banner
הדמיית הפרויקט // אנדו הדמיות
הדמיית הפרויקט // אנדו הדמיות

לראשונה: מתחם התחדשות עירונית שיתופי לסטודנטים בפריפריה

כיצד דואגים לדיור לסטודנטים ומחזקים את הפריפריה בהתחדשות עירונית? קבוצת ברזילי וגלעד מור יוצאים בפרויקט ייחודי, במסגרתו ייהרס וייבנה מחדש בניין מגורים שיתופי לסטודנטים, הכולל עירוב שימושים: "לפרויקט יש השפעה גדולה על חידוש מרכז העיר קריית שמונה, משיכת אוכלוסייה צעירה ומשכילה למגורים בעיר והיצע דיור מותאם לאורח החיים הסטודנטיאלי"

הדמיית הפרויקט // אנדו הדמיות

לראשונה בארץ: פרויקט ייחודי שמטרתו להגדיל את היצע הדיור לסטודנטים בפריפריה ולאפשר להם לרכוש דירה במתחם שיתופי, המציע את כל השירות החברתיים והפיזיים הנדרשים להם. הפרויקט ממוקם ברחוב תל חי 83 במרכז קריית שמונה, עיר שלא ידעה התחדשות מזה עשרות שנים ואשר ערכי הקרקע הנמוכים שבה מגבילים את ביצוע תמ"א 38.

הפרויקט, יוזמת קבוצת ברזילי וגלעד מור, ממוקם במרחק דקות ספורות של נסיעה למכללת תל חי, האקדמיה הצפונית, המונה כ-5000 סטודנטים, 80% מתוכם מגיעים מכל רחבי הארץ. על פי מחירון השכירות של אגודת הדיור במכללה, עולה מידי שנה מחיר השכירות באזור, בשל הביקוש למגורים, ההיצע הנמוך. במסגרת הפרויקט ייהרס בניין קיים, אשר שימש בעבר למעונות ובמקומו ייבנו 316 יח"ד ב-12 קומות במרכז העיר, בשילוב מסחר ומשרדים, בשטח של 17,000 מ"ר בנוי, מתוכם כ- 1,500 מ"ר מיועדים לשימושים משותפים. שטח הדירות יעמוד על כ- 21 מ"ר. גלעד מור, מבעלי הקבוצה מסביר את התפיסה שמאחורי התכנון: "לתפיסתנו החלל הפרטי צריך לכלול פונקציות רלבנטיות, חלל שינה, מקלחת ושירותים, מטבחון פינת לימודים, סלון ופינת טלוויזיה. מדובר ביחידה פרטית מרוהטת, כאשר את כל הצרכים החברתיים יספקו החללים המשותפים, בדומה לחללי עבודה שיתופיים. הפרויקט משלב בין חיי קהילה ומגורים, ומושתת על תפיסה קהילתית-טכנולוגית, שטרם נראה כדוגמתה בישראל בזירת המגורים לסטודנטים".

בעלי הקבוצה // צילום: פזית אסולין
בעלי הקבוצה // צילום: פזית אסולין

החללים הקהילתיים יכלול לובי שישמש כבר ובית קפה בסגנון לובי בתי המלון, חלל ורסטילי שישמש לחוגים, יוגה, חדר כושר, אולם הרצאות, בית כנסת לחגים, אירועים ועוד. בנוסף, ייבנה חלל עבור ספריה, שתחולק לאזור למידה אישי שקט ואזור למידה קבוצתי "רועש". כמו כן, ייבנה חלל חדר כביסה, שיציע גם משחקי מולטימדיה לזמן ההמתנה ועל גג המבנה ייבנה פטיו לאירועים, פינת הרגעות ומפגש. את הכניסה לבניין מקדישים היזמים לחלל מרכזי גדול שישמש למסיבות, שווקיי אוכל ועבודה, עמדת דיג'י ומסך הקרנה ועוד. את כל המתחם והצרכים תנהל מנהלת קהילה, שתדאג לרווחת הדיירים. בימים אלו נמצא המתחם בשלבי היתרי והוא צפוי לצאת לביצוע בתוך כ-8 חודשים.

מור: "אזור הצפון סובל מחוסר היצע דיור מצד אחד מאחר ולא נבנו בו פרויקטים חדשים מזה שנים רבות ומצד שני קיימים ביקושים גוברים מצד סטודנטים למגורים שיתאימו לצרכים של הדור הזה. כיום מרביתם מתגוררים בדירות שכורות בשכונות ותיקות או אצל ההורים, והפרויקט מאפשר להם להשקיע בדיור כבר בשלב זה של החיים, לצאת לעצמאות ולהנות מאורח חיים המותאמים לצרכיהם. מעבר לכך, לפרויקט יש השפעה גדולה על חידוש מרכז העיר קריית שמונה ומשיכת אוכלוסייה צעירה ומשכילה למגורים בעיר".

פרויקט BE // אדריכלות: תמיר לזר. עיצוב: וויש בונד עיצוב חללים // הדמיות: אנדו הדמיות.
פרויקט BE // אדריכלות: תמיר לזר. עיצוב: וויש בונד עיצוב חללים // הדמיות: אנדו הדמיות.

עד כה נמכרו 200 דירות בפרויקט ובימים אלו מציעה הקבוצה 30 דירות במבצע הכולל הנחה של עד 30,000 ש"ח, לטובת מימון תואר ראשון בכלל המוסדות האקדמיים המתוקצבים בישראל, זאת בשיתוף הנהגת התאחדות הסטודנטים הארצית. דירות להשקעה מוצעות החל ממחיר של 485,000 ₪. נדב ברזילי, מבעלי הקבוצה: "כל סטודנט או קרוב משפחתו, עם הון עצמי בסיסי של 125,000 ₪ בלבד, יוכל לקבל הנחה שטרם הענקנו בפרויקט, ולמעשה לקבל מימון לתואר אקדמי. תמיכת התאחדות הסטודנטים הארצית הייתה חשובה לנו בהיבט הזה, שכן מדובר בפרויקט חשוב למעונות סטודנטים בצפון, שם המחסור בדיור נגיש לסטודנטים בולט מאוד ביחס למרכז הארץ".

שלומי יחיאב, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית: "במקום בו יש ואקום שהמדינה לא מצליחה למלא, טבעי שיזמים פרטיים ייקחו את המושכות. אנחנו מעודדים כל יוזמה שתאפשר לסטודנטים פתרון מגורים זול בקרבת מוסדות אקדמיים, ותגדיל את היצע המעונות בפריפריה. יש מחסור עצום במעונות סטודנטים בישראל, קל וחומר בפריפריה. מדובר בפרויקט שיתופי, עם הנחה משמעותית לסטודנטים ובני משפחותיהם, ואני שמח על כך שהפרויקט הייחודי והחדשני הזה ייבנה דווקא בתל-חי".

אדריכלות:  תמיר לזר. עיצוב: וויש בונד עיצוב חללים. קרדיט להדמיות: אנדו הדמיות.

לקבלת עדכונים וחדשות בוואטספ >>> לחצו כאן

בואו להגיב ולהשמיע את דעתכם. הצטרפו עכשיו לקבוצת הפייסבוק הפורום הישראלי להתחדשות עירונית >>> להצטרפות

מי יהיו 70 המשפיעים לשנת 2023?

לקבלת עדכונים בוואטספ >>> לחצו כאן

שיתוף
תגיות:

כתבות שיכולות לעניין אותך

נשמח לדבר אתך
נגישות