banner
יהודה כתב // יחצ
יהודה כתב // יחצ

הגורמים החותמים על טופס 4 גורמים לעיכוב ממוצע של כ-4 חודשים בקבלתו

כך עולה מסקר שמפרסם יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז. עוד על פי הנתונים – 40% מהקבלנים נאלצים להתמודד באופן עצמאי ללא כל עזרה מול הדרישות של הגופים השונים

מגדילים 03.02.2022

יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז מפרסם סקר לפיו 35% מהנשאלים מצביעים על חברת החשמל כגורם הבירוקרטי המורכב ביותר שמולו הם נדרשים לעבוד, והגדירו את העבודה מול החברה והוצאת אישורים מנהלתיים באמצעותה כ"בלתי אפשרית". 

במסגרת הסקר עלה עוד כי 31% מהקבלנים מלינים על כך שהעבודה עם הרשויות היא בלתי אפשרית. מחצית מהקבלנים ציינו כי קשה מאוד לעבוד מול כיבוי האש. לעומת זאת ככל הנוגע לתאגידי המים, כל קבלן רביעי (25%) מציין כי העבודה מולם נוחה.
עוד עולה מנתונים שמפרסם יו"ר הארגון, כי 40% מהקבלנים "נאלצים להתמודד באופן עצמאי ללא כל עזרה מול הדרישות של הגופים השונים". 36% העידו כי הם מעסיקים עורכי דין או יועצי בנייה ייעודים בכדי לעבוד מול אותם גופים.

הסקר, שנערך לאחרונה עבור יו"ר האירגון על ידי חברת היעוץ KAMIR, בקרב כ-2,000 קבלנים ברחבי הארץ, בחן את הגורמים אשר מובילים לעיכובים בבנייה ואכלוס הדירות. "זאת על רקע טענות הולכות וגוברות מקרב יזמים וקבלנים על סבך הבירוקרטיה שאתו הם נאלצים להתמודד בכדי להוציא פרויקט לפועל", כך לדברי יו"ר הארגון.
טוען יו"ר הארגון כי: "הבעיה השורשית נעוצה בעבודה שאין גוף אחד שמרכז ומאגד את מתן האישורים, דבר שיוצר עיכובים במסירת הדירות. העיכובים הרבים משפיעים ישירות על התמורות במחירי הדירות שמתגלגלים לכיס של הזוגות הצעירים ומשפרי הדיור שכמהים לרכוש דירה". 

"ברמת ההשפעה על רוכשי הדירות – לפי הסקר מרגע קבלת היתר הבנייה ועד לקבלת טופס 4, הגורמים השונים (חברת חשמל, מכבי אש, תאגידי מים, פקיד היערות וכו') מובילים לעיכוב ממוצע של כ-4 חודשים ובכך מייקרים את מחיר הדירה בכ-2% לפחות", טוענים בארגון. 

יהודה כתב, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים מחוז תל אביב והמרכז, סגן נשיא התאחדות הקבלנים, מסר כי: "גופים ציבוריים רבים לא נדרשים לעבוד על פי אמות מידה ברורות ולוחות זמנים מחייבים. המדינה חייבת להוביל לטיפול מערכתי ולייצר קוד שירות מחייב לכל גופי המשנה: חברת חשמל, תאגידי מים וכו', שיפשט את הטיפול לקבלת האישורים הרלוונטיים לטובת קידום העבודות בשטח עד לאכלוס הסופי, ומנגד יחייב פיצויים על עיכובים במתן השירות. בענף שלנו, אנו היזמים חתומים על חוזה מול הרוכשים, ואם יש איחור במסירה אנו מחויבים בתשלום. מדוע הגופים הציבוריים לא מחויבים בדבר.
בתחום הרישוי שמרוכז ברשויות המקומיות, הגיע הזמן שהמדינה תיתן סמכות לרישוי עצמי באופן נכון ויעיל שישמר מצד אחד את החוק הנדרש ומצד שני יאפשר להפחית בירוקרטיה מסורבלת. בנוסף, נדרש כוח אדם מיומן ויעיל שיניע את המערכת לפעולה בדומה למדינות מפותחות בעולם המערבי". 

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

לכנס הנדל"ן השנתי | כל בכירי הענף במקום אחד!

שיתוף

כתבות שיכולות לעניין אותך

"יזמות פורצת דרך"

ליזם אורן פלד, שייסד לפני כ12  שנה את חברת הנדל"ן GLM ישראל ביחד עם שותפיו, עופר בן דור...
בשיתוף חברת GLM 23.05.2022

PAZZO MARZO חודש מרץ המטורף

פקידי האוצר ובראש וראשונה שר האוצר ליברמן, עשו בפעם המי יודע כמה טעות קלאסית, כשניסו לפגוע בביקושים, זאת...
עמית דובקין, אסטרטג נדל"ן ויועץ התקשורת 16.05.2022
נשמח לדבר אתך
נגישות