מקבוצת דן, נרתמו לעשייה התנדבותית בעורף. "מי שלא נלחם ולא תורם בצורה צבאית אז תורם אזרחית", הוא אומר, "בחברה אנחנו משתלבים בקטיף עם החקלאים, חילקנו דגלי ישראל להעלאת המורל ועד לערכות סיוע למקלטים, כדי לעזור לדיירים שלנו ולמדינה". עוד לדבריו, המשך הפעילות לבניית הארץ, היא משימה שחייבת להמשך. "הדרך השנייה לעזור, היא לעלות את התל"ג (תוצר לאומי גולמי) וזה על ידי עבודה. אנשים צריכים להרים את הראש ולהמשיך לעבוד, אנחנו עם חזק, תמיד התקיימנו על חרבנו, וצריך להתקדם ולחשוב על השנים הבאות, שזה חידוש הארץ ומיגון כמובן".

מה מצב בעלי הדירות בפרויקטים להתחדשות עירונית?
"בהתחלה היה קשה מאוד, הרבה מאוד כנסים ומפגשים נדחו. המצב תפס אנשים בכל מיני מעגלים של החיים, נגע בכולם. אז היתה הקפאה ועכשיו מרגישים התעוררות. בחתימת חוזים נקבעים כבר תאריכים חדשים למפגשי דיירים, ואני כולי תקווה שנחזור לתלם".

אתם מצלחים לייצר עבורם ודאות?
"אנחנו עורכים שיחות אישיות ושיחות קבוצתיות בזום, מחזקים אותם, אנחנו שם בשבילם, יש אזורים שיותר צריכים אותנו, באזורים המרוחקים מהמרכז צריכים את תחושת הביטחון. ויש עוד סוגיות, למשל, במרכז יש לנו פרויקט שמאוד רוצה לבנות ממ"דים (מרחב מוגן דירתי) עכשיו, ואני מבין את הצורך ומצד שני זה מסכן את הפרויקט, כי לא תהיה התאמה לתוכנית. זה יכול להקשות ולפגוע בפרויקט, כי לא יאשרו ליזמים עוד זכויות בנייה. מאידך, יש פרויקטים שדיירים רוצים לחתום ולקדם את הפרויקטים. צריך להיות יצירתיים, ולמצוא את הפתרונות הנכונים".  

זה הזמן לרכוש דירה?
"לפני חצי שנה הריביות עלו, המימון עלה, ראינו האטה במכירות, וראינו שהשוק הלך לקיפאון או ירידת מחירים. עכשיו אני מסתכל על כל העולם ורואה את האנטישמיות, ואני רואה שיש צפי לעלייה לארץ המונית, בעוד שבמדינה מייצרים בין 25-45 אלף בתי אב בשנה, במצב טוב, ככה שאם יעלו הרבה אנשים יהיה יותר ביקוש מהיצע והמחירים יזנקו. 

"בנוסף, היזמים עוד לא שיכללו את עלויות הביצוע שעלו בעקבות המלחמה. למשל, יש יזמים  בינונים או כאלו שעובדים עם הפועלים הפלסטינים, שעכשיו בשל מחסור בידיים עובדות, דורשים מהם תשלום של פי ארבע עבור יום עבודה, וזה יתגלגל אל הצרכן". 

איפה נהיה 'ביום שאחרי' המלחמה?
"נהיה במקום טוב ובטוח, אני מאמין שהמחירים בעוטף יעלו, וגם בצפון חייבים לפתור את הבעיה, שזה לא ייפול על הדור הבא, זה צריך להיפתר בדור שלנו. צריך לסיים עם הסאגה הביטחונית, שישראל תהיה מדינה בטוחה. נמשיך לבנות בצפון בדרום ובאזורי הביקוש, ונתקדם קדימה".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות