banner
מתוך דיון מליאת הוועדה שהועבר שידור חי בפייסבוק
מתוך דיון מליאת הוועדה שהועבר שידור חי בפייסבוק

ראש עיריית חיפה נגד יזמי התחדשות עירונית: "אל תתנו להם להפעיל לחץ"

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, פתחה הערב את דיון מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתוכנית להתחדשות עירונית בשכונות החוף הכוללת כ-14 אלף יח"ד, בקריאה לתושבים שלא לתת ליזמים להפעיל לחץ: "לא נכנע". חברת המליאה סופי נקש: "מי שתכנן את זה לא בנה בחיים שום דבר"

כרמלה קופר 09.03.2021

עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה, פתחה היום את ישיבת מליאת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ששודרה לייב בפייסבוק, והציגה לראשונה את תוכנית ההתחדשות העירונית לשכונות החוף של חיפה, בהיקף של כ- 14,294 יח"ד חדשות, כשהיא מכנה אותה: "תוכנית מתקדמת שלא מציגה גישה ארכאית לתכנון שכונת מגדלים עם שממה ביניהם אלא מדברת על מרחב ציבורי" אלא שמהר מאוד התברר כי אין לה שום כוונה להתייחס לחששות הדיירים או היזמים, מה שהוביל למאות תגובות נזעמות. 

עוד היא הגדילה לעשות ובצעד חריג קראה לתושבים לצאת נגד היזמים: "לאחרונה אנחנו שומעים על לחצים כלכליים שהם לא במקום, התוכנית הזאת בוודאות תופקד רק כשיש לה התכנון כלכלית", אמרה קליש רותם, "יש כל מיני ניסיונות להציג את המצב כאילו שלמתחמים מסוימים אין התכנות כלכלית – לתוכנית תהיה התכנות כלכלית, ואני אומרת לתושבים אם יזמים מפעילים אותכם להפעיל לחץ עלינו בבקשה אל תעשו את זה, אנחנו נדאג להתכנות כלכלית. אנחנו נהיה מאוד נחושים ולא נכנע ללחצים שהם לא במקום". 

נחשון צור, יו"ר מליאת הוועדה המקומית, הצטרף לדבריה, ואמר כי: "לא תהיה פה שום הענות ללחצים, אנחנו מוסד תכנון, לא מוסד כלכלי. החובה שלנו היא לעבוד לפי התקנים הנהוגים אבל הטענות של 'כן משתלם ולא משתלם' יבדקו מול הרשויות והרגולטורים ולא מול שום אף אחד אחר. לא יהיו כאן שום לחצים. לא נקשיב, הלובינג הזה אולי עובד בירושלים אבל המנהגים האלו לא יכנסו לחיפה ולא לוועדה שלנו".

במהלך הדיון התקבלו בעמוד קרוב ל-300 תגובות נזעמות מצד תושבים: "לא פלא שהתושבים בורחים מחיפה", "אתם הורגים את התושבים ולא תומכים בנו", ועוד מאות תגובות המתארות את המחלוקת הקשה בין העירייה, לתושבים וליזמים סביב ההתחדשות העירונית בחיפה.

מתוך דיון מליאת הוועדה שהועבר שידור חי בפייסבוק
מתוך דיון מליאת הוועדה שהועבר שידור חי בפייסבוק

את התוכנית הציגה אדריכלית פרופ' עירית צרף נתניהו. מדובר בתוכנית המשתרעת על פני כ-1578 דונם ואשר מאוכלסת בכ-11,250 תושבים קיימים. התוכנית הכוללת את מתחמי עין הים, קריית שפרינצק, מתחם שער העלייה ונווה דוד. בשכונת נווה דוד מדובר על בנייה של 6-10 קומות בלבד לאורך הדפנות, בשילוב עם בנייה גבוהה של עד 22 קומות וכ-8,430 יח"ד חדשות, במקום 1,962 יח"ד קיימות. בשכונת שער העלייה מדובר על 3,758 יח"ד חדשות בלבד במקום 1,848 יח"ד קיימות, בעין הים מדובר על 1,478 יח"ד חדשות במקום 746 קיימו ובשפרינצק מערב מדובר על 628 יח"ד חדשות במקום 378 קיימות.

בשורה התחתונה, התוכנית שהוצגה התייחסה לקהילתיות, תשתיות, 'מטלות ירוקות' ליזמים, חשיבה אקלימית, ניראות, היסטוריה, חיבור לחוף הים, עירוב שימושים ועוד אבל למעט אמירה של פרופ' צרף נתניהו לפיה: "אנחנו לא רוצים פינוי בינוי לכל מגרש, הבנייה הגבוהה מתאפשרת במקומות מאוד ספציפיים וכל השאר בנייה מרקמית או עיבוי וניוד זכויות ממקום למקום" – לא ניתנו כל התייחסויות להתכנות כלכלית, תמורות לדיירים ועוד נושאים שמטרידים את התושבים, ואשר בלעדיהם לא תצא התוכנית לפועל. 

עוד יש לציין כי במהלך הדיון החל ויכוח סוער בין חברי הוועדה על רקע התגובות בפייסבוק, בין היתר עלה נושא ההיתכנות הכלכלית שנית על הפרק: "מי שמתכנן את זה לא בחיים לא בנה שום דבר, זו תוכנית שתנציח את סלמסיות במצב הקיים, כל המבנים הוגדרו כמבנים מסוכנים על ידי העירייה", אומרת אחת מחברות המליאה, סופי נקש, "איך ניתן לעבות את המבנים האלו, עד כמה שידוע לנו בעלי הדירות כבר שלחו התנגדויות לראש העיר, למה אתם לא יושבים איתם? למה אתם לא יושבים עם היזמים?". 

ראש העירייה השיבה לה: "אנחנו עבדים בשביל היזמים?" אולם נקש ענתה לה: "את עובדת בשביל התושבים, איך אנחנו אמורים להפוך את הכניסה לחיפה לריוויירה? המכפילים צרכים להקבע על ידי שמאי מוסמך. שנתיים ישבתם ובזבזתם זמן על תוכנית שאף אחד לא יתקרב אליה. אתם לא מבינים איך עושים פינוי בינוי, אתם לא מייצגים את התושבים, לא קשובים אליהם".

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות