banner
ניר ברקת בכנס ארגון הקבלנים והבונים תל אביב יפו בת ים // צילום: עופר עמרם
ניר ברקת בכנס ארגון הקבלנים והבונים תל אביב יפו בת ים // צילום: עופר עמרם

בחירות 2019: גבאי, יעלון וברקת פותחים פה על משבר הדיור

גבאי יחזיר את הבנייה לידיים של הממשלה, ברקת ישנה את הנוסחה לטובת אזורי ביקוש נמוך, יעלון יפנה את המחנות הצבאיים לפריפריה ואדלשטיין יקדם סל פתרונות- רגע לפני הבחירות, נציגי המפלגות מסבירים איך הם יישנו את מדיניות הנדל"ן והדיור בישראל

תמונה: ניר ברקת // צילום: עופר עמרם

אבי גבאי: לחזור לבנייה ממשלתית
"תכנית מחיר למשתכן לא השיגה את המטרה המרכזית שלה. כדי לפתור את משבר הדיור צריך לבנות יותר. אבל תכנית מחיר למשתכן הביאה לירידה ולא לעלייה בהתחלות הבנייה ויצרה אי ודאות בשוק. אנחנו מאמינים שהדרך לפתור את משבר הדיור היא להעביר את האחריות למדינה ולחזור לבנייה ממשלתית. צריך לחתוך את הבירוקרטיה שעולה למשק מיליארדים, לתכנן פינוי בינוי ברמת שכונות ולא ברמת מבנה בודד ולתת תמריצים אמיתיים לבנייה להשכרה", כך אמר אבי גבאי, יו"ר מפלגת העבודה, במהלך האסיפה הכללית של ארגון הקבלנים והבונים בתל אביב יפו בת ים, בראשותו של יהודה כתב. באסיפה השתתפו נציגי המפלגות הגדולות המתמודדות בבחירות לכנסת, ואמרו את דברם באשר לעתיד שוק הדיור.

ניר ברקת: "הגישה של האוצר היא טעות אסטרטגית"

"הגישה של האוצר בנושא דיור היא טעות אסטרטגית ואני אסביר מדוע. לפני שמתחילים לבנות יחידת דיור אחת צריך לדעת שהאוצר מממן רשויות מקומיות. אין היום לראשי ערים שום מוטיבציה", כך אמר ניר ברקת, ראש העיר ירושלים לשעבר ונציג רשימת הליכוד באסיפה, "היזמים אומרים אנחנו נבנה לעסקים והשכן יבנה למגורים. כל הנושא של הסכמי גג זה טעות אסטרטגית כי זה לא פותר את הבעיה בשורש. אם המדינה רוצה לייצר ביקושים נוספים היא צריכה ללכת לאזורים שהביקוש נמוך ולשנות בעזרת תקצוב דיפרנציאלי, לייצר סל שירותים ראוי ותעסוקה.

אבי גבאי יור מפלגת העבודה בכנס ארגון הקבלנים והבונים תל אביב יפו בת ים // צילום: עופר עמרם
אבי גבאי יור מפלגת העבודה בכנס ארגון הקבלנים והבונים תל אביב יפו בת ים // צילום: עופר עמרם

"אם לא משנים את הנוסחה והמדינה גאה שהיא בנתה באזורי ביקוש, עוד שלושים שנה אם יחידות הדיור יהיו רק במרכז זה אסון למדינה. לכן היא חייבת לשנות מגמה אסטרטגית ולייצר ביקושים לאזורים האלה. אני הולך להרים כנס עם פרופסור מייקל פורטר מהרווארד, שנציג בו תפיסה שאומרת איך אנחנו תופרים חליפה כלכלית יזמית לגליל ולגולן, לנגב ולערבה עד אילת. ואז שיש לנו תקצוב דיפרנציאלי, איכות חיים ותמריצים לפיתוח עסקי, אפשר לבוא לקבלנים ולהציע בשפע מקומות לבניית יחידות דיור. במקום ריצה למרכז נראה זוגות צעירים שירצו לתפוס טרמפ. לדחוף ולסייע לאזורים האלו להיות אטרקטיביים זה תנאי הכרחי".

משה (בוגי) יעלון: "אני אפנה את המחנות הצבאיים לפריפריה"
משה (בוגי) יעלון נציג מפלגת "כחול לבן" בכנס, אמר כי הוא חרד לנושא הדיור: "מה קרה לנו בשנים אחרונות? התחלות הבניה ירדו. אני עבדתי עם חמישה ראשי ממשלה-  רבין פרס נתניהו ברק שרון, אצל שניים המדינה נוהלה – רבין ושרון. זו מערכת שבסוף אם לא מתכנים קודם כל אז איך מבצעים? רואים את זה בתחבורה ובדיור. אני חרד לעניין הדיור. יש לי  ילדים. אני אפנה את המחנות, הצבא ירוויח בכך שיצא לפריפריה ויקבל מחנות חדשים, המדינה תרוויח מפינוי קרקע, הקבלנים יוכלו לבנות ולאזרחים יהיו עוד דירות. אני העמדתי את כל המחנות לפינוי, זה היה תקוע שנתיים על פוליטיקה, בירוקרטיה וניגוד עניינים. אני בא לפנות את אזור רמת השרון ובסופו של דבר הולכים לעשות את זה, האוצר אומר שמשרד הביטחון יעשה את התכנון לדיור. שרה בקבינט אומרת למה שמשרד הביטחון יעשה את התכנון בניה של הדיור? זה לא עניין בטחוני. ועוד איך זה עניין בטחוני- כדי לדאוג שזה יתבצע. ראש ממשלה לא דואג שהמשרדים יתנו דין וחשבון ויבואו עם תוכניות. צריך לעקוב אחרי ביצוע. עשו את זה אצל רבין ואצל שרון".

בוגי יעלון בכנס ארגון הקבלנים והבונים תל אביב יפו בת ים // צילום: עופר עמרם
בוגי יעלון בכנס ארגון הקבלנים והבונים תל אביב יפו בת ים // צילום: עופר עמרם

ח"כ יואל (יולי) אדלשטיין, יו"ר הכנסת, ציין כי: "אני חייב לומר לכם שגם לי יצא לבנות בית או שניים בארץ ישראל באמצעותכם. אותן שנים ברוכות יש לומר שהגיעו לארץ מאות עולים שמצד אחד תרמו לכלכלה ולמשק אך מצד שני היו זקוקים להרבה פתרונות ובוודאי בתחום הדיור. אין דבר כזה בתחום הדיור פתרון אחד שמתאים לכולם כך לא פותרים לא את יוקר המחיה ולא את המצוקה ולא שום דבר, הדיור זה לא תחום של גם וגם.  אנחנו צריכים גם להסיר חסמים וגם להפשיר קרקעות וגם לבנות דיור ציבורי איכותי .להקל על הרגולציה וגם להוציא לפועל פרויקטים כמו מחיר למשתכן. לקחת גם את הזוגות הצעירים וגם את המשקיעים, לעודד בנייה גם במרכז וגם בפריפריה . רק בגישה הכוללת הזאת נתחיל לפתור את מצוקות הדיור. המשימה שלנו היא לא לגרום לדירות להיות זולות, זה סימן למשבר כלכלי ולכלכלה לא חזקה ולא טובה, זאת לא המשימה. המשימה היא לתת מגוון פתרונות ולעזור לאלה שידם לא משגת להרחיב את השוק. אולי לא נוכל להגשים את הכל מחר אבל לפחות נגיע למצב שלקראת הבחירות לכנסת הבאה הנושא העיקרי יהיה לא נושא יוקר הדיור אלא נושאים אחרים יהיו באנגנ'דה של הציבור".

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות