banner
ד"ר מיקי וינקלר // באדיבות המוסד לבטיחות ולגיהות
ד"ר מיקי וינקלר // באדיבות המוסד לבטיחות ולגיהות

מנכ"ל המוסד לבטיחות וגיהות: "המנופים הם הגורם המרכזי ביותר באתר הבנייה, אך גם אחד המסוכנים"

בשנת 2022 התקבלו במוס"ל כ-223 פניות בגין הפרות בטיחות באתרי הבנייה כתוצאה ממזג האוויר הסוער, בין היתר בגין מנופים ועגרונים לא יציבים, בורות וסכנת התחשמלות – המנכ"ל, ד"ר מיקי וינקלר, עם הנחיות להערכות לחורף הקרוב

מנכ"ל המוס"ל, ד"ר מיקי וינקלר 09.11.2022

החורף החל השבוע רשמית עם גשמים סוערים והסיכונים הבטיחותיים באתרי הבנייה יכולים להיות קטלניים. המוסד לבטיחות ולגיהות (המוס"ל), שם לעצמו כמטרה לקדם את תרבות הבטיחות בעבודה באתרי הבנייה בישראל גם בעונת החורף הקרובה. המנופים (עגורנים) הם הגורם המרכזי והמשמעותי ביותר בתפעול אתר הבנייה, אך גם אחד המסוכנים, כתוצאה מקריסה או מנפילת עצמים כמו חומרים/ציוד ממרום גובהם. כיום רשומים בישראל כ-2,700 עגורנים, מתוכם כ-1,300 המותקנים בפועל באתרי הבנייה השונים ברחבי הארץ. מדי שנה מיובאים לישראל כ-100 עגורנים נוספים, בהתאם לנוהל הייבוא שמתיר ייבוא עגורן חדש, או עגורן משומש שגילו עד עשר שנים. 

אל מוקד "קו החיים" של המוס"ל הגיעו בשנת 2022 כ-223 של הפרות בטיחות באתרי הבנייה שנוצרו כתוצאה ממזג האוויר הסוער. 98 פניות נעשו בנושא של מנופים ועגרונים שהמדווחים ציינו שאינם יציבים, 86 פניות נעשו בעקבות בורות ומדרכות מעבר רעועים באתרי הבנייה ו-39 פניות דווחו לקו החיים בעקבות סכנת התחשמלות באתר. כחלק מפעילותו בשנה האחרונה החל לפעול המרכז הלאומי לסימולטורים לבטיחות במוס"ל, המרכז החדשני והמתקדם בישראל הוקם בפ"ת ומאפשר למפעילי עגורנים וגם למנהלים בחברות הבנייה להגיע ולתרגל עבודה במצבי חירום, עבודה במצבים מסוכנים כמו רוחות, גשם, שלג, ראות לקוייה, ערפל, ועוד מצבים רבים. חברות הבנייה המובילות כיום כמו אשטרום, תדהר, ינושבסקי, דונה ונוספות שהחלו לאמן את מפעילי העגורנים והמנהלים מספרים בסימולטור מציינות את השיפור במקצועיות ובמיומנות של המפעילים מצד אחד ושל ההבנה והניהול הטוב יותר של המנהלים שעברו את האימון בסימולטור. הקמת המרכז הביאה לשינוי בתפיסת האימונים וההדרכה המתקדמת בתחום העגורנים, משאבות בטון ומלגזות. מיום הקמת המרכז ועד היום עברו בו כבר כ-600 מפעילי עגורן, מפעילי מלגזות ומנהלי עבודה, מנהלי פרויקטים, מהנדסי ביצוע, סמנכ"לי הנדסה הכשרות בטיחות טכנולוגיות בכלים טכנולוגיים מתקדמים המדמים את העבודה על כלי העבודה הכבדים בסיטואציות קצה.

בכדי למנוע תאונות עבודה מיותרות בעונת החורף, המוסד לבטיחות ולגיהות יוצא בפרסום מידע לציבור העובדים והמנהלים ומחדד את נהלי הבטיחות בעבודה בחורף במקומות העבודה ובדגש למפעילי העגרונים באתרי הבנייה.

כיצד יש להכין את אתרי הבנייה בחורף 

 • יש לוודא שאין ציוד בקומות גבוהות אשר יכול לעוף ברוח וליפול מטה על העובדים או עוברי אורח ברחוב בזמן רוחות חזקות.
 • יש לסמן בורות אשר עלולים להיות מוצפים ולהוות מכשול.
 • יש לסדר מצעים וריבוד מצעים בדרכי הגישה ובמקומות הצבת הכלים, במעברים ובשטחי פריקה ואחסנת ציוד.
 • מומלץ לוודא שימוש בנעלי בטיחות עם סוליה נגד החלקה.
 • יש לבדוק את איטום הגגות ולנקות אותם מחפצים המונחים עליהם, יש לנקות את המרזבים ולוודא שהמים זורמים בקלות.
 • יש להקפיד על מעקב שוטף של אמצעי גידור ושילוט כולל סימון סכנת נפילה, יש לחפור תעלות ניקוז סביב כל האתר בכדי למנוע הצפות.
 • בכדי למנוע התחשמלות, יש לוודא שאין על הרצפה בקרבת מים כבלי חשמל, שארונות החשמל מוגנים מפני הגשם, שלא נשארים ללא השגחה תנורי חשמל וכלי עבודה הפולטים חום.
 • יש לוודא כי באתר הבנייה קיים גנרטור ותאורת חירום תקינים למקרה של תקלות חשמל.
 • בטרם התחלת עבודה בגובה יש לבצע הערכת סיכונים בהתאם לחוזק הרוחות ולהימנע מעבודה על גגות שבירים תלולים או חלקלקים או טיפוס על סולמות וככלל עבודה בגובה תופסק כאשר יורד גשם או נושבות רוחות חזקות.
 • בכדי להימנע ממקרי התחשמלות במקרה של סופת ברקים, יש להגן על המתקנים בקולטי ברקים ולהימנע מהפעלתם בימים גשומים וסוערים. בנוסף יש לוודא שחיבורי ההארקה נגד ברקים תקינים.

כיצד ניתן לשמור על בטיחות העגרונים

 • אין להפעיל עגורן צריח או להרכיב, או לפרק עגורן צריח בתנאי רוח חזקה.
 • יש לנקות במשנה זהירות בעת טיפוס או ירידה בסולם כאשר שלבי הסולם רטובים. 
 • על מפעיל העגורן לבצע בדיקה יומית לבדיקת תקינותם של הבלמים השונים, גובלי העומס (על ידי שימוש במשקולת מבחן), התקני אזעקה למניעת עומס יתר והמתגים הגובלים. נוסף על כך, תבוצע בדיקה שבועית, הכוללת בדיקה ויזואלית של כל כבל המשמש בעגורן. 
 • עבודות הנפה לא יבוצעו כאשר הרוחות חזקות ועלולות לסכן את יציבות המטען.
 • יש לעגן היטב כל חפץ או מתקן שהרוח עלולה להזיז או להעיף ובאחריות מנהל העבודה לבצע הערכת סיכונים כאשר יש התראות למזג אוויר סוער. בשום מצב אין להמשיך לעבוד עם העגורן ו"להילחם" ברוח.
 • יש לוודא כי אין היקוות מים סביב יסודות העגורן, העשויים לגרום לאי-יציבותו. 
 • אם לדעת מפעיל העגורן המשך הפעלת העגורן במזג אוויר סוער מסכנת את יציבותו, עליו להפסיק את העבודה ולבצע שחרור לילה בהתאם להוראות היצרן ולסוג העגורן.

רשמית עונת החורף, וזה הרגע שבו כל המנהלים במקומות העבודה ובאתרי הבנייה בפרט, נדרשים לנהל את הסיכונים, לזהות אותם ולקבל החלטות כיצד לפעול למזער אותם ולמנוע את הפגיעה, ולדאוג לבטיחות העובדים. מפעילי העגורנים מהווים כיום מכפיל כח לקידום הבנייה באתר. מיומנותם ומקצועיותם יקדמו מאד את העבודה, וישפרו את הרווחיות וגם את הבטיחות בעבודה, אך אי מיומנות וחוסר מקצועיות יביאו לנזקים, בזבוז זמן, עיכובים, פגיעה בבטיחות ולתאונות עבודה. אני מזמין את החברות לשלוח את מפעילי העגורנים והמנהלים לאימון בסימולטור במיוחד כעת לקראת החורף לשיפור המיומנות והתמודדות במצבים מסוכנים. מדריכי המוס"ל ימשיכו להגיע לאתרי הבנייה לסייע ולחנוך את המנהלים לזהות את הסיכונים ולפעול למזעורם בכל אתר ואתר לשמירה על חיי אדם ודאגה לבטיחות בעבודה והבריאות התעסוקתית של העובדים גם בעונת החורף הקרובה.

מרכז הסימולטורים של המוסל לתרגול פעילות העגורן במזג אוויר קיצוני // באדיבות המוס"ל
מרכז הסימולטורים של המוסל לתרגול פעילות העגורן במזג אוויר קיצוני // באדיבות המוס"ל

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות