banner
אילוסטרציה // Depositphotos
אילוסטרציה // Depositphotos

עוד מהפכה בתל אביב: כל תוכנית תחויב בדיור בהישג יד – תשואות גבוהות יותר לפרויקטים להשכרה לצמיתות

עיריית תל אביב מכריזה על תוכנית גרנדיוזית חדשה לדיור ונכנסת עמוק לכיס של השוק הפרטי: בקרקע פרטית יעמוד שיעור הדיור בהישג יד על כ – 15%, עדיפות תינתן לבני העיר ושיעור ההנחה יעמוד על 40% ממחיר השוק. ראש העיר, רון חולדאי: "לא ניתן לכוחות השוק להמשיך לשחק לטובת החזקים"

 

ועדת ההנהלה של עיריית תל אביב-יפו אישרה היום מדיניות דיור עירונית חדשה, העוסקת רובה ככולה בפתרונות מגורים מוזלים מעולם השכירות. את יישום המדיניות תוביל מינהלת חדשה לדיור, שתוקם לצורך כך ואשר תהיה אמונה, בין היתר, על קידום מדיניות ושינוי חקיקה בתחום הדיור מול משרדי הממשלה, יישום מדיניות הדיור העירונית ותיכלול העשייה העירונית בתחום. 

בשנת 2008 פרסמה העירייה מסמך מדיניות בנושא של דיור בר השגה ונכון להיום מאוכלסות בעיר מאות יחידות דיור בהישג יד, ואלפי יחידות דיור כאלה נמצאות בשלבי תכנון שונים. כעת, מסמך מדיניות הדיור שגובש קובע כי כל תכנית למגורים שתקודם בעיר תל אביב-יפו תכלול דיור בהישג יד. בקרקע פרטית יעמוד שיעור הדיור בהישג יד יעמוד על כ – 15%, כאשר בעירייה מצהירים כי: "בכוונתנו להעמיד את שיעור ההנחה על השיעור המקסימלי הקבוע בחוק – 40% ממחיר השוק, ולהשתמש בסמכות הנתונה בחוק לקבוע כי 25% מקרב הזכאים שיעלו בגורל בהגרלה יהיו בני המקום (תושבי תל אביב-יפו)".
עוד על המדיניות החדשה, בקרקע עירונית יעמוד שיעור הדיור בהישג יד על 50% ושיעור ההנחה יעמוד על 50% ממחיר השוק. הנכסים העירוניים ישמשו לצרכי השכרה לצמיתות, בניגוד למתווה הדיור בהישג יד בקרקע פרטית, אשר קבוע ומוסדר בחוק לתקופה של 20 שנים בלבד. עוד על פי המסמך, בניגוד למתווה הדיור בהישג יד בקרקע פרטית, אשר אינו כולל מבחן הכנסה, קריטריוני הזכאות העירוניים כוללים בין היתר מבחן הכנסה ומשקפים מענה הולם לצרכים ומטרות עירוניות, המשתנים מעת לעת. 

ייעוד קרקע חדש לדיור להשכרה עם תשואות גדולות ליזמים
בעירייה סבורים כי חוק עידוד השקעות הון, אשר נחקק לאחרונה, עומד להכניס לשוק הדיור "שחקנים חדשים" בתחום ההשכרה ארוכת טווח, ולפיכך, במסגרת התוכנית החדשה מתכוונת העירייה "לעודד הקמתם של מיזמים אלה בדרך של יצירת ייעוד קרקע חדש של דיור להשכרה, אשר ייקנה תשואות גבוהות יותר לגורמים עסקיים, ובכך יעודד אותם לבנות לצרכי השכרה לצמיתות. זאת, על מנת להציע דיור להשכרה שהוא ארוך טווח, ראוי בהיבטי תחזוקה והוגן מבחינת קצב עליית שכר הדירה. מיזמים אלה יאפשרו לאלו שבוחרים לשכור דירה או שלא מסוגלים לרכוש דירה בעיר, לשכור דירה בעיר במחיר שוק ובתנאים ראויים". 

בעירייה קבעו יעד של 400 יחידות דיור במחיר מוזל  בשנה, מתוך כ-4000 יחידות דיור הנבנות מידי שנה בעיר.
יש לציין כי מימוש התוכנית מחייב מהעירייה לנקוט בצעדים משלימים, הכוללים שינויי חקיקה וקידום הצעת חוק לרגולציה בשוק השכירות הפרטית. על כך אומרים בעירייה כי לפני מספר חודשים פנה ראש העירייה רון חולדאי, לשר הבינוי והשיכון והציג בפניו הצעת חוק לרגולציה על השכירות החופשית: "יש לקוות כי הממשלה תפעל לקידום חקיקה למתווה זה". עוד בצעדים הנדרשים, העירייה תפעל לעדכן את הקריטריונים לזכאות לדיור בהישג יד הקבועים בחוק וכבר פנתה למנכ"ל משרד השיכון בבקשה לצרף את נציגי העירייה לדיונים בנוגע לעדכון קריטריוני הזכאות לדיור בהישג יד, במטרה להכליל בתוכם, בין היתר, מבחני הכנסה ובדיקת הון עצמי. בנוסף, העירייה הכריזה על הקמת מינהלת דיור עירונית, בכפיפות למנכ"ל העירייה, לקידום חקיקה ושינוי מדיניות, יישום מדיניות הדיור וניהול מאגר הדיור המוזל בעיר.

התוכנית החדשה מתייחסת גם לסיוע בשכר דירה לעשירוני הכנסה 3-1, כאשר בתל אביב – יפו מתגוררים כ – 5,000 משקי בית, אשר מקבלים סיוע בתשלום שכר הדירה ממשרד הבינוי והשיכון, בהתאם לקריטריונים ממשלתיים (מהווים כ – 3% ממשקי הבית בעיר). "בכוונתנו להשתלב במנגנון הממשלתי הקיים ולהציע מצ'ינג לסכום הסיוע בשכ"ד – ממוצע של כ – 1,000 ₪ בחודש למשק בית. בכך יוכפל סכום הסיוע לזכאים, ויסייע בידם לכסות כמחצית עד שני שליש משכר הדירה, ולהותיר לאוכלוסיות עם הכנסות נמוכות מאוד בעיר הכנסה פנויה לצרכים חיוניים אחרים, כגון מזון, חינוך, בריאות, תחבורה, ועוד", אומרים בעירייה. 

"מכלול הנתונים שנאספו בשלב הלימוד, ובראשם סקר עמדות וצרכים מקיף שנערך בקרב תושבי העיר, העלו תמונה מדאיגה של תושבים, ובעיקר שוכרים (הכוללים שיעור משמעותי של משפחות עם ילדים ואוכלוסייה מבוגרת), הנאנקים תחת נטול עלות דיור כבד וחוששים מדחיקה מן העיר", אומרים עוד בעירייה. עפ"י הסקר, בקרב 36% ממשקי הבית בעיר כולל בעלי דירות ושוכרים כאחד, עמדו עלויות הדיור על כ – 50% מסך הכנסותיה נכון לשנת 2020. "תמונת מצב זו חייבה התמקדות של מסמך מדיניות הדיור במשבר השגות הדיור החריף הפוקד את העיר, בדומה לערים גלובליות רבות אחרות בעולם. לאור כל זאת ביקש מסמך המדיניות למצוא את כלי היישום שיוכלו לחולל תפנית דומה גם בתל אביב – יפו והוא מציע שורה מגוונת של כלים שאת רובם ניתן ליישם מיידית ובאימפקט משמעותי". את גיבוש המסמך הובילה היחידה לתכנון אסטרטגי במינהל הנדסה יחד עם צוות יועצים רב תחומי ובסיוע גורמים פנים עירוניים נוספים.

רון חולדאי // צילום: איליה מלינקוב | Depositphotos
רון חולדאי // צילום: איליה מלינקוב | Depositphotos

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו: "מזה זמן רב שאני מוטרד ממצוקת הדיור והמחירים המאמירים בשוק השכירות במדינה ובתל אביב-יפו. על אף שבישראל תחום הדיור מוסדר באופן כמעט בלעדי על ידי הממשלה, ולא על ידי הרשויות המקומיות, החלטתי שאנחנו חייבים לפעול, לא לתת לכוחות השוק להמשיך לשחק לטובת החזקים, ולא להותיר את בני המעמד הביניים והנמוך מאחור. חוסנה של העיר הזו בתושבות והתושבים שמתגוררים בה, והופכים אותה למה שהיא. אעשה כל שביכולתי על מנת לשמור עליה ככזו. לכן, החלטנו לעשות צעד משמעותי נוסף להרחבת מגוון היצע הדיור המוזל בעיר ולגבש מסמך מדיניות עם החלטות אופרטיביות. בכך מצטרפת עיריית תל אביב-יפו לשורה של ערים מובילות בעולם שבהן דיור בהישג יד תופס נתח משמעותי מסך היצע הדיור בעיר. אני קורא לממשלת ישראל לשלב איתנו כוחות ולקדם את מגוון יוזמות חקיקה משלימות לרבות זו שהצגנו לגבי רגולציה בשכירות בשוק החופשי."

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות