banner

מיטל להבי באולפן הפתוח: "מה כואב לכם שאזורי הביקוש עוברים התחדשות עירונית?"

על פתרונות המיגון לאזרחי המדינה, הצורך בהתחדשות עירונית והחשש מהניסיון לייתר את תמ"א 38: "להגן על חיי אדם זו לא פריבילגיה"

מיטל להבי, יו"ר המטה האזרחי למיגון העורף וחברת מועצה וועדה מקומית לתכנון ובנייה בתל אביב יפו, התארחה באולפן הפתוח של "מגדילים", וסיפרה על ההתמודדות עם המלחמה: "כולנו בהלם, שבת השחורה הכניסה חרדות. בעבר חששתי מקורקינטים על המדרכות ופתאום יש חשש ממלחמה, מטרור, מפגיעת טילים. כעירייה קלטנו כ – 20,000 מפונים עם מתן מענים כוללים. הוקמו חמ"לים שסיפקנו שירותים ועזרה למפונים. לגבי ענף הבנייה, הוא שבת בגלל שלא נתנו לערבים ישראלים להיכנס. וזה מאוד עצוב. הכאב הגדול הוא שדקה לפני זה צעדנו למען דמוקרטים ומשמעותה שוויון זכויות לכולם, ערבים ויהודים". 

חזרנו לבנייה, איפה בתל אביב מרגיש את ההתחדשות העירונית?
"בטווח המיידי האתרים חזרו לעבודה למעט במקום שבו הסדרי התחבורה לא מאפשרים ולעניין זה אנחנו פועלים לפי הנחיות פיקוד העורף לסגירת צירים. מעבר לזה הוועדה המקומית המשיכה לעבוד ומשתדלים להאיץ את מתן ההיתרים דווקא בתקופה זו. תבעות לא בדיוק קודמו ונראה עוד אם יש או אין בחירות. זה גם שיקול שמניע אותנו. אנחנו מנועים ומוגבלים לא רק בתכנון ובנייה אבל עושים את מירב המאמצים. 

"אנחנו יודעים שנצא מהמלחמה עם מחסור ביח"ד עם שוק שעבר משבר, עם עליית מחירים חלילה ולא ברור הריביות. ברור שאנחנו צריכים לתת יד לענף הבנייה כי אחרת זה חלק ממשהו ש'יקריס' את המשק. הציבור יותר בשל היום להבין את המשמעות של מיגון, גם נגד רעידות אדמה אבל גם נגד חלילה טילים, אם הם יבוא מצפון, עוד יותר גרוע ממה שבא מדרום, ואני חושבת שהקבלנים ירגישו האצה בנכונות של הדיירים לקדם תוכניות של התחדשות עירונית". 

מעורבותך בתוכניות המיגון?
מאוד מעורבת של קידום מיגון במדינת ישראל. אני רואה בזה זכות יסוד, אני רואה בזה מפתח להגנת חיי אדם ואני אגיד עכשיו –  אם פעם חשבתי גר זאב עם כבש וזהו נרגע אז אני אגכיד עכשיו – לעולם נצטרך כיפת מיגון. לא אני המצאתי את המונח הזה, עוד ב 2018 ח"כ אמיר פרץ, דיכטר ועוד הביאו הצעת חוק 'ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) לכל אזרח' כולל סובסידיות של המדינה, זה נשכח אחרי הבחירות. לקחת את הדבר הזה, הקמתי מטה עצמאי שמכוחו עליתי לכנסת לדון בהצעת חוק הארכת מועדים והוראות שעה, כדי לבקש הארכה של תמ"א 38. אני חושבת שהפג תוקף שלה על מספר רשויות מקומיות, כשעוד לא ברור אם יש בחירות, צריך להאריך אותה בחצי שנה. אני רוצה להודות לח"כ יעקב אשר, שמנסה לתת כלים להצלת חיי אדם באמצעות כל דרך. תמ"א 38 היתרון שלה זה שהיא נותנת תמרצים לאזרחים."

ומתי יהיו התקנות?
נתן אלנתן, יו"ר מטה הדיור, הגיע לדיונים והארכת תוקף התמ"א התקבלה לחצי שנה אם אפשרות להארכה לעוד חצי שנה באישור שר הפנים וצריך לעשות הארכת תוקף לתוכניות כוללניות עירוניות, והם מחכים לראות מתי הבחירות. אז ייקבע המועד הסופי וזה יקרה בימים הקרובים. במקביל מתקיים דיון על תמ"א 40, המאפשרת לתושבי העוטף להקים ממ"דים בהקלה ללא רשות רישוי, ללא בירוקרטיה. לקחו את התמ"א הזאת והשליכו אותה לכל הארץ, לאפשר השלכה של תמ"א 40 על כל הארץ והיא נקראת מעתה תמ"א 40א'/1/1. 

זה רלבנטי לתל אביב?
"תלוי מה יקבלו מתוך ההתנגדויות. חלק מההשגות רוצות ליתר את התמ"א מכל התוקף והערך שלה, להכפיף אותה להנחיות מרחביות. ליתר בניינים לשימור ואזורים לשימור. אצלנו כל העיר משומרת. אם לא יקבלו את כל ההשגות ולא ייתנו לה להיות מעוקרת מתוכן ויאפשרו את הזכויות בתמ"א אז אזרחי ישראל ייצאו לדרך עם האפשרות לבנות ממ"ד תיקני, בינתיים בוילה. 

תמ"א 38 היא רק באזורי ביקוש?
מה כואב לכם, ואם אזורי הביקוש הם שיקבלו מענה, והמדינה תצטרך לטפל רק בפריפריה? מה כואב לכם שחלק מהמדינה יסודר ויסתדר? הרי אם נעשה חלק, למדינה יישאר רק חלק קטן יותר לטפל בון. מעל 60% מהמבנים בישראל הם לא ממוגנים. אי אפשר לטפל במיגון רק בפתרון אחד. אז תמ"א 40 נהדרת אבל היא מאפרת רק לעשירים להקים ממ"ד. עכשיו צריך לייצר מנופים למעוטי יכולת ומכאן החשיבות של תמ"א 38 מפני שבהם יש מנועים כלכליים שיאפשרו גם מיגון של מעוטי יכולות. בנוסף, חייבים למפות אזורים של מחוסרי ממ"דים.

יש בתל אביב מיפוי למיגון?
"יש אצל פיקוד העורף. הרשויות מודעות לו. ברור שיש שכונות חסרי מיגון לחלוטין ושם אני תומכת בהתחדשות עירונית אבל גם בהתאמת ממ"דים יבילים. להעמיד מחסות בטוחים אפילו בשטחים הציבוריים כשלב בינתיים. אי אפשר לפתור 60% מחסור במכה אחת. היום אנחנו פועלים להגדלת ממ"ד למוסדות החינוך שיתאים לצרכים ולאפשר להם להציב מרחבים מוגנים יבילים".

מסר?
"כיפת ברזל נתנה לנו שקט מסויים אבל אסור להיכנס לשאננות. מיגון העורף ייתן לנו שקט נוסף. זו לא פריבילגיה, זו זכות יסוד להגן על חיים של אנשים". 

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

 

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות