banner
רוני מזרחי // צילום: מנחם עוז | Depositphotos
רוני מזרחי // צילום: מנחם עוז | Depositphotos

ממ"ד 24 מ"ר עכשיו!

להאריך את תוקף תמ"א 38, לקצר הליכים, להרחיב את זכויות הבנייה ולאפשר ממ"דים בשטח של 24 מ"ר נטו – צו השעה // דעה

רוני מזרחי 04.12.2023

בסוף חודש אוקטובר שעבר הסתיים באופן פורמלי המנדט של תמ"א 38, זאת לאחר שמנהל התכנון ויתר מקבלי ההחלטות עשו את כל אשר לאל ידם לטרפד את התוכנית שנועדה בראש וראשונה על מנת להוסיף ממ"דים (מרחב מוגן דירתי) ולמגן את בנייני מדינת ישראל בפני רעידת אדמה גדולה והתקפות טילים.

לפרוטוקול, זה שנים שאנחנו בלשכת הקבלנים זועקים. על פני הנתונים שלנו, מתוך כ-2.8 מיליון דירות הקיימות כיום ברחבי מדינת ישראל, רק לכ-900 אלף, כלומר כשליש בלבד, יש ממ"דים.

יתרה מכך: מתוך כ-1.9 מיליון הדירות בנותרות, ליותר ממיליון אין מקלט כלל ולמי שיש לא יכול להגיע אליו בתוך 15-30 שניות. ובמילים אחרות, כשני שליש מתושבי המדינה אינם מוגנים כלל, לא בית התקפת טילים ולא בתרחיש של רעידת אדמה גדולה שעל פי הערכת כל המומחים, יגיע אלינו במהלך השנים הקרובות.

כמו כן העובדה שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה נזכרה לפתע, בעצומה של מלחמת עזה לאשר התקנת ממ"דים במוסדות חינוך לא ניתר בנייה, הינה לטעמי בבחינת כדור אופטלגין לכאב שיניים, זאת שעה שאותה שן זקוקה נואשות לטיפול שורש.

מדוע, ריבון העולמים, במהלך שני העשורים שחלפו מאז ההחלטה לקדם תמ"א 38 כנגד רעידות אדמה והתקפות טילים, לא צלצלו פעמוני אזעקה בקרב כלל מקבלי ההחלטות שהיו מודעים לכך שלחלק גדול ממוסדות החינוך אין לא ממ"דים ובלא מעט מקרים גם קיימת בעיית העדר מקלטים נגישים וסבירים?

ובמהלך אותם שני עשורים שחלפו, היו הלא אינספור מבצעים כנגד שלטון החמאס ברצועת עזה ועפו אלינו עשרות אלפי טילים שגרמו  להמוני נפגעים ולזנק סביבתי רב ביותר, זאת על אף ולמרות כיפת ברזל. כמו כן העובדה שגם באותם בניינים שהיו מצוידים בממ"דים, נאלצו רבבות משפחות לשהות בהם שעות ארוכות ולעיתים אף ימים תמימים, כל אלה מחייבים את מקבלי ההחלטות בחשיבה מחדש לגבי אופי הממ"דים.

המלצותינו בלשכת הקבלנים:
ראשית, להאריך את תוקף תמ"א 38, לקצר הליכים ביורוקרטים ולהרחיב את זכויות הבנייה.

שנית, שבהוראת שעה מיידית, מקום הממ"דים הנוכחיים, ייבנו ממ"דים משפחתיים גדולים בשטח של 24 מ"ר נטו, ושיכללו בתוכם גם שירותים ומקלחת. ממ"ד שכזה גם יאפשר לכל בני המשפחה,  לעבור ביתר נוחות את השעות הארוכות ויעניק, הן להורים והן לילדים את המרחב שאין כיום בממ"דים הקטנים והצפופים לעילא ולעילא.

שלישית, בד בבד  לקדם בכל רחבי המדינה את כל נושא ההתחדשות העירונית כפרויקט לאומי מועדף, זאת מתוך מטרה להגיע תוך שנים מעטות למצב בו מירב הבניינים והדירות יהיו מוגנים הן בפני התקפות טילים והן בפני רעידת אדמה גדולה.

רק אזכיר, לסיום, את התוצאות הקטלניות של רעידות האדמה הגדולות שהיו במהלך השנה האחרונה הן בטורקיה והן במרוקו ושבהן נהרגו רבבות רבות ונגרם נזק של מאות מיליארדים.

על כן, ודווקא משום כך, כל השקעה שמדינת ישראל תחליט להשקיע בפרויקט חיוני זה, תחזיר את עצמה כפל כפליים ובוודאי שתחסוך בעתיד אינספור חיי אדם והכול לעשות בהוראת שעה !

*כותב המאמר רוני מזרחי הוא נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות