banner
אלון מידן // יחצ
אלון מידן // יחצ

"לימדו אותי לבחון את השוק לפי ההיסטוריה ולא לפי ההיסטריה"

אלון מידן, סמנכ"ל "בוני בניין", מספר בראיון ל"מגדילים" על האתגרים היום יומיים שבהתחדשות העירונית, על תפקידו בחברה המשפחתית ומעריך כי בטווח הארוך מחירי הנדל"ן ימשיכו לעלות

תמונה: אלון מידן // יחצ

אלון מידן (35) דור שלישי למשפחת יזמים, מחזיק בתואר ראשון במשפטים ותואר ראשון במנהל עסקים. בין עסקים למשפחה, הכוללת פעוט כבן שנתיים, הוא גם סטודנט מן המניין בשנה האחרונה לקראת קבלת תואר שני במשפטים. את העסק המשפחתי "קבוצת בוני בניין", הקים סבו, אליעזר מידנק, לפני כ- 45 שנה ואליו הצטרף אביו, חיים מידן שכיום מכהן כמנכ"ל ויו"ר החברה. לימים, החליט אלון להמשיך בדרך אבותיו, וכיום הוא מכהן כסמנכ"ל החברה, האמון בין היתר על כל המערך היזמי של החברה. על הילדות ב"משפחת בונים", הוא אומר: "כמתבקש גדלנו בבית בו בערבים ובארוחות שישי מדברים לא מעט על ערכי בניית הארץ, לבנות ולהבנות בה. חיינו ונשמנו נדל"ן כל חיינו לא רק כפרנסה, אלא גם כאידיאל".

כיום, קבוצת בוני בניין פועלת כחברה קבלנית ויזמית והיא השלימה למעלה מ-500,000 מ"ר בנוי במאות פרויקטים שונים ברחבי הארץ. הקבוצה חולשת על פרויקטים לבנייה ציבורית, משרדים ומרכזים מסחריים, התחדשות עירונית, פרויקטים למגורים ומחיר למשתכן.

בראיון ל"מגדילים" מספר מידן על האתגרים של ההתחדשות העירונית. "אחד האתגרים הגדולים הוא התמודדות עם רגולציה שצצה חדשות לבקרים. כולנו מכירים את המצב בו היזם מגיע להסכמות עם הדיירים על פי המצב הרגולטיבי הנוכחי, ופתאום מגיע מהנדס או ראש עיר, שמחליט לטרוף את כל הקלפים וללא הודעה מוקדמת ליישם רגולציה נוקשה נוספת. "האתגר הגדול ביותר שלנו היא ליצור הסכמים גמישים שמתאימים את עצמם ככל הניתן לשינויים עתידים שעלולים לצוץ על ידי הרשות", אומר מידן, שמתמודד יום יום גם עם אתגרי התפקיד, "כסמנכ"ל צעיר של חברה בעלת ותק של עשרות שנים קיים אתגר באיזון שבין שמירה על הקיים לבין חשיבה יצירתית וחדשנית ופיתוח תחומים שלא היו קיימים בחברה, כדוגמת התחדשות עירונית ומחיר למשתכן. "אנחנו מתאימים את עצמנו לחדשנות ולאתגרים שהענף הבנייה ושוק הנדל"ן מציבים בפנינו בכל יום מחדש" מוסיף מידן.

פרויקט שבעים המשפיעים בהתחדשות עירונית
פרויקט שבעים המשפיעים בהתחדשות עירונית

מה הפרויקטים המובילים שאתה מנהל כיום?
"מבין הפרויקטים שאני מנהל כיום, פרויקט "בורוכוב 35" ברעננה שנמצא לקראת ביצוע ופרויקט "מכבי 22" ברעננה שכבר בביצוע הם הפרויקטים המאתגרים ביותר. מדובר בפרויקטים נוספים של חיזוק מבנים לאחר שהחברה כבר ביצעה מספר פרויקטים בתחום זה".

האם מחיר למשתכן גרם לכם לשנות נתיבי השקעה?
"מחיר למשתכן פתח עוד נתיב השקעה. מדובר בנתיב השקעה יחסית נוח ליזמים שהם גם קבלני ביצוע. כמו בכל השקעה אחרת, כל פרויקט מצריך בחינה עמוקה ומקצועית. אנחנו ב"בוני בניין" הבנו בשלב מוקדם שבכדי שפרויקטים מהסוג הזה יוכלו להצליח יש להשקיע בתכנון הדירות ולהתייחס לדירות הזכאים ולזכאים עצמם בדיוק כמו שמתייחסים לרוכשים בשוק החופשי- וזו אכן גישה שהוכיחה את עצמה בשני פרויקטים בהם זכינו".

כיצד מתמודדים עם הקיפאון וחוסר הוודאות במשק?
"אני מאמין שעל שוק הנדל"ן יש להסתכל בטווח הארוך ולא דרך הכותרות המתחלפות תדיר בתקשורת. אותי לימדו לבחון את השוק לפי ההיסטוריה שלו ולא לפי ההיסטריה. נכון שיש המון כותרות המדברות על קיפאון וחוסר ודאות אך בפועל אני חייב לומר שבאזור המרכז (שם מרכז הפעילות שלנו נמצא), הדבר לא מורגש באופן מהותי. בכל כמה שנים מגיעה תקופה בה הרוכשים יושבים על הגדר ומפתחים ציפיות. יחד עם זאת עד שקברניטי המדינה לא ימצאו פתרונות אמיתיים להגדלת ההיצע לכלל הרוכשים בשוק, הישיבה על הגדר רק תיצור ביקושים כבושים אשר יגרמו בטווח הארוך להתפוצצות ועלייה נוספת של המחירים בשוק הדיור".

האם יש רגעים של ייאוש בתוך תהליכים ארוכים של בניה?
"לרוב הליך הבניה הוא הליך הגורם לסיפוק עילאי. זו הרגשה נפלאה לראות איך מקרקע שלא היה בה כלום צומח בניין מלא שלב אחר שלב. רק הבירוקרטיה לפעמים מתישה, אבל למדנו להתמודד איתה".

מהן השאיפות לעתיד?
"להמשיך את היצירה שהתחילו הדורות הקודמים לי ולהעבירה לדורות הבאים ולהמשיך לפעול באחריות, נאמנות ומקצועיות למען לקוחותינו אשר אנו מחויבים לכל אחד ואחת מהם באופן אישי".

בידקו מי הם הטובים ביותר בהתחדשות העירונית בישראל

קורס מבוא להתחדשות עירונית – לפרטים ליחצו כאן

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות