banner
חיים פייגליו מנדל שקל ראול סרוגו // פוטו חנין
חיים פייגליו מנדל שקל ראול סרוגו // פוטו חנין

התאחדות בוני הארץ מנהלת קמפיין מסיבי להארכת תמ"א 38

כך דיווח נשיא ההתאחדות באסיפה הכללית. "אנחנו בעיצומו של מהלך נרחב להארכת תוקפה של תמ"א 38 – לא נעצור במנהל התכנון, חיי האזרחים הם באחריות הממשלה ולא הפקידות", הוסיף חיים פייגלין יו"ר ארגון קבלני חיפה

כרמלה קופר 06.06.2021

"לא נוותר על תמ"א 38, אנחנו בעיצומו של מהלך נרחב שמטרתו לכנס בדחיפות את המועצה הארצית לתכנון ולבנייה על מנת לדון בהארכת תוקפה של התוכנית, נפעל בנושא גם מול הממשלה החדשה שתורכב ולא נרים ידיים.  בסופו של יום ממשלת ישראל אחראית על חיי האזרחיות והאזרחים במדינה עם כל הכבוד לפקיד או פקידה בכירים ככל שיהיו במשרד הפנים", כך אמר חיים פייגלין, יו"ר ארגון קבלני מחוז חיפה וסגן נשיא התאחדות בוני הארץ, באסיפה הכללית של הארגון שהתכנסה אתמול בחיפה.

פייגלין ציין, כי התאחדות הקבלנים בוני הארץ וגם הארגונים המקומיים פועלים להארכת תוקפה של תמ"א 38 מול מנהל התכנון, ובינתיים המנהל נחוש לסיים את התוכנית באוקטובר 2022. "לא נרים ידיים, נמשיך להיאבק מול רשויות המדינה ומול הממשלה על התמ"א כי זו תכנית שמצילה חיים, יש לה ערך ביטחוני ולא רק נדל"ני ומכאן חשיבותה. אם תהיה חלופה ראויה ומתפקדת לתמ"א 38 אנחנו לא נתנגד, אבל כל עוד לא אושרה אחת כזו והוכחה ההיתכנות שלה, אסור לבטל את התמ"א", לדבריו.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, התייחס אף הוא למאבק על תמ"א 38 ואמר כי "ההתאחדות מנהלת קמפיין מסיבי בכל הגזרות כדי להאריך את תוקף התוכנית – בתקשורת, בצינורות המדיניים, מול הפקידות, מול הציבור ובהיבטים המשפטיים. שלחנו מכתב למועצה הארצית וביקשנו שתתכנס ותדון בהארכת התמ"א משום שמאז ההחלטה לסיימה השתנו שני דברים מהותיים: למרות הבטחות שקיבלנו מהממשלה, עד היום לא אושרה שום חלופה ראויה, ושנית קיבלנו קריאת השכמה  רצינית מהחמאס שירה טילים למרכז הארץ. כל ההרוגים מהפגיעות הישירות היו אנשים ללא ממ"ד, ואנחנו סבורים שהחיים קודמים לכל. בנוסף, התמ"א 38 היא הרי תוכנית לחיזוק מפני רעידות אדמה ולפי תרחישים שהוצגו לנו זה רק עניין של זמן עד שתתרחש בישראל רעידת אדמה חמורה שתחריב ערים שלמות. הכתובת היא על הקיר, המדינה צריכה להגן על אזרחיה ואנחנו נילחם כדי שזה יקרה". סרוגו הוסיף, כי "ענף הבנייה לא קיבל עדיין את ההכרה שהוא ראוי לה מצד הרשויות של המדינה, אנחנו בוני הארץ, אנחנו הקטר של המשק, אם תהיה צמיחה בענף אז תהיה צמיחה בכל כלכלת ישראל, הגיע הזמן כי גורמים בענף הבנייה יקבלו פרס ישראל וידליקו משואה ביום העצמאות".

רועי לוי, ראש העיר נשר, דיבר בשבחה של תמ"א 38 ואמר כי היא לא רק צורך בענף הנדל"ן, היא תוכנית בעלת צורך ביטחוני: "ראינו את זה בסבב הלחימה האחרון, מתקפות הטילים על מרכז הארץ, על אשקלון, אשדוד וכל עוטף עזה. את כמות הטילים שספגנו במשך 11 ימי הלחימה אנחנו במחוז חיפה עלולים לקבל ביום אחד מחיזבאללה, הוצגו לנו תרחישים כאלה והם תרחישים קשים מאוד. יש במחוז אוכלוסיה מבוגרת שלא מסוגלת להגיע למקלטים ומי שאין לו מרחב מוגן בבית פשוט לא יהיה מוגן ויהיה חשוף לטילים". לוי הוסיף כי: "ראשי הערים והקבלנים הם שותפים לבניית הארץ – לקבלנים יש את הידע המקצועי והיכולת לבנות, וראשי הערים קיבלו מהציבור את המנדט לאפשר זאת ולעודד את הבנייה בערים". ראש עיריית נשר ציין כי אולי בעירו אין כדאיות כלכלית ליזמים לבצע התחדשות עירונית, אך לשם כך הוא מוכן להוסיף קרקע משלימה ככל שתידרש כדי להוציא את הפרויקטים לפועל. "בשאלה של פקקים ועומס על התשתיות שעלולה לגרום התמ"א – אל מול השיקולים הביטחוניים, אני בוחר בחיים", אמר.

עוד במהלך האסיפה פייגלין התייחס גם למצב ענף הבנייה פוסט הקורונה, ואמר כי: "מצב הענף כיום טוב יחסית, יש גופים שיגידו טוב מאוד. להתאחדות הקבלנים בוני הארץ יש חלק גדול בכך. סייענו לקבלנים לקבל היתרי בנייה, טפסי 4, ולקדם את הליכי הרישוי מול ועדות התכנון. באופן כללי במשבר זו היתה שעתה היפה של ההתאחדות, דאגנו וקידמנו את הענף והענקנו תמיכה לכל ארגוני הקבלנים המקומיים בארץ".

מנדל שקד, מנכ"ל ארגון קבלני חיפה היוצא, הוסיף בהקשר זה כי: "בשבועות הראשונים של הקורונה פעלנו בארגון קבלני חיפה במתכונת משוגעת – מ-6:00 בבוקר עד 24:00 בלילה. כל טלפון נענה והשואל קיבל תשובה במקום. סייענו לקבלנים להשיג אישורים להמשך עבודה, עזרנו בהתנהלות מול רשויות מקומיות שבתחילה לא היו ערוכות לפעול – ההתנהלות נעשתה בזום או בטלפון, עזרנו בכל נושא העובדים הפלסטינים. ובסיום התקופה הצלחנו לגייס 40 חברים חדשים לארגון – וזו חותמת ותעודה לעבודה הטובה שנעשתה".

בתוך כך, במסגרת האסיפה הכללית אושרה המשך כהונתה של הנהלת ארגון קבלני חיפה בראשות היו"ר פייגלין לעוד 3 שנים. מנדל שקד הודיע על פרישתו מתפקיד מנכ"ל הארגון אחרי 20 שנה בתפקיד, מחליפו הינו שי גרשי שנתמנה בשלב זה כסמנכ"ל הארגון. גרשי הוא סגן אלוף לשעבר בצה"ל ששירת במשך 27 שנה ובתפקידיו האחרונים היה מפקד גדוד ההובלה הצפוני וסגן מפקד מרכז ההובלה.

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות