banner
הדמיית פרויקט ברזיל ירושלים // איוולב מדיה
הדמיית פרויקט ברזיל ירושלים // איוולב מדיה

כיצד תכנון נכון של פרויקט פינוי בינוי יסייע לכם בבניית חיי הקהילה?

"לדיירים היה חשוב לשמור על אופי של שכונה פסטורלית ועל בנייה שתשמר את הקשר הישיר בינם לבין  החיים הפעילים והתוססים במהלך כל שעות היממה" – אלי בלומנטל מקבוצת אבני דרך על הדרך הנכונה להתחדשות עירונית

מירב דוסטר 11.08.2022

ירושלים הפכה להיות אחת מהערים המובילות בתחום פינוי-בינוי בישראל כאשר בשנת 2020 לבדה קידמה מעל 30 אלף יח"ד. אלי בלומנטל, מנהל התחדשות עירונית בקבוצת אבני דרך מספר שהמנהלת להתחדשות עירונית בחברת הרשות לפיתוח ירושלים, השכילה לתמוך בנושא ומשקיעה מאמצים רבים בתחום שיביאו בסופו של תהליך להגדלת היקף היצע הדיור בעיר, לשיפור בבטיחות המבנים ולחידוש השכונות. וזאת לצד, מציאת פתרונות לזוגות צעירים ולהגירה חיובית של אוכלוסיות חדשות שיגיעו לעיר. 

קבוצת אבני דרך המתמחה בתחום ההתחדשות העירונית, התמקדה בשנים האחרונות באזור המרכז בערים רמת גן, ת"א, גבעתיים וחולון. בימים אלה מקדמת הקבוצה שני פרויקטים רחבי היקף בקריית יובל בירושלים, פרויקט יובל מסוג תמ"א 38 ופרויקט "ברזיל" מסוג פינוי-בינוי.

הדמיית פרויקט יובל // ויופוינט
הדמיית פרויקט יובל // ויופוינט

פרויקט "יובל" נמצא בימים אלה בביצוע ובסופו ייבנו 5 בניינים בני 7 קומות הכוללים 150 יחידות דיור חדשות במקום 80 יחידות הדיור הקיימות, וכן חניון תת קרקעי. תכנון הפרויקט כולל גם אזור פיתוח סביבתי – שטחים ירוקים, פינות משחק ופנאי, אמפי לשימוש הדיירים ומצפה אל הנוף הפתוח. "הפרויקט נעשה ביוזמת הדיירים", מספר בלומנטל, "הם יצאו למכרז בו השתתפו עשרות יזמים שונים וחיפשו יזם חברתי שידע לשלב בתכנון הפרויקט את הכדאיות הכלכלית ורווחת הדיירים ודרישותיהם החברתיות. האתגריים המרכזיים היו בהחתמות הדיירים, בעיקר המבוגרים ומציאת פתרונות יצירתיים וכן העבודה והדרישות של הרשויות השונות לצורך קבלת היתרים".

בלומנטל מוסיף כי, כבר בשלבים הראשונים של התכנון זיהו היזמים את צרכי הקהילה החזקה הפעילה במתחם והיה חשוב להם לענות על צרכים אלו. "לדיירים היה חשוב לשמור על אופי של שכונה פסטורלית, ועל בנייה שתשמר את הקשר הישיר בין הדיירים והחיים הפעילים והתוססים במהלך כל שעות יממה, החל בריצת הבוקר, בהליכה בשבילים עם הילדים בשעות אחה"צ או בפעילות חברתית יזומה של דיירי השכונה. לכן, בתכנון הפרויקט הקפדנו על הקמת פארק פנימי ענק ופינות משחק ופנאי ממש מתחת לבית, המאפשרות  לגדל ילדים באווירה של פעם עם שפע של מרחבים ירוקים. מעבר לכך, הבניינים החדשים תוכננו כך שיתכתבו עם המרקם הסביבתי, ולכן יישמנו אלמנטים של בנייני בוטיק בני 7 קומות בלבד עם תמהיל מגוון של דירות בנות 3,4,5 חדרים, דירות קרקע ופנטהאוזים עם מרפסות ענקיות לחובבי האירוח".

אלי בלומנטל // צילום: דרור סיתהכל מכנס "מגדילים"
אלי בלומנטל // צילום: דרור סיתהכל מכנס "מגדילים"

בנוסף, באוקטובר 2021 אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית בירושלים בקריית יובל, במתחם שבין הרחובות ברזיל ואולסוונגר, על שטח של כעשרה דונמים. על פי התוכנית ייהרסו 153 דירות ישנות קיימות בחמישה בנייני רכבת בני ארבע קומות, ובמקומן ייבנו ארבעה מגדלים חדשים בני 20 קומות שיכללו  כ-600 דירות חדשות, זאת לצד מבני ציבור, הרחבת הרחוב והמדרכות וכן מעברים נגישים בין הרחובות.  

בלומנטל מציין כי כל הליכי התכנון של החברה נעשים בשיתוף מלא ובהתאם לדרישות הוועדות מקומית ומחוזית. "בתפיסה שלנו, הדרך לקידום מהיר ונכון של תכניות הוא רק כאשר מבינים את הצרכים והרצונות של כל הצדדים ובעיקר את צרכי הרשות המקומית". 

בלומנטל מוסיף כי "החברה רואה בירושלים יעד אסטרטגי הן עסקית והן ציונית וכתפיסה חשוב לנו מאוד להיות חלק מבנין ירושלים".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות