banner
הדמיה: משרד יעקב מולכו אדריכלים
הדמיה: משרד יעקב מולכו אדריכלים

ירושלים: אושרה תוכנית להקמת רובע בעירוב שימושים הכולל כ- 8,250 יח"ד

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "תוכנית האב החדשה לתלפיות היא בשורה ענקית לירושלים ולתושביה. אין מדובר בעוד תכנית או בעוד שכונה, אלא ממש בעיר חדשה ומתחדשת בלב העיר"

כרמלה קופר 08.02.2021

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה ירושלים, בראשות עו"ד עמיר שקד, החליטה היום לאמץ את תוכנית האב להקמת רובע חדש בתלפיות שישלב מגורים, שטחים ציבוריים, מסחר ותעסוקה. 

מטרת התוכנית היא הפיכת מתחם תלפיות לרובע עירוני פעיל ומעורב שימושים, תוך חיבור למרקם הבנוי הקיים. שטח אזור התעסוקה תלפיות משתרע כיום על כ-950 דונם והוא מהווה את אחד ממוקדי התעסוקה, המסחר והתעשייה המרכזיים בירושלים בעשורים האחרונים.

התוכנית כוללת תוספת בהיקף של כ-8,250 יחידות דיור, במבני מגורים של 14-30 קומות, בהתאם למדיניות של עירוב שימושים וציפוף הבינוי לאורך צירי הרכבת הקלה. מחצית מתוך כלל יחידות הדיור בתוכנית יהיו דירות קטנות, שייתנו מענה לאוכלוסייה הצעירה בעיר. בנוסף, התוכנית מציעה פיתוח של רחוב פייר קניג כשדרה עירונית מרכזית עם מסחר מלווה רחוב, ובו תתאפשר בנייה של עד 30 קומות מעל קומות מסחר ותעסוקה. ברחובות המשניים המקבילים לרחוב פייר קניג – התוכנית קובעת בנייה נמוכה יותר של עד 14 קומות. 

תכנון: משרד יעקב מולכו אדריכלים
תכנון: משרד יעקב מולכו אדריכלים

מלבד יחידות הדיור, התוכנית כוללת תוספת של 225,000 מ"ר לצרכי ציבור, 851,603 עבור שטחי מסחר ותעסוקה, כ-80,000 מ"ר עבור שטחי מלאכה ותעסוקה בדרום הרובע ושטחים פתוחים בהיקף של כ-110 דונם. "כל תוכנית שתוגש בתחומי הרובע, תיקבע שלביות ביצוע שתבטיח את השלמת שטחי המסחר והתעסוקה והשטחים הציבוריים הפתוחים והבנויים, כתנאי למימוש המגורים", כך מציינים במינהל התכנון. התוכנית יוזמת עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים, נערכה ע"י משרד יעקב מולכו אדריכלים.

הוועדה המחוזית ציינה כי תוכנית האב והתכניות המפורטות שיוגשו מכוחה, "יתרמו תרומה משמעותית למוקד עירוני חשוב זה ולפני האזור כולו בעשורים הקרובים.  כמו כן התרשמה הוועדה כי התוכנית מציעה ראיה תכנונית כוללת לשילוב המגורים באזור, תוך יצירת יחס ראוי בין שימושי המגורים לשאר השימושים הקיימים, והבטחה של המענה הדרוש לצרכי ציבור".

עוד ציינה הוועדה כי "בהמשך לעקרונות שהותוו בתוכנית האב הקודמת, בדבר פיתוח האזור כרובע מסחר ותעסוקה, ובהתאם למדיניות המעודדת עירוב שימושים עירוניים, תוך מתן דגש לאזורים המשורתים היטב על ידי מערכת הסעת המונים, קיימת הצדקה לשילוב השימוש למגורים באזור, בהתאם לצורך בניצול מיטבי של משאב הקרקע העירונית, ומתן מענה לצורך בתוספת יחידות הדיור לעיר, וזאת תוך עידוד מימוש שטחי תעסוקה בהיקף משמעותי". 

ראש עיריית ירושלים משה לאון בכנס מגדילים // צילום: דרור סיתהכל
ראש עיריית ירושלים משה לאון בכנס מגדילים // צילום דרור סיתהכל

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "תוכנית האב החדשה לתלפיות היא בשורה ענקית לירושלים ולתושביה. אני נרגש לקדם אותה ולבנות באמצעותה עתיד בירושלים. אין מדובר בעוד תכנית או בעוד שכונה, אלא ממש בעיר חדשה ומתחדשת בלב העיר!  בעזרתה נהפוך את תלפיות לאחד ממוקדי המשיכה החדשים והיפים בארץ. מדובר בתוכנית חדשנית ומתקדמת אשר שואבת את השראתה מהגדולות שבערי העולם, ומקדמת עירוב שימושים שיכלול מרחב ציבורי שוקק חיים, הישענות על תחבורה ציבורית, דיור, תעסוקה ומסחר וגנים ציבוריים. נמשיך לבנות ולקדם את העיר".

מתכננת מחוז ירושלים במינהל התכנון, שירה תלמי-באבאי: "התוכנית היא בשורה של ממש להתחדשות ופיתוח אזור דרום העיר ועתידה ליצור מרכז כובד משמעותי בעיר, של רובע מעורב שימושים, תעסוקה, מסחר, תעשייה ותרבות. הרובע, ייסמך על מרחב ציבורי איכותי המוכוון להולכי רגל ומשורת על ידי שני קווים של רכבת קלה. מתחם תלפיות יהווה דוגמה למרקם עירוני אינטנסיבי המספק איכות חיים לתושבים בו, כמו גם מוקד עניין משמעותי לאזור ולעיר כולה".

הצטרפו אלינו לקהילת ההתחדשות העירונית >>> לחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות