banner
ראול סרוגו // יח"צ
ראול סרוגו // יח"צ

עלייה חדה בדיווח אזרחים על ליקויי בטיחות באתרי בנייה

סגן שרת הכלכלה בכנס שערך המוסד לבטיחות ולגיהות: "אנחנו עם 10 הרוגים מתאונות עבודה מתחילת השנה, בהם אמצעי הבטיחות שהיו אמורים להגן עליהם, לא עבדו ברגע האמת. אנחנו עדיין הרחק מהציון הרצוי"

המוסד לבטיחות ולגיהות (המוס"ל) ערך היום כנס חירום למנהלים לבעלי תפקיד בחברות בנייה וממוני בטיחות בעבודה, במסגרתו הוצגו הפערים וסיכוני הבטיחות המרכזיים באתרי הבנייה כפי שנמצאו באבחוני מדריכי המוס"ל, מפקחי העבודה וחוקרי יחידת פלס. 

במהלך הכנס הוצגו דיווחי אזרחים למוקד הלאומי 'קו החיים', המבוססים על זיהוי סיכונים של האזרחים על הפרות בטיחות באתרי הבנייה, אשר ברובם מצולמים במכשירים הניידים ומועברים למוקד. בדירוג הערים, ת"א היא העיר המובילה את מודעות האזרחים לזיהוי סיכונים ולדיווח למוקד עם 334 דיווחים על הפרות בטיחות, ירושלים אחריה עם 275 דיווחים והערים בני ברק וראשון לציון הציגו עלייה חדה בכמות הדיווחים של האזרחים על הפרות בטיחות באתרי הבנייה, כאשר בני ברק עלתה ל-134 דיווחים לעומת 79 בשנת 2020 וראשון לציון עלתה ל-112 דיווחים לעומת 83 בשנת 2020. 

עוד על פי נתונים שהוצגו בכנס, בשנת 2021 בוצעו 21,961 פעילויות של אבחון סיכוני בטיחות ופעולות לחניכה למנהלים במקומות העבודה, כ-10,668 היו פעילויות אבחון באתרי בנייה.  הליקויים המרכזיים שנמצאו היו משטחי עבודה מסוכנים ולא מגודרים, שמהם אדם עלול ליפול מגובה של עד 2 מטרים, אי שימוש בציוד מיגון אישי בקרב הפועלים, אי תדרוך העובדים בדבר הסיכונים באתר הבנייה על ידי מנהלי האתר, אי שימוש במפסק מגן מפני התחשמלות ועוד.

סגן שרת הכלכלה ח"כ יאיר גולן פתח את הכנס, ואמר כי: "אנחנו עם 10 הרוגים מתאונות עבודה מתחילת השנה, בהם אמצעי הבטיחות שהיו אמורים להגן עליהם, לא עבדו ברגע האמת. הרשויות המקומיות חייבות להיות בפנים ולקחת חלק באכיפה באתרי הבנייה ולסייע למינהל הבטיחות".  עוד לדבריו, "אתמול סיכמתי את הנושא של הרפורמה בפיגומים ע"פ התקן האירופאי, שהחוק לגביו עבר בינואר 2019 וכעת פעלתי שהוא ייושם במלואו. כעת, תחל אכיפה במיידי והיא תהיה בתחילה בחברות הגדולות שבהם נעשה כבר מאמץ אדיר לאמץ את הפיגום בתקן האירופאי החדש והחל מה-1 באוגוסט האכיפה תעבור לכל המשק. המשימה שעומדת לפנינו היא ענקית ואנו צריכים להנחיל בשטח תרבות של בטיחות, גישה מדבקת אליה מתייחסים בשיא הרצינות כשמובן שבקצה מדובר בחיי אדם. אנחנו צריכים לדבר בטיחות בכל מקום. אנחנו עדיין הרחק מהציון הרצוי בכל הנוגע לטיפול בתאונות העבודה בישראל, 11.2 לעומת מדינות מערב שעומדת על 2. אנחנו חייבים לתכנן בטיחות ולתדרך בטיחות, ללמד להכשיר ולהסמיך בטיחות ואנחנו חייבים לרתום טכנולוגיה למען הבטיחות. להפיק לקחים ולהשתפר. זה המעגל השלם שחייב להיות בכל אתר ובראשו של כל קבלן". 

מנכ"ל המוסד לבטיחות ולגיהות, ד"ר מיקי וינקלר, אמר: "הדרך למניעת תאונות העבודה וההרוג הבא באתרי הבנייה, מתחילה בזיהוי הסיכונים באתר ובתהליך העבודה, בבקרות למזעור הסיכונים והדרכה עליהם. מאז הקמת המוקד הלאומי קו החיים ישנה, עלייה במעורבות האזרחים במניעת התאונות ובדיווח על מפגעי וסיכוני בטיחות ואנו מברכים ומעודדים עוד ועוד אזרחים להצטרף למעגל המדווחים, רק יחד נוביל את המהפכה לקידום תרבות של בטיחות ומניעת תאונות עבודה במדינת ישראל. אנו פועלים בכדי לקדם פעילויות הדרכה מתקדמות עם אמצעים טכנולוגיים מתקדמים וחכמים יותר שמתאימים לדור העובדים החדש. אנו נמליץ על התקנת מצלמות גוף ככלי לבקרה ושינוי ההתנהגות שיוביל לצמצום תאונות העבודה באתרי הבנייה".

ראש מינהל הבטיחות בזרוע העבודה, אינג׳ חזי שורצמן: "פעם אחר פעם, אנו עדים לרשלנות באתרי הבנייה, מה שמוביל לתאונות קשות ולפגיעות בחיי אדם. מינהל הבטיחות בראשותי ימשיך לפעול ביד קשה כנגד מפרי חוקי הבטיחות באתרי הבנייה בישראל. מתחילת השנה נסגרו מאות אתרים וניתנו מאות עיצומים כספיים למפרים. אני קורא לקבלנים ולכל הגורמים, לשים את הבטיחות בראש סדר העדיפות של סדרי העבודה באתרים. בקרוב מינהל הבטיחות ישלח הנחיות בנושא חיוב תדריכים יומיים ותוספת מנהלי עבודה באתרים לפי הפרמטרים שייקבעו ואני מצפה שכולם יקחו את הנושא הזה, וישימו אותו בראש סדר העדיפויות".

נשיא התאחדות הקבלנים ובוני הארץ ונשיא הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבנייה, ראול סרוגו: "התאחדות הקבלנים בוני הארץ והסתדרות עובדי הבניין פועלות באמצעות הקרן לעידוד ענף הבניה ומנהלות מערכה יומיומית למניעת תאונות עבודה על ידי שינוי תרבות הבטיחות בענף. אנחנו ממשיכים להשקיע הון וכוח אדם רב בעניין הזה, בין היתר בשיתוף פעולה מלא עם המוס"ל על ידי הדרכות ושינוי תרבות העבודה והתנהגות העובדים בשטח. המטה שלנו מוביל כיום "תוכנית כוכבים" שבה מוכשרים מנהלי והנהלות החברות ואתרי הבניה בענף לחשוב ולנהל את הבטיחות אחרת. אנו רוצים להודות לסגן שרת הכלכלה יאיר גולן, אשר הבין מההתחלה את חשיבות הנושא, ממשיך לקדם איתנו הליכי הסדרה והגדיר את תכנית הכוכבים כתוכנית מובילה כמו גם את תכנית הבטיחות המעשית. אני מסתכל על ההליכים שאנחנו מובילים יחד ומאמין שהם יניבו את השינוי הנדרש בתחום למען הצלת חיי העובדים בענף"

ראש מטה הבטיחות בענף הבניה, איל בן ראובן: "מדובר בכנס חירום שחשיבותו עליונה, בעיקר לאור האירועים האחרונים בתחום הבטיחות. אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה עם סגן שרת הכלכלה יאיר גולן, אשר לקח את הנושא החשוב הזה תחת חסותו ואחריותו והגיע נחוש לעשות ולשנות. אנו במטה הבטיחות מאמינים כי ראוי ללמוד ולעשות בצורה טובה ויסודית על מנת שלא נידרש לכינסי חירום בעתיד. בהתאם לכך כשיש רצף תאונות ראוי לעצור, להיתבונן בראי, ולחשוב ביחד כל הגורמים האחראיים איך מתקנים ומהר. מתקיים היום, בסיוע כל הגופים וסגן השרה שינוי משמעותי בשטח, אי ספק שאנחנו ריצת מרתון ארוכה ומתמשכת אולם הכיוון הוא נכון". 

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות