banner
מימין- מיכל כהנא- לוי, רונית כהן- ניסן, דיקלה פרסיקו עידית פארתי // צילום: אמיר לוי
מימין- מיכל כהנא- לוי, רונית כהן- ניסן, דיקלה פרסיקו עידית פארתי // צילום: אמיר לוי

בעולם הנדל"ן שנחשב לתחום עם דומיננטיות גברית מובהקת. חברת ICR מוכיחה שאפשר אחרת: "לנשים יש יתרונות כמנהלות"

אין הרבה תחומים שבהם יש דומיננטיות גברית כמו בענף הנדל"ן. מהפועלים בשטח, דרך המתכננים, המהנדסים, היזמים ומנהלי חברות הבנייה – הגבריות שולטת. אבל בסופו של דבר, ענף הנדל"ן והבנייה אינו יכול להישאר מאחור בתקופה שבה שוויון מגדרי הוא צו השעה, וכיום יותר ויותר נשים מתמנות לתפקידים בכירים בענף. חברת ICR, אחת החברות המובילות בתחום הנדל"ן, מייצגת את המהפכה שחלה בתחום, עם שדרה ניהולית נשית, הכוללת את המשנה למנכ"ל והיועצת המשפטית עוה"ד מיכל כהנא-לוי, סמנכ"לית התכנון, דקלה פרסיקו, סמנכ"לית השיווק עידית פראתי ואת סמנכ"לית הכספים רונית כהן-ניסן.

זיו גולדפישר בשיתוף עם חברת ICR 07.09.2023

עם למעלה מ-30 פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית, חברת ICR מוכיחה כי יש יתרונות במינוי נשים לתפקידים בכירים. "לנשים יש יתרונות שבאים לידי ביטוי ביתר שאת בקידום פרויקטים של התחדשות עירונית. פרויקטים מהסוג הזה כרוכים באינטראקציה רבה עם בעלי הזכויות המתגוררים בשטח, ובהרבה מן המקרים לנשים יש יכולות טובות יותר להבין את הדיירים, לדבר איתם ולייצר איתם קשר בין אישי המבוסס על אמון ושקיפות", מסבירה עו"ד כהנא-לוי. "האופן שבו נשים מנהלות הוא אחר, ולוקח בחשבון שיש מגוון של צרכים", מוסיפה פרסיקו. "לנשים יש אינטואיציה טובה יותר", אומרת פראתי, וכהן ניסן מבהירה: "נשים יודעות לבצע מספר משימות במקביל והן בעלות אינטליגנציה ריגשית גבוהה מאוד".

עו"ד כהנא לוי: "שוויון בניהול? אנחנו עדיין לא שם"
עו"ד מיכל כהנא-לוי, המשנה למנכ"ל והיועצת המשפטית של ICR, היא אחת החלוצות בתחום ההתחדשות העירונית ומביאה איתה ניסיון רב. לפני שהצטרפה ל-ICR כיהנה כיועצת משפטית ראשית של קבוצת מנרב, וקודם לכן שימשה במשך שבע וחצי שנים כיועצת משפטית ראשית של קבוצת "אאורה".
"אני לא מאמינה בשוויון", היא מצהירה הצהרה מפתיעה ודי דרמטית כבר בתחילת דבריה. "שוויון צריך להיות בין שווים ולא בין שונים. וגברים ונשים הם שונים. וטוב שכך. אבל דווקא בגלל אי השוויון הזה, ונוכח העובדה שאנחנו מהוות 51% מהאוכלוסייה, אנחנו חייבות להיות בשולחן מקבלי החלטות. אנחנו חייבות לתת את נקודת מבטנו על מנת שההחלטות שיתקבלו תשקפנה גם את צורכיהן של חלק זה באוכלוסייה". לא יתכן, שבשנת 2023 מתוך 125 חברות ציבוריות במדד ת"א 125 יש רק 2 מנכ"ליות. לא יכול להיות, שבשנת 2023 יש אפס מנכ"ליות במשרדי הממשלה. במקום ללכת קדימה, אנחנו צועדים אחורה בצעדי ענק. וצריך לעשות הכל, אבל הכל, כדי להפסיק את המגמה הזאת ולשנות את הכיוון."

למה לדעתך אין מספיק נשים בתחום הנדל"ן?
"יש נשים בתפקידים בכירים, אבל עדיין לא מספיק. אפשר להסתכל על המספר המועט של מנכ"ליות במגזר הציבורי, בשוק הפרטי ובעולם העסקים – רואים שמספר הנשים לא משקף את חלקנו באוכלוסיה, ובוודאי שאינו משקף את היכולות, האיכויות והמקצועיות של נשים. בכל פעם שנשאלת השאלה למה אין מספיק נשים בעמדות ניהול בכירות אני שומעת את האמירה שאין מספיק נשים שמתאימות. ואני שואלת: אתם רציניים??? אני מסתכלת סביבי ורואה נשים מוכשרות, איכותיות ובעלות יכולות פנומנליות. מנהיגות של ממש. נשים שיכולות להוות נכס לכל ארגון ולהובילו קדימה. הבעיה של נשים היא שהן פחות מעמידות את עצמן לבחירה. נשים לא ישלחו קו"ח למשרה אם אין להן את כל הכישורים הנדרשים לתפקיד, גברים לעומת זאת, ישלחו גם אם אין להם אף אחת מהדרישות. לכן, אני רואה חשיבות רבה בחינוך הדור הצעיר. אצלנו בבית, בכל צומת בה נתקלים הילדים, הם יודעים את התשובה שלי: תנסו, מקסימום תצליחו".

אבל ב-ICR המציאות שונה. כאן דווקא מקדמים נשים לתפקידי מפתח.
"זה נכון, וכל הקרדיט מגיע למנכ"ל מורדי שבת. אני חושבת שהוא השכיל להבין את מהות השוויון כמו שאני מדברת עליו – הוא לא ממנה נשים מתוך אפליה מתקנת אלא הוא מחפש בפינצטה את האדם שהכי מתאים לתפקיד. לכן אני אומרת שהטענה שאין נשים מתאימות לא תואמת את המציאות".
ובכל זאת, מה מאפיין נשים כמנהלות? האם לעובדת היותך אישה יש השפעה על דרך הניהול שלך?
"לנשים יש בדרך כלל אינטליגנציה רגשית גבוהה, וזה עוזר להן לקבל החלטות טובות יותר. בנוסף, נשים יודעות לנטרל את האגו וזו תכונה מדהימה שמאפשרת לקבל החלטות באופן נקי ונטול שיקולים זרים. הדרך הזו, מביאה תמיד, לתוצאות עסקיות טובות יותר. לא בכדי יש מחקרים שלפיהם חברות שבדירקטוריון שלהן יושבות נשים, מציגות ביצועים טובים יותר."

דקלה פרסיקו: "המון פעמים אני מוצאת את עצמי האישה היחידה בחדר"
דקלה פרסיקו, סמנכ"לית התכנון של ICR היא אשת מקצוע בעלת ניסיון רב, עם מעל עשור וחצי במגזר ציבורי. בשנתיים וחצי האחרונות פרסיקו נמצאת בצד היזמי, כסמנכ"לית תכנון בחברת ICR.
"העבודה שלי תמיד הייתה, ועדיין מאד אנרגטית ומתנהלת מסביב לשעון", היא מספרת. "אנחנו מנהלים שיחות לתוך הלילה, ולא לכל הנשים זה מתאים. המון פעמים אני מוצאת את עצמי האישה היחידה בחדר, ויש נשים שזה מרתיע אותן. בנוסף, בגלל שנוכחות נשית בעולם הנדל"ן אינה מובנת מאליה, קיימת כל הזמן תחושה שיש צורך לבסס את המעמד שלי, ולכן הרבה נשים נושרות בדרך".

יש בכלל דבר כזה שנקרא "ניהול נשי"? יש הבדלים בדרך הניהול, בצרכים?
"אני לא חושבת שלנשים יש צרכים אחרים מאשר לגברים, אני חושבת שיש כאן הבדלים בקבלת החלטות או תפיסה. האופן שבו נשים מנהלות הוא אחר ולוקח בחשבון שיש מגוון של צרכים ולהגיע לטוב המשותף בין כולם, להיות פחות לוחמני ופחות להכתיב את הדעות. נדל"ן זה שוק רווי אינטרסים ודווקא בגלל זה, ובגלל שנשים יודעות להבין יותר טוב את המכנה המשותף, יש כאן יתרון שמביא לרווח לשני הצדדים".

ואיך את, כאישה, מתמודדת בתפקיד בכיר בתחום גברי כל כך?
"באופן מסורתי נדל"ן נתפס כתחום מאד גברי, ופעמים רבות יצא לי להיכנס לחדר מלא גברים שבו הייתי האישה היחידה. לקח לי זמן לתפוס את הסיטואציה, ואפילו לא שמתי לב לכך עד שהאירו את עיני. כשהייתי צעירה יחסית וכבר בתפקיד בכיר, הייתה סיטואציה שחזרה על עצמה מספר פעמים ובה תמיד בסיומו של דיון רב משתתפים שניהלתי היה ניגש אלי ראש העיר שנכח בדיון ומציין בפליאה "דווקא ניהלת את זה מאוד יפה". אז לשאלה כיצד אני מתנהלת ומנהלת בתחום שבאופן מסורתי נתפס כגברי אני עונה שאני משלבת הקשבה ומתן מקום ולגיטימציה למגוון דעות, לוקחת בחשבון את כלל האינטרסים מסביב לשולחן, אבל בסוף יודעת להכריע ולהיות נחרצת".

יש הבדל בין ניהול במגזר הציבורי לניהול במגזר העסקי?
"כן. במגזר הציבורי הנוכחות הנשית בראש הפירמידה אמנם מעטה, אך לא נדירה. המעבר למגזר העסקי הביא איתו לא מעט אתגרים, וזה אחד מהם. אין ספק שמיעוט הנשים בתפקידי מפתח בחברות הנדל"ן מייצר אתגרים לנשים שכן מכהנות בתפקידים אלו, והכוחניות המאפיינת את התחום מצריכה הסתגלות.

איך בכלל הגעת לתחום הנדל"ן?
"למדתי גיאוגרפיה ורציתי לעסוק בחינוך. במהלך הלימודים שמעתי על תכנון ערים והסתקרנתי מהתחום. באקדמיה דווקא אחוז הנשים והגברים שווה פחות או יותר, וכך גם בדרגות הנמוכות בשירות הציבורי, אבל ככל שעולים בדרגות, נשים רבות נשארות מאחור, וגברים מאיצים את הקריירה שלהם. נשים לא ניגשות למכרזים בשנים הקריטיות של פיתוח הקריירה וחבל. צריך קצת תעוזה להיות בתחום הזה, כי מאד קל להיות מושפעת ממוסכמות חברתיות שמציבות קריירה מול גידול ילדים כאילו זה "או" "או". היה צורך בחלוצות, בנשים הראשונות שיפלסו את הדרך".

פראתי: "לאישה קל להתבלט בעולם הנדל"ן הגברי"
סמנכ"לית השיווק של ICR, עידית פראתי, נכנסה לעולם הנדל"ן כסטודנטית צעירה. "היה לי חבר שעבד בחברת גינדי, והוא אמר שמחפשים מועמדת למשרת סטודנטית", היא נזכרת. "די מהר יצר הסקרנות שלי הלך וגבר ולמדתי את התחום. כך זיהו שיש לי את היכולת לקחת את הדברים קדימה, להוסיף אחריות וככה התקדמתי".

לא קשה לאישה להתקדם בתחום גברי כמו נדל"ן?
"זה תחום גברי, ומאז ומעולם היה כזה. זה מתחיל בדרג של מהנדסים, אדריכלים וכדומה, אבל לאט לאט רואים יותר נשים. למרות זאת אנחנו עדיין מיעוט. פעם מישהי שאלה אותי האם להצטרף לעולם הנדל"ן, ועניתי שדווקא בגלל שזה עולם מאד גברי, יותר קל לאישה יותר להתבלט בזכות היכולות שלה. הייתי הרבה פעמים אישה יחידה בחדר, אבל מתרגלים לזה ולומדים".

עולם הנדל"ן היה החלום שלך?
"אני ספציפית הגעתי לחברות נדל"ן ברגע שנתנו את ההזדמנות הזאת. אבל צריך שיראו אותך. מהבחינה הזאת, מנכ"ל החברה מורדי שבת, מתייחס לאישה ולגבר אותו דבר, וברגע שהוא רואה שאישה לא עושה הנחות לעצמה גם הוא לא עושה הנחות".

איזה ייחוד נשים מביאות איתן לניהול?
"הרבה פעמים אנחנו יסודיות יותר, דווקא בגלל הרצון שלנו להוכיח ולהצליח. אנחנו עובדות קשה יותר, אנחנו יצירתיות יותר, וגברים מנהלים שהבינו את היתרון הזה מקדמים נשים. גם אצלנו, עם השנים, המנכ"ל נתן הזדמנות וראה שנשים נותנות מעל ומעבר. אני זוכרת את עצמי בתור עובדת צעירה, הייתי יושבת שעות על גבי שעות כדי ללמוד. לנשים יש אינטואיציה טובה יותר, אנחנו מנהלות משא ומתן בצורה שונה".

יש דבר כזה שנקרא ניהול נשי?
"הרבה פעמים נשים בתפקידים בכירים מאמצות "תכונות גבריות" כדי להצליח. הסטריאוטיפ של אישה רגישה וגבר כוחני לא בהכרח נכון".

איזה עצה היית נותנת למי שרוצה להתקדם בתחום?
"להעז. לדחוק את חוסר הביטחון הצידה. תמיד להשקיע, להיות סקרנית ולא לעשות לעצמך הנחות".

רונית כהן-ניסן: "מעולם לא ביקשתי הנחות"
כשסמנכ"לית הכספים של ICR, רונית כהן-ניסן, למדה חשבונאות באוניברסיטת תל-אביב, היא השתתפה בקורס בחשבונאות נדלן. "תמיד אמרתי לעצמי לא אגיע לשם, כי זה תחום קשה מידיי", היא אומרת. אבל כידוע, האדם מתכנן ואלוהים צוחק, וכהן-ניסן מצאה עצמה מגיעה לאחת מהעמדות הבכירות בענף.
"התחלתי התמחות במשרד kpmg צוותתי לשותף שריכז את תחום הנדלן במשרד ולכן כל התיקים שטיפלתי בהם היו תיקי נדל"ן", היא נזכרת בתחילת דרכה בתחום. "עבדתי על תיקים של חברות הנדל"ן הגדולות במשק. מצאתי את תחום הנדל"ן כתחום מעניין ויצירתי מאוד. ".

אחרי שמונה שנים בפירמת kpmg , כהן-ניסן עברה לחברת אפריקה ישראל. "באפריקה התחלתי את דרכי בתפקיד חשבת הקבוצה ולאחר מכן התקדמתי לתפקיד של סמנכ"לית הכספים של הקבוצה. במסגרת התפקיד נחשפתי לתחומים רבים ובכלל זה מלונאות, תעשיה, נכסים מניבים, פיננסים ונדל"ן יזמי בארץ ובחו"ל. אחרי 17 שנה באפריקה ישראל המשכתי לקבוצת מנרב שם שימשתי כסמנכ"לית כספים של הזרוע היזמית של הקבוצה – מנרב פרויקטים. לימים, כשחברת מנרב פרויקטים נמכרה לשתי ענקיות הנדל"ן ישראל קנדה וקבוצת ראם, שימשה רונית בתפקיד של סמנכ"לית הכספים של ICR , ושם היא נמצאת עד היום. "ICR היא חברת ההייטק של המגורים, חברה מגוונת שרצה קדימה", היא מספרת. "במהלך שלוש השנים האחרונות שינתה החברה את פניה, והגדילה את צבר הפרויקטים שלה באופן משמעותי והפכה לשחקן משמעותי בשוק".

איך הצלחת להשתלב בעולם גברי כל כך?
" אף פעם בחיי לא ביקשתי הנחות, גם לא הרגשתי אפליה. אני נותנת את כל כולי. עם השנים אני רואה שיש יותר ויותר נשים שנכנסות לתחום".

מה היתרון של נשים?
"נשים יודעות לבצע מספר משימות במקביל, והן בעלות אינטליגנציה ריגשית גבוהה מאוד. התכונה הזו חשובה מאוד בתחום שבו נדרשת עבודה מאומצת אבל גם לא לשכוח כי כל אדם הוא עולם ומלואו, והדירה שלו זה בדרך כלל ההשקעה הכי גדולה שעשה בחייו. יחד עם זאת, צריך לזכור שמנכ"ל החברה לא בחר בנו כי אנחנו נשים אלא בזכות המקצועיות שלנו".
מה היית מציעה למי שהייתה מעוניינת להשתלב בתחום, או בכלל להצליח בניהול?
"קודם כל, לעשות כל דבר על הצד הטוב ביותר. לחשוב באיזה נקודות אפשר לתרום, להרים את הראש ולהסתכל מסביב, להיות יצירתית ולרוץ קדימה. כל יום להתחיל מחדש. לא לקפוא על השמרים, ללמוד, להשתלב, והכי חשוב – מקצועיות מעל הכל".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות