banner
אזור התעסוקה המערבי של הרצליה // הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים
אזור התעסוקה המערבי של הרצליה // הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים

התחדשות אזור התעסוקה הרצליה: הוכפלו הדירות ל- 6,000

אושרה תוכנית מיתאר דרמטית, שתכפיל את היקף המגורים, תגביל את נפח תנועת כלי הרכב ותדרוש ניצול מקסימלי לתת הקרקע ולגגות

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל-אביב החליטה לאשר את תוכנית המתאר להתחדשות אזור התעסוקה המערבי של הרצליה – "רובע ההי-טק של ישראל". חידוש הרובע המוצע כולל 3 מיליון מ"ר בסך הכל, לטובת שימושים מעורבים למגורים, תעסוקה ומסחר, מלונאות ותעשיה. במינהל התכנון מציינים כי בשל הקרבה לתחנת המטרו המתוכננת בפינת הרחובות לייבוביץ/אבא אבן, הוועדה הכפילה את היקף המגורים מ-3,000 יחידות דיור שהוחלטו בעת התפקדת התוכנית ל-6,000 יחידות דיור. מתוך כלל יחידות הדיור, 4,800 יחידות דיור יוקצו לטובת דירות של עד 60 מ"ר ו-1,200 יוקצו עבור דירות של עד 80 מ"ר, בנוסף לכ-750 יחידות דיור מוגן. במינהל התכנון מציינים עוד כי: "התוכנית שמה דגש על שיפור המרחב הציבורי למועסקים, לתושבים, להולכי הרגל ולרוכבי האופניים בתחום הרובע, מרחיבה את הדרכים הקיימות בה לצורך הרחבת מדרכות הולכי רגל, שבילי אופניים ורצועת נטיעות עצים; קובעת רשת צירי הולכי רגל המעודדת הליכתיות בכל תחומי הרובע, וכן קובעת עקרונות לפיתוח גגות ירוקים לשימוש הדיירים והציבור".  יש לציין עוד כי במקביל לקידום תוכנית המתאר, הוועדה המחוזית קדימה 11 תוכניות מפורטות ברוח תוכנית המתאר, בהיקף כולל של כ-600,000 מ"ר כעבור שטחי תעסוקה ומסחר, מלונאות ומגורים (820 יחידות דיור), וכ-38,000 שטחים מבונים לצרכי ציבור.

הוגבל נפח תנועת כלי הרכב
בהיבט התחבורתי, תוכנית המיתאר מתבססת על פיתוח מערך תחבורה ציבורית, הולכי רגל, אופניים וכלים קלים אחרים ומעודדת שימוש בהם על פני שימוש ברכב הפרטי, כך שסך התנועות ברכב הפרטי במצב הסופי לא יעלו על 50% מסך התנועות. כמו כן, התכנית מאתרת 4 מיקומים לגשרי הולכי רגל ורוכבי אופניים מעל כביש החוף, על מנת לייצר חיבור מיטבי של רובע העסקים לעיר ומעגנת את הקמתם כחלק משלביות הקמת הרובע.

העצמת השימוש בתת הקרקע וניצול גגות
כמו כן, התוכנית מגדילה את היקף השטחים לצרכי ציבור, ומאפשרת שטחים מבונים לצורכי ציבור בהיקף של כ-108,000 מ"ר אשר יקבעו בתוכניות המפורטות לאורך הצירים הראשיים, למטרות עירוניות שונות: חינוך, קהילה, תרבות ועוד, לצורך מענה לרובע עירוני משולב.

אזור התעסוקה המערבי של הרצליה // הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים
אזור התעסוקה המערבי של הרצליה // הדמיה: דרמן ורבקל אדריכלים

התוכנית מגדירה חובת שימוש בגגות המבנים לשימושים שונים: כגגות מפותחים הפותחים לציבור, כגגות סולריים לצרכי ייצור אנרגיה וכגגות תפעוליים לצרכי ניהול נגר. זאת בנוסף להבטחת העצמת השימוש בתת-הקרקע לשימושים עירוניים כגון אלומות כנסים, וכן לצרכי תשתיות כגון חוות שרתים.

יו"ר הוועדה המחוזית תל אביב, ערן ניצן: "עם ביצוע הקו הירוק שמגיע ללב אזור הרצליה פיתוח, וכן אישור תחנת המטרו במקום, פעלה הוועדה המחוזית בתיאום העיר הרצליה להעצים ולהרחיב אזור זה, המהווה את ליבת פעילות ההי-טק הישראלי. בסופו של יום, הבניינים יתעצמו עד 30 קומות ויכללו גם מגורים, לצד רחובות שיותאמו לטובת צורכי הציבור".

מתכנן מחוז תל אביב במינהל התכנון, אדר' ארז בן אליעזר: "מדובר בתכנית כוללנית להתחדשות רובע עסקים ראשי במחוז, תוך קידום הנחיות מחייבות בנושא ניצול מיטבי של הקרקע בנושא גגות ירוקים, בניה ירוקה, ניהול אנרגטי, והישענות על תחבורה ציבורית ופיתוח איכותי של המרחב הציבורי".

משה פדלון // צילום באדיבות דוברות העיריה | הרצליה בצילום אוירי // באדיבות דוברות העירייה
משה פדלון // צילום באדיבות דוברות העיריה | הרצליה בצילום אוירי // באדיבות דוברות העירייה

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון:  "התוכנית הינה יוזמה של עיריית הרצליה וקודמה בשנים האחרונות על ידינו, בהמשך לתוכנית האב האסטרטגית שאושרה ב- 2016, מתוך רצון להפוך את איזור התעסוקה לאיזור משודרג, הפעיל 24 / 7 הנותן מענה לצרכים העכשוויים של התושבים והעובדים ומתוכנן על פי התפיסה של "עירוב שימושים": מגורים, תעסוקה ובילוי. התכנון נעשה בסטנדרטים הגבוהים והמעודכנים ביותר בתחום הקיימות, הנותנים מענה להתמודדות עם משבר האקלים, כגון מתן פתרונות לניהול מי נגר עילי, הוספת שטחים ירוקים וניצול גגות הבניינים, הוספת נטיעות עצים להצללה טבעית והתמודדות עם החום וההתחממות הגלובלית,, צמצום השימוש ברכב פרטי, מינוף הכלכלה והגדלת ההכנסות העירייה, שיאפשרו לנו בסופו של יום את הגדלת ההשקעה בתושבים שלנו. בנוסף, המתחם כולל תוספת מבני ציבור, ייתן פיתרונות דיור של יחידות קטנות, שיסיעו בפתרונות מגורים הן לאוכלוסיה צעירה, כולל דיור בר השגה, והן דיור מוגן לקשישים".

התוכנית נערכה על ידי אדר' אלי דרמן, דרמן ורבקל אדריכלים.

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות