banner
צבי קן תור // יחצ | Depositphotos
צבי קן תור // יחצ | Depositphotos

איך אפשר לנטרל מתווכים שגוזרים קופונים על העסקת עובדים זרים בענף הבנייה?

על מנת לנטרל מתווכים וניצול של עובדים, חייבים לאפשר שימוש בפלטפורמות של העסקה ישירה // דעה

 

עו"ד צבי קן תור 04.04.2024

למרות שהעובדים הזרים מרוויחים בישראל יותר מאשר ברוב מדינות העולם, ונהנים מחסות דיני העבודה ומתנאים סוציאליים טובים, לא רק שישראל מתקשה לגייס, אלא שגם שיטת הגיוס שלנו מעוררת אצל האמריקאים חשש לסחר בבני אדם. 

השיטה של העסקה באמצעות חברות ייעודיות של כוח אדם זר לא עובדת מסיבות רבות ומגוונות. כך מגיעים לישראל עובדים לא מקצועיים. בנוסף, בדרך כלל מדובר בשרשרת מתווכים, כאשר האחרון הוא זה שמגייס את העובד וגובה ממנו דמי תיווך נכבדים שמתחלקים לאורך השרשרת, ושלעיתים חלקם זולג לגורמים ישראלים. גם הסכמי G 2 G  (בין ממשלות) לא פתרו את הבעיה מכיוון שההסדר רק גרם לכך שהתיווך נעשה ע"י מתווכים שמקורבים לעובדי הרשויות הרלבנטיות במדינת המוצא. 
איך אפשר לנטרל מתווכים שגוזרים קופונים ולמה דרך העסקה ישירה אפשר להביא הרבה יותר עובדים מאשר השיטה הקיימת דרך חברות כוח האדם?

על מנת לנטרל מתווכים וניצול של עובדים, חייבים לאפשר שימוש בפלטפורמות של העסקה ישירה, שפועלות ללא דמי תיווך וללא תשלום של העובדים אלא של המעבידים. זאת במקביל להקלות משמעותיות בעלות השכר למעסיק, בקביעת שכר בגובה שכר מינימום, והפחתת האגרות. גיוס בסיוע פלטפורמות טכנולוגיות יבטל את הצורך בהסכמים בילטרליים ויאפשר גיוס מתוך מגוון רחב הרבה של כישורים, ניסיון והסמכות. יצירת קשר ישיר בין המעסיק בישראל לבין העובד בחו"ל באמצעות האינטרנט מבטיח שלא ינצלו את זכויות העובד. כך העובד פונה למשרה ללא מתווכים ומתקבל לעבודה ישירות. שיטה זו לא תמחק פיקוח ממשלתי, להיפך! טרם אישור העובד ע"י משרד הפנים, יציג המעסיק הסכם עבודה חתום מול העובד, בשפה הברורה לו, ובאישור עו"ד, על מילוי כל תנאי חוק עובדים זרים במסגרת ההסכם. המעסיק יחתום אף הוא על התחייבות לתשלום השכר אי החזקת דרכון עובדים, מגורים הולמים, ביטוח רפואי ועוד, התחייבות אשר הפרתה תעלה לו בעבירה פלילית. ניתן אף לייעל את המערך באמצעות דיווחים חודשיים דיגיטליים ביחס להעסקה כדין.
איך מנטרלים פצצת זמן של 100 אלף עובדים ומונעים מהם מלהשתקע בארץ?
יש לגדר את תקופת ההעסקה בזמן ולפי מעסיק כדי להימנע מתופעה של "ברחנים". יש לנו את הנוסחא הבדוקה להתמודד גם עם הנושא הזה. נותנים להם לעשות רוטציה כך שכל תקופה מסוימת הם צריכים לצאת מהארץ למחצית התקופה (כמו שמקובל בקרב ימאים) ובכל מקרה מדובר באותה תקופת העסקה כמו היום (63 חודשים).
העסקה ישירה בענפי הבניה והתשתיות
יש בעולם כמה פלטפורמות להשמת עובדים ופתיחתן תאפשר להביא הרבה מאוד אנשים במהירות הפלטפורמות האלה נותנות לך הרבה מדינות בבת אחת והרבה סקטורים.
כיום פלטפורמות כאלו פתוחות רק למומחים או לעובדים מתחום התעשיה. זו בסך הכל החלטה. השיטה תעבוד כך שהמעסיק הישראלי מקבל ממשרד השיכון מכסה לעובדים והוא יכול לפרסם את דרישות התפקיד בפלטפורמה. אחרי שהוא חותם עם העובדים על חוזה עבודה, הוא מעביר תיק עם כל המסמכים לרשות האוכלוסין והם מחליטים את מי לאשר ואת מי לא. 

*כותב המאמר, עו"ד צבי קן תור, הינו מומחה לניוד מומחים ולהעסקת עובדים זרים, שותף במשרד עו"ד קן תור & עכו, משמש יו"ר ועדת עובדים זרים בלשכת עוה"ד ובלשכת המסחר ישראל אסיה

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות